لوازم فلزی

بشر که همواره در جستجوی سنگ های مناسب برای ساخت ابزار بود ، فلزاتی خالص همچون طلا و مس را کشف کرد و به این قضیه پی برد که چگونه می تواند با چکش کاری آن ها را نرم کرده و اشیا و ابزار مورد نیاز خود را بسازد. فلزات اغلب به صورت ترکیبات اکسید ، کربنات ، سولفور و .. در طبیعت وجود دارند. شاید کمی بعد از 5000 سال ق. م بود که در کوهستان های سرحد شمالی « هلال خضیب » انسان متوجه شد که با حرارت دادن برخی از کانی های سبز یا آبی رنگ در حرارتی مناسب ، فلز تولید میشود و بدین ترتیب عمل گداخت شکل گرفت. فولاد در حدود... ادامه

بشر که همواره در جستجوی سنگ های مناسب برای ساخت ابزار بود ، فلزاتی خالص همچون طلا و مس را کشف کرد و به این قضیه پی برد که چگونه می تواند با چکش کاری آن ها را نرم کرده و اشیا و ابزار مورد نیاز خود را بسازد.

فلزات اغلب به صورت ترکیبات اکسید ، کربنات ، سولفور و .. در طبیعت وجود دارند. شاید کمی بعد از 5000 سال ق. م بود که در کوهستان های سرحد شمالی « هلال خضیب » انسان متوجه شد که با حرارت دادن برخی از کانی های سبز یا آبی رنگ در حرارتی مناسب ، فلز تولید میشود و بدین ترتیب عمل گداخت شکل گرفت.

فولاد در حدود 1200 ق.م و چدن در 500 ق.م تهیه شد. به یقین می توان گفت که در لرستان از دو قرن کمتر یا بیشتر از 1000 ق. م فولاد مرغوب تهیه می شده است.

برخی از پژوهشگران نیز استفاده از فولاد در چین را تا 2550 ق.م ردیابی کرده اند.

کهن ترین فلزات شکل یافته ، مهرهای مسی هستند که در شمال عراق پیدا شدند و به آغاز هزاره نهم ق.م تعلق دارند. از 3500 سال قوم قالب گیری مس در فلات خاور نزدیک گسترده شد و به تدریج به مصر رسید. عصر فلز از هزاره سوم گسترش بسیاری پیدا کرد و مفرغ اهمیت فراوانی یافت.

عصر مفرغ یا برنز دوره ای از تاریخ پیشرفت بشر است که در آن انسان ها بیشتر به فلز کاری روی آوردند و بر حسب زمان و مکان و شرایط و بر حسب نیاز و روحیات و سلایق به ساخت وسایلی فلزی پرداختند.

زنگوله آنتیک


گردآوری و تهیه :

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منابع

  • تاریخچه فلزکاری / محمد جواد جنیدی / دانشکده ادبیات و علوم انسانی تبریز / سال 1353 / شماره 110