:: لیست جدید ۸ مهر ::  اینجا ضربه بزنید

:: لیست مزایده شماره ۶۲ :: اینجا ضربه بزنید

زر دوزی

درباره زر دوزی


« زردوزی » یکی از انواع رودوزی های سنتی ایران است. این رودوزی زیبا بر روی پارچه های تور که بافت ساده ای دارند انجام می گیرد. (معمولا از تور نازک برای این کار استفاده می کنند.)

رنگ آمیزی در این رودوزی بسیار ساده و محدود است. در بیشتر موارد از 5 رنگ استفاده می شود که همواره رنگ طلایی همراه آن ها می باشد.

طرح های کاربردی برای این دوخت نقوش گل با حاشیه دالبر و مضرس می باشد.

از نقوش زردوزی

از نقوش زردوزی

شیوه دوخت

برای این دوخت زیبا ابتدا طرح مورد نظر را بر روی کاغذ پوستی طراحی کرده و بر روی پارچه نقش اندازی می کنیم ؛ سپس قسمت هایی را که باید تار لای پود آن کشیده شود شروع به دوخت تار لای پود می کنیم. اول برگ ها را با نخ و سوزن به رنگ سبز روشن و تیره با استفاده از دوخت تار لای پود می دوزیم. سپس گل برگ ها را به رنگ قرمز و نارنجی و زرد و قسمت دیگر گلبرگ و پرچم های گل را به رنگ طلایی دوخت تار لای پود می دوزیم.

دوخت تار لای پود یعنی رج اول را از زیر و رو می دوزیم و رج بعدی را از رو و زیر یعنی برعکس رج اول. البته دوختن تار و پود باید با دقت و احتیاط انجام گیرد تا دچار اشتباه نشویم.

هر چه دوخت از ظرافت بیشتری برخوردار باشد زیبایی آن بیشتر جلوه می کند.

موارد مصرف

از این دوخت برای تزئین دم پای شلوار ، شلیته ، پیراهن ، جلیقه ، چادر زنان ، چاروق مردان کرد استفاده می شود.

مراکز تولید

در حال حاضر این دوخت در اصفهان ، تهران و بندرعباس رواج دارد. 

کیف و کمربند زردوزی شده قدیمی

کیف و کمربند زردوزی شده قدیمی


تحقیق و گردآوری:

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منابع

  • دايره المعارف هنر های صنايع دستی و حرف مربوط به آن / سيد ابوالقاسم سيد صدر / انتشارات سيمای دانش / چاپ دوم / سال 1388

 

نظر کاربران

avatarنظر خود را ارسال کنید

لوگو ایران آنتیک کوتاه درباره ما
ایران آنتیک ، حامی فرهنگ و هنر
ایران آنتیک فروشگاه اینترنتی تخصصی و مرجع خرید سکه ، اسکناس ، مدال ، صنایع دستی ، کتاب و غیره ... می باشد. تلاش ما در ایران آنتیک عرضه مستقیم و بدون واسطه کالای کلکسیونی دارای اصالت ایرانی و خارجی از مجموعه داران کشور و معرفی و فروش آنها در این وبسایت است. و همچنین تهیه تخصصی گلچینی از بهترین لوازم آنتیک و اشیاء قدیمی (برندهای قدیمی کارخانه ای) بر مبنای تعریف درست آنتیک و همچنین صنایع دستی نفیس هنرمندان ایرانی است. گلچینی که باعث برانگیختگی حس نوستالژی در بین علاقمندان خواهد شد. یکی از بخش های مهمی که در ایران آنتیک بطور جدی و مرجع گونه به آن پرداخته می شود، بخش کلکسیونی یا مجموعه داری می باشد. بخش هایی نظیر سکه ایرانی ، مدال قدیمی ، اسکناس قدیمی ، تمبر قدیمی و غیره که بسیار جامع و متنوع اند. در ایران آنتیک جهت شناساندن فرهنگ و هنر به علاقمندان صنایع دستی ، تلاش شده با جذب افراد کارشناس اقدام به تولید مقالات اختصاصی و ارزنده نماییم تا دست ساخته های اصیل ایرانی مانند قلم زنی ، فیروزه کوبی ، میناکاری ، خاتم کاری ، رودوزی ها و بسیاری دیگر را به علاقمندان بشناسانیم. ایران آنتیک بهترین مکان برای شناخت و خرید آنلاین صنایع دستی نقره ، اشیاء گران قیمت کلکسیونی ، سکه قدیمی ، کتاب تاریخی و تخصصی ، زیورآلات و... می باشد.