:: مزایده ماهانه :: مزایده آنلاین ماهانه ایران آنتیک (شماره 29) ، جمعه 1 بهمن 1400 راس ساعت 18:00 شروع خواهد شد. جهت اطلاع بیشتر و مشاهده محصولات مزایده ای «اینجا کلیک کنید»

قیطان دوزی

درباره قیطان دوزی


«قیطان دوزی» یکی از رودوزی های زیبای ایران می باشد. « قیطان » در لغت به معنی نخ ضخیم که قطر آن بیشتر از یک میلیمتر می باشد می باشد و به دوخت و اتصال این نخ های ضخیم بر روی پارچه «قیطان دوزی» می گویند.

از زمان های بسیار گذشته از قیطان برای تزئین لباس چه در ایران و چه در سایر ممالک جهان استفاده می شده است. این دوخت نیز گاهی مکمل دوخت های دیگر شده و به عنوان حاشیه طرح ها از آن استفاده می شود.

در بعضی مناطق رنگ قیطان و پارچه یکنواخت است ؛ در مناطق خاصی برای تنوع محصول از قیطان های رنگین استفاده می کنند.

به نخ گلابتون ضخیم که قطر آن بیشتر از یک میلی متر باشد نیز قیطان گفته می شود.

قیطان دوزی

قیطان دوزی

انواع قیطان

قیطان در انواع نازک ، ضخیم ، ساده ، تابیده ، شکاف دار ، روکش دار ، قلاب دار یا تزئینی می باشد. گاهی از قیطان دوزی برای حاشیه لباس ها ، شال و رومیزی به صورت خطی ، در رنگ های طلایی و نقره ای و گاهی نیز از آن برای ایجاد نقش استفاده می کردند.

موارد استفاده

این رودوزی زیبا در تزئین لباس ، یقه و پیش سینه لباس ، پایین دامن ، جا نماز ، سجاده ، رومیزی ، کوسن ، شنل و همچنین در لباس های ترکمن ... مورد استفاده قرار می گیرد.

مراکز تولید

در بیشتر نواحی خراسان ، مازندران ، سیستان و بلوچستان ، تهران و آذربایجان شرقی تولید می شود.


تحقیق و گردآوری:

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منابع

  • دايره المعارف هنر های صنايع دستی و حرف مربوط به آن / سيد ابوالقاسم سيد صدر / انتشارات سيمای دانش / چاپ دوم / سال 1388

 

نظر کاربران

avatarنظر خود را ارسال کنید
لوگو ایران آنتیک کوتاه درباره ما
ایران آنتیک ، حامی فرهنگ و هنر
ایران آنتیک فروشگاه اینترنتی سکه ، اسکناس ، مدال ، صنایع دستی ، کتاب و غیره ... می باشد. تلاش ما در ایران آنتیک تهیه مستقیم صنایع دستی مرغوب و دارای اصالت ایرانی از هنرمندان تولیدکننده و معرفی و فروش آنها در وبسایت است. و همچنین تهیه تخصصی گلچینی از بهترین لوازم آنتیک و اشیاء قدیمی (برندهای قدیمی کارخانه ای) بر مبنای تعریف درست آنتیک است. گلچینی که باعث برانگیختگی حس نوستالژیک در بین علاقمندان خواهد شد. یکی از بخش های مهمی که در ایران آنتیک بطور جدی و مرجع گونه به آن پرداخته می شود، بخش کلکسیون یا مجموعه داری می باشد. بخش هایی نظیر سکه ، مدال یادبود ، اسکناس ، تمبر و غیره که بسیار جامع و متنوع اند. در ایران آنتیک جهت شناساندن فرهنگ و هنر به علاقمندان صنایع دستی ، تلاش کرده ایم با جذب افراد کارشناس اقدام به تولید مقالات اختصاصی و ارزنده نماییم تا دست ساخته های اصیل ایرانی مانند قلم زنی ، فیروزه کوبی ، میناکاری ، خاتم کاری ، رودوزی ها و بسیاری دیگر را به علاقمندان بشناسانیم. ایران آنتیک در آینده نزدیک بهترین مکان برای شناخت و خرید آنلاین صنایع دستی ، اشیاء قدیمی ، کلکسیون ، کتاب ، زیورآلات و... می باشد.