:: مزایده ماهانه :: مزایده آنلاین ماهانه ایران آنتیک (شماره 29) ، جمعه 1 بهمن 1400 راس ساعت 18:00 شروع خواهد شد. جهت اطلاع بیشتر و مشاهده محصولات مزایده ای «اینجا کلیک کنید»

حکاکی روی فلز

درباره حکاکی روی فلز


تعریف

«حکاکی روی فلز» هنر خراشاندن و ایجاد نقش و نگار سطحی و کم عمق بر روی فلز می باشد که با ابزاری ساده و خراشنده و قلم های مختلف بر سطح کار انجام می پذیرد.

فلز مورد استفاده

حکاکی بر روی فلزاتی چون طلا ، نقره و مس انجام می شود اما بیشتر از فلز نقره برای این کار استفاده می کنند.
محصولات حکاکی معمولا بر روی اشیایی که دارای ارزش ذاتی زیادی هستند انجام می شود ؛ به همین سبب هنرمندان ترجیح می دهند بیشتر از فلز نقره برای این کار استفاده کنند.

حکاکی بر روی فلز نقره

حکاکی بر روی فلز نقره

حکاکی اشیاء گرانقیمت فلزی

حکاکی روی اشیاء فلزی ساخته شده نظیر اشیاء موروثی ، و جواهرات نظیر حلقه ازدواج ، پلاک ، ساعت و ... نیز انجام می پذیرد. این مدل حکاکی بصورت سفارشی انجام می گیرد که معمولا حکاکی نام مالک روی شیء می باشد.

تفاوت حکاکی و قلمزنی

حکاکی بر روی فلز در نگاه اول تفاوت چندانی با محصولات قلمزنی ندارد. اما با دقت بیشتر متوجه تفاوت هایی در آن دو می شویم. در حکاکی ، نقوش بسیار سطحی و کم عمق ایجاد می شوند اما در هنر قلمزنی نقوش عمیق تر با فرو رفتگی و برجستگی بیشتر نمایان می شوند به همین سبب در حکاکی بر خلاف قلمزنی نیازی به استفاده از قیر در پشت کار نیست. همچنین به دلیل سطحی بودن نقوش ، اثر قلم در پشت کار حکاکی شده دیده نمی شود.

ویژگی های کیفی کالای حکاکی شده فلزی

از مشخصات یک اثر حکاکی فلز خوب عبارت است از :

  • استفاده از طرح ‌ها و نقوش جدید به ویژه استفاده از طرح‌های نگارگری در کار
  • نداشتن تکرار در طرح ‌ها و نقوش
  • اجرای دقیق طرح و نقش در فضای کاری مشخص شده 
  • گر چه نوع مواد اولیه‌ زیرساخت (به ویژه اگر از فلزات گرانبها باشد) ارزش کار را بالا می برد، اما ارزش واقعی کار به ظرافت و اجرای هنرمندانه طرح ‌ها و نقوش بر سطح کار می باشد ؛ به عبارتی هرچه ظرافت و پرداختن به جزئیات بیشتر باشد ، کار از ارزش بیشتری برخوردار خواهد بود.

مراکز تولید

این هنر امروزه در تهران ، تبریز ، زنجان و اصفهان که مرکز اصلی تولید صنایع فلزی می باشد انجام می پذیرد.

کارگاه حکاکی بر روی فلز

کارگاه حکاکی بر روی فلز

دستبند حکاکی شده جام حکاکی شده

توضیح تصویر : دستنبد و جام حکاکی شده


تحقیق و گردآوری:

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منابع

  • شناخت صنایع دستی ایران / حسین یاوری / انتشارات مهکامه / چاپ پنجم / سال 1392
  • هنر قلمزنی و حکاکی در ایران / مجله نامه اتاق بازرگانی / سال 1376 / شماره 359
نظر کاربران

avatarنظر خود را ارسال کنید
لوگو ایران آنتیک کوتاه درباره ما
ایران آنتیک ، حامی فرهنگ و هنر
ایران آنتیک فروشگاه اینترنتی سکه ، اسکناس ، مدال ، صنایع دستی ، کتاب و غیره ... می باشد. تلاش ما در ایران آنتیک تهیه مستقیم صنایع دستی مرغوب و دارای اصالت ایرانی از هنرمندان تولیدکننده و معرفی و فروش آنها در وبسایت است. و همچنین تهیه تخصصی گلچینی از بهترین لوازم آنتیک و اشیاء قدیمی (برندهای قدیمی کارخانه ای) بر مبنای تعریف درست آنتیک است. گلچینی که باعث برانگیختگی حس نوستالژیک در بین علاقمندان خواهد شد. یکی از بخش های مهمی که در ایران آنتیک بطور جدی و مرجع گونه به آن پرداخته می شود، بخش کلکسیون یا مجموعه داری می باشد. بخش هایی نظیر سکه ، مدال یادبود ، اسکناس ، تمبر و غیره که بسیار جامع و متنوع اند. در ایران آنتیک جهت شناساندن فرهنگ و هنر به علاقمندان صنایع دستی ، تلاش کرده ایم با جذب افراد کارشناس اقدام به تولید مقالات اختصاصی و ارزنده نماییم تا دست ساخته های اصیل ایرانی مانند قلم زنی ، فیروزه کوبی ، میناکاری ، خاتم کاری ، رودوزی ها و بسیاری دیگر را به علاقمندان بشناسانیم. ایران آنتیک در آینده نزدیک بهترین مکان برای شناخت و خرید آنلاین صنایع دستی ، اشیاء قدیمی ، کلکسیون ، کتاب ، زیورآلات و... می باشد.