:: لیست جدید ۸ مهر ::  اینجا ضربه بزنید

:: لیست مزایده شماره ۶۲ :: اینجا ضربه بزنید

شمد بافی

درباره شمد بافی


شمد نوعی پارچه دستباف است که در تابستان به صورت روانداز مورد استفاده قرار می گیرد و در مناطق روستایی استان یزد ، خراسان و توابع شهرستان بابل ( رامیان ، کرده کلا ، گاوان کلا، سید کلا ) بافته می شود. شَمَد نوعی پارچه نازک می باشد که در بافت آن از نخ پنبه یا ابریشم طبیعی یا مصنوعی (ویسکوز) استفاده می گردد و در فصل تابستان به عنوان روانداز مورد استفاده قرار می گیرد و به همین دلیل طرفداران و مشتریان زیادی نیز داشته است. اما امروزه با عوض شدن سبک زندگی و روی آوردن مردم به تولیدات صنعتی ، استفاده از این دست بافته سنتی و زیبا کمرنگ شده و به دست فراموشی گذارده است.

شمد بافی

تعریف

بسیاری از مردم از واژه شمد به جای ملحفه استفاده می کنند. شاید به این خاطر است که شمد را نمی شناسند و هر ملحفه طرح داری را شمد می پندارند.
این پارچه با نخ پنبه ای شماره 20 برای تار و ابریشم طبیعی برای پود ، به عرض 50 سانتی متر و طول 7 متر بافته  ، سپس بریده شده و کنار هم دوخته می شود. در طرح های ساده ، راه راه ، چهارخانه بافته می شود و رنگ زمینه آن معمولا سفید یا کرم است.
 

پارچه شمد یزد

 

شمد یزدی

بسیار مرغوب و لطیف است ، وزن کمی دارد و اگر به عنوان رو انداز مورد استفاده قرار گیرد سبب تعریق نمی شود. قدیمی ها از آن برای درست کردن پشه بند استفاده می کردند و معتقد بودند که شمد حشرات گزنده را دور می کند. شاید نامدارترین شهر در زمینه صنعت نساجی در ایران شهر یزد باشد. شهرت شمد یزدی در این است که با شست و شو رنگ عوض نمی کند و همیشه نو بودن خود را حفظ می کند.

 

شمد بافی


تحقیق و گردآوری:

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منبع

ايران آنتيک / www.iranantiq.com

نظر کاربران

avatarنظر خود را ارسال کنید

لوگو ایران آنتیک کوتاه درباره ما
ایران آنتیک ، حامی فرهنگ و هنر
ایران آنتیک فروشگاه اینترنتی تخصصی و مرجع خرید سکه ، اسکناس ، مدال ، صنایع دستی ، کتاب و غیره ... می باشد. تلاش ما در ایران آنتیک عرضه مستقیم و بدون واسطه کالای کلکسیونی دارای اصالت ایرانی و خارجی از مجموعه داران کشور و معرفی و فروش آنها در این وبسایت است. و همچنین تهیه تخصصی گلچینی از بهترین لوازم آنتیک و اشیاء قدیمی (برندهای قدیمی کارخانه ای) بر مبنای تعریف درست آنتیک و همچنین صنایع دستی نفیس هنرمندان ایرانی است. گلچینی که باعث برانگیختگی حس نوستالژی در بین علاقمندان خواهد شد. یکی از بخش های مهمی که در ایران آنتیک بطور جدی و مرجع گونه به آن پرداخته می شود، بخش کلکسیونی یا مجموعه داری می باشد. بخش هایی نظیر سکه ایرانی ، مدال قدیمی ، اسکناس قدیمی ، تمبر قدیمی و غیره که بسیار جامع و متنوع اند. در ایران آنتیک جهت شناساندن فرهنگ و هنر به علاقمندان صنایع دستی ، تلاش شده با جذب افراد کارشناس اقدام به تولید مقالات اختصاصی و ارزنده نماییم تا دست ساخته های اصیل ایرانی مانند قلم زنی ، فیروزه کوبی ، میناکاری ، خاتم کاری ، رودوزی ها و بسیاری دیگر را به علاقمندان بشناسانیم. ایران آنتیک بهترین مکان برای شناخت و خرید آنلاین صنایع دستی نقره ، اشیاء گران قیمت کلکسیونی ، سکه قدیمی ، کتاب تاریخی و تخصصی ، زیورآلات و... می باشد.