:: لیست هفتگی :: لیست جدید محصولات کلکسیونی شامل اسکناس در تاریخ 28 اردیبهشت 1401 به فروشگاه اضافه شد. جهت مشاهده یا خرید اینجا ضربه بزنید

:: مزایده ماهانه :: مزایده آنلاین ایران آنتیک (شماره 33)  «اینجا کلیک کنید»

مبل

درباره مبل


تغییر و تحول نگرش انسان نسبت به زندگی از مولف های رشد تمدن بوده و به دنبال آن تغییر در شکل و فرم طراحی اسباب و لوازم زندگی تغییراتی بنیادین ایجاد کرد. مبلمان به تدریج و به مرور زمان از تغییر شکل و تحول چهارپایه ها ، نیمکت ها... و میزهای ساده حاصل شد. 
به دلیل ندانستن نام سازندگان نمی توان به طور دقیق به تاریخ ساخت اولین مبل ها  پی برد و به همین سبب اطلاعات مشخصی در این زمینه در دسترس نیست اما بعد از قرن 15 میلادی مبل هایی ساخته شدند که نام سازندگان و صنعتگران خود را به همراه داشتند. در اواخر قرن 17 میلادی از چوب گردو به میزان قابل ملاحظه ای در ساخت مبلمان استفاده می شد. در قرن 18 میلادی مبلمان های حجیم و پر از تزئین ، انعکاسی از معماری و اماکن مذهبی آن دوران بود. چوب هایی با قطعات قطور را کنده کاری می کرده و روی آن ها را با قطعات فلزی گران قیمت و سنگ ها و چوب های کمیاب تزیین می کردند. در دوران رنسانس، کنده کاری های بسیار عالی و بدیع نخست در ایتالیا و بعدها در آلمان، اسپانیا، فرانسه و بالاخره انگلستان انجام گرفت. سبک های این دوره به نام سلاطین نام گذاری شده بودند که از آن میان مبل های تئودور، الیزابت، ژاکوبی، ویلیام، ماری، ملکه آن و لوئی فرانسه را می توان نام برد. برخی دیگر نام سازندگان خود را به یدک می کشیدند که از آن میان مبل های «چیپندل / Chippendale» ، «هپل وایت / Hepple white» ، «آدام / ADAM» و «شراتون / Sheraton» معروف ترین آنان هستند.
این مبل ها ارزش خود را در دهه های بعدی نیز حفظ کرد و حتی امروزه بعد از چندین قرن هنوز از این مدل سبک ها استفاده می شود.
با تحول معماری به منظور هماهنگی با آن ، مبلمان نیز به تدریج نه تنها از طریق فرم و سبک بلکه از نوع مواد و چوب نیز تغییر یافت. چوب های مختلفی مثل بلوط ، سرو ، آبنوس ، گردو ، شاه بلوط ، به تدریج جایگزین چوب گردو و ماهاگونی شدند.

مبل

  • مبلمان ژاکوبی

سبکی از مبلمان انگلیسی در فاصله سال های 1603 تا 1688 می باشد که متشکل از صندلی بلوطی با پشتی بلند ، پایه های کنده کاری شده ظریف و تشکچه با پوشش مخمل اسپانیایی می باشد.

مبلمان ژاکوبی

مبلمان ژاکوبی ، آنتیک

  • مبل فرانسوی- دوره لویی پانزدهم 

شاخص مبل های این دوره ، کنده کاری ها و خطوط متقارن پیچیده بود. مبلمان این دوره ، حجیم و سنگین بودند. در دوره لویی پانزدهم زندگی درباری در نهایت شکوه و جلال بود. مبلمان در اواخر این دوره، دکوراسیون بیش از حدی را داشته ولی نسبت به مبلمان اوائل دوره کوچک تر و راحت تر بوده است.

  • مبلمان به سبک توماس شراتون 

شراتون یکی از مهم ترین طراحان مبلمان در نیمه دوم قرن 18 میلادی بوده است. بیشتر صندلی های طراحی وی ظاهری با ظرافت زنانه داشتند اما از استحکام قابل ملاحظه ای برخوردار بودند. در این دوره بود که چوب های اقاقیا و مخطط و لاله درختی آمریکایی جایگزین چوب ماهاگونی شدند. از دیگر ویژگی های کار شراتون منبت کاری با چوب های روشن تر نیز بود.

مبلمان به سبک توماس شراتون 

مبلمان به سبک توماس شراتون 

مبل در ایران

با شروع دوره صفوی و سپس دوره قاجار که پای اروپائیان به کشور ایران باز شد و با مسافرت شاهان قاجار به فرنگ ، مبلمان نوع اروپایی به دربار شاهان صفوی، قاجار و پهلوی راه پیدا کرد.

امروزه با توجه به نیاز و خواست مردم به دکور منزل با مبلمان ، این صنعت رشد زیادی پیدا کرده و از 50 سال قبل تا الان، پیشرفت های زیادی در این زمینه حاصل شده است.


تحقیق و گردآوری :

گروه کارشناسي ايران آنتيک

www.iranantiq.com


منبع

ايران آنتيک / www.iranantiq.com

نظر کاربران

avatarنظر خود را ارسال کنید
لوگو ایران آنتیک کوتاه درباره ما
ایران آنتیک ، حامی فرهنگ و هنر
ایران آنتیک فروشگاه اینترنتی سکه ، اسکناس ، مدال ، صنایع دستی ، کتاب و غیره ... می باشد. تلاش ما در ایران آنتیک تهیه مستقیم صنایع دستی مرغوب و دارای اصالت ایرانی از هنرمندان تولیدکننده و معرفی و فروش آنها در وبسایت است. و همچنین تهیه تخصصی گلچینی از بهترین لوازم آنتیک و اشیاء قدیمی (برندهای قدیمی کارخانه ای) بر مبنای تعریف درست آنتیک است. گلچینی که باعث برانگیختگی حس نوستالژیک در بین علاقمندان خواهد شد. یکی از بخش های مهمی که در ایران آنتیک بطور جدی و مرجع گونه به آن پرداخته می شود، بخش کلکسیون یا مجموعه داری می باشد. بخش هایی نظیر سکه ، مدال یادبود ، اسکناس ، تمبر و غیره که بسیار جامع و متنوع اند. در ایران آنتیک جهت شناساندن فرهنگ و هنر به علاقمندان صنایع دستی ، تلاش کرده ایم با جذب افراد کارشناس اقدام به تولید مقالات اختصاصی و ارزنده نماییم تا دست ساخته های اصیل ایرانی مانند قلم زنی ، فیروزه کوبی ، میناکاری ، خاتم کاری ، رودوزی ها و بسیاری دیگر را به علاقمندان بشناسانیم. ایران آنتیک در آینده نزدیک بهترین مکان برای شناخت و خرید آنلاین صنایع دستی ، اشیاء قدیمی ، کلکسیون ، کتاب ، زیورآلات و... می باشد.