:: لیست جدید ۱۳ اسفند :: اینجا ضربه بزنید

:: مزایده شماره ۸۴ :: اینجا ضربه بزنید

ساعت شنی

درباره ساعت شنی


ساعت شنی از دو حباب شیشه ای تشکیل می شود که به صورت عمودی با یک گردن یا حفره ای باریک به هم متصل می گردند. این حفره باریک اجازه می دهد که شن با جریانی منظم از ظرف بالا به ظرف پایین انتقال یابد ؛ به عبارتی سرعت عبور شن از حفره به صورت ثابت می باشد و سپری شدن از یک زمان قراردادی که از پیش تعین شده است را نمایش می دهد.

ساعت شنی از جنس فلز

ساعت شنی از جنس فلز

عواملی که در اندازه گیری بازه زمانی تاثیر گذار هستند عبارتند از مقدار شن و ماسه و میزان درشتی آن ، حجم ظرفی که شن در آن قرار می گیرد و مقدار عرض حفره.

هنگامی که حباب بالا خالی شد یک بازه زمانی طی شده و باید ظرف را برگرداند تا این روند همچنان ادامه یابد. پیش از قرون وسطای اولیه در اروپا هیچ نشانه ای از وجود ساعت شنی موجود نیست.

ساعت شنی در قرن هشتم میلادی توسط « لیوتپرند / Liutprand » راهب کلیسای جامع فرانسه اختراع شد. تا قرن 14 میلادی هیچ نشانی از ساعت شنی برای استفاده عموم مردم دیده نشده و از آن فقط در کلیساها برای مشخص کردن زمان دعا استفاده می شد. اما در همین دوران بود که استفاده از این ساعت ها در میان مردم رایج گشت و در بازه های زمانی مختلف ساخته شد. به عنوان مثال ساعت شنی با زمان سه دقیقه که در گذشته برای پختن تخم مرغ از آن استفاده می کردند و به آن تایمر تخم مرغ می گفتند. هنوز هم هستند کسانی که برای این منظور از این ساعت شنی سه دقیقه ای استفاده کنند.

اما با ورود ساعت به دنیای مدرن دیگر این ساعت های شنی کاربرد خود را از دست داده و جنبه زینتی پیدا کردند.

ساعت شنی ساخت فرانسه ، مربوط به اواسط قرن بیستم

ساعت شنی آنتیک ساخت فرانسه ، مربوط به اواسط قرن بیستم


تحقیق و گردآوری :

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منبع

ايران آنتيک / www.iranantiq.com

نظر کاربران

avatar
۱ لایک
خوبه
avatar
۲ لایک
قیمت چند هست ؟
واقعی هستش؟
avatar
۳ لایک
خوب عالی حرف نداره
avatar
۶ لایک
جالبه!?
avatar
۲ لایک
قیمت و مشخصات این ساعتهای شنی چیست؟

پاسخ ایران آنتیک:
تصاویر مربوط به محصول نبوده و جهت فروش ارائه نشده است.
avatarنظر خود را ارسال کنید

لوگو ایران آنتیک کوتاه درباره ما
ایران آنتیک ، حامی فرهنگ و هنر
ایران آنتیک فروشگاه اینترنتی تخصصی و مرجع خرید سکه ، اسکناس ، مدال ، صنایع دستی ، کتاب و غیره ... می باشد. تلاش ما در ایران آنتیک عرضه مستقیم و بدون واسطه کالای کلکسیونی دارای اصالت ایرانی و خارجی از مجموعه داران کشور و معرفی و فروش آنها در این وبسایت است. و همچنین تهیه تخصصی گلچینی از بهترین لوازم آنتیک و اشیاء قدیمی (برندهای قدیمی کارخانه ای) بر مبنای تعریف درست آنتیک و همچنین صنایع دستی نفیس هنرمندان ایرانی است. گلچینی که باعث برانگیختگی حس نوستالژی در بین علاقمندان خواهد شد. یکی از بخش های مهمی که در ایران آنتیک بطور جدی و مرجع گونه به آن پرداخته می شود، بخش کلکسیونی یا مجموعه داری می باشد. بخش هایی نظیر سکه ایرانی ، مدال قدیمی ، اسکناس قدیمی ، تمبر قدیمی و غیره که بسیار جامع و متنوع اند. در ایران آنتیک جهت شناساندن فرهنگ و هنر به علاقمندان صنایع دستی ، تلاش شده با جذب افراد کارشناس اقدام به تولید مقالات اختصاصی و ارزنده نماییم تا دست ساخته های اصیل ایرانی مانند قلم زنی ، فیروزه کوبی ، میناکاری ، خاتم کاری ، رودوزی ها و بسیاری دیگر را به علاقمندان بشناسانیم. ایران آنتیک بهترین مکان برای شناخت و خرید آنلاین صنایع دستی نقره ، اشیاء گران قیمت کلکسیونی ، سکه قدیمی ، کتاب تاریخی و تخصصی ، زیورآلات و... می باشد.