معرق چرم

درباره معرق چرم


تعریف

به ایجاد نقوش و طرح های زیبا به وسیله ی دور بری چرم و اتصال آن ها به یکدیگر «معرق چرم» گفته می شود. از این هنر در تهیه و ساخت جلد کتاب ، کیف ، کفش ، تابلو ، جعبه قرآن ، جعبه جواهر و ...  استفاده می کنند.
برای این کار از چرم های مناسب و به عمل آمده مانند تیماج و میشن استفاده می کنند. باید توجه داشت که قطعات بریده شده از ضخامت یکسانی برخوردار باشند تا در نهایت کار یکدست گردد.

معرق چرم

معرق چرم

به تمام اعمالی اعم از تکه چینی ، سوراخ کاری و قرار دادن یک چرم دیگر در زیر آن ، مشبک کاری و تا حدودی اپلیکه که بر روی چرم برای ایجاد نقش انجام می پذیرد می توان نوعی معرق گفت.

  1. سوراخکاری : (به وسیله ی لیزر ، هویه ، تیغ های جراحی ، سوزاندن)
  2. تکه چینی و دوخت یا چسباندن آن ها در کنار هم به وسیله ی داغ کردن و چاپ نقش (فقط روی چرم های طبیعی)

تاریخچه

در زمان های قدیم این هنر بیشتر در خدمت جلد سازی بود. توجه به جلدسازى و هنر زيبا ساختن کتاب در زمان شاه‌ طهماسب صفوى به اوج کمال رسيد. روى جلد را به ‌طريق زرکوب ، با طلا پوشش مى‌دادند و پشت جلد را معرق مى‌ ساختند و با گل و بوته و درخت و باغ و صحرا و جانور و سيمرغ و اژدها و پرندگان و آهو رنگ‌آ‌ميزى مى کردند.
گاهی از چرم ، رشته های باریک و ظریف بریده و با دقت و حوصله روی کار مورد نظر (معمولا جلد) می چسبانند. این روش کار بیشتر هنرمندان و استادان هرات و تبریز بوده است.
در گذشته بعد از چیدن و چسباندن قطعات طرح در کنار هم ، گاه حواشی کار را با نقش های برجسته و زیبا ، از طلای ساده یا الوان می پوشانند.

  • جلد چرمی معرق

نوعی جلد چرمی که در غرب به آن «چرم موزائیکی» می گفتند از بریدن قطعات چرم های رنگین و کنار هم چسباندن آن ها مطابق طرح   به دست می آمده است.

نقوش

طرح های تزئینی و الگوهای کاربردی بیشتر نقوش اسلامی هستند که ترکیبی از نقوش گل و گیاه در هم پیچیده شده ، نقوش جانوری و یا نقوش هندسی می باشند.

شیوه کار

پس از انتخاب طرح ، رنگ و ابعاد کار ، الگو سازی انجام می شود. سپس مطابق الگو چرم برش داده شده و تکه های آن را مانند پازل کنار هم می چینند.تکه ها با چسب مخصوصی به آستری چرمی می چسبند. (چسب هایی که می توانند در این کار مورد استفاده قرار گیرند عبارتند از : بیندر ، چسب کفش ، چسب چرم ، سریش) در مرحله بعدی سوراخ هایی در لبه تکه های پوست زده شده و بعد از آن با نوارهای چرمی باریک دوخته می شوند.

تمام مراحل کار با دست صورت می گیرد که کیفیت را بسیار بالا می برد. البته کارهای چرخ دوزی هم هستند که آن ها نیز از کیفیت و زیبایی خاصی برخوردارند.

کفش چرمی ، تزئین شده به شیوه معرق

کفش چرمی ، تزئین شده به شیوه معرق


تحقیق و گردآوری:

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منابع

  • ايران آنتيک / www.iranantiq.com
نظر کاربران

avatar ارسال نظر

لوگو ایران آنتیک کوتاه درباره ما
ایران آنتیک ، حامی فرهنگ و هنر
فروشگاه اینترنتی ایران آنتیک و مرجع خرید سکه ، اسکناس ، مدال ، صنایع دستی ، کتاب و غیره ... می باشد. تلاش ما در ایران آنتیک عرضه مستقیم و بدون واسطه کالای کلکسیونی دارای اصالت ایرانی و خارجی از مجموعه داران کشور و معرفی و فروش آنها در این وبسایت است. و همچنین تهیه تخصصی گلچینی از بهترین لوازم آنتیک و اشیاء قدیمی (برندهای قدیمی کارخانه ای) بر مبنای تعریف درست آنتیک و همچنین صنایع دستی نفیس هنرمندان ایرانی است. گلچینی که باعث برانگیختگی حس نوستالژی در بین علاقمندان خواهد شد. یکی از بخش های مهمی که در ایران آنتیک بطور جدی و مرجع گونه به آن پرداخته می شود، بخش کلکسیونی یا مجموعه داری می باشد. بخش هایی نظیر سکه ایرانی ، مدال یادبود ، اسکناس ایرانی ، تمبر قدیمی و غیره که بسیار جامع و متنوع اند. در ایران آنتیک جهت شناساندن فرهنگ و هنر به علاقمندان صنایع دستی ، تلاش شده با جذب افراد کارشناس اقدام به تولید مقالات اختصاصی و ارزنده نماییم تا دست ساخته های اصیل ایرانی مانند قلم زنی ، فیروزه کوبی ، میناکاری ، خاتم کاری ، رودوزی ها و بسیاری دیگر را به علاقمندان بشناسانیم. ایران آنتیک بهترین مکان برای شناخت و خرید آنلاین صنایع دستی نقره ، اشیاء قیمتی و کلکسیونی ، سکه قدیمی ، اسکناس قدیمی ، کتاب تاریخی و تخصصی ، زیورآلات و... می باشد.