قیطان دوزی

«قیطان دوزی» یکی از رودوزی های زیبای ایران می باشد. « قیطان » در لغت به معنی نخ ضخیم که قطر آن بیشتر از یک میلیمتر می باشد می باشد و به دوخت و اتصال این نخ های ضخیم بر روی پارچه «قیطان دوزی» می گویند. از زمان های بسیار گذشته از قیطان برای تزئین لباس چه در ایران و چه در سایر ممالک جهان استفاده می شده است. این دوخت نیز گاهی مکمل دوخت های دیگر شده و به عنوان حاشیه طرح ها از آن استفاده می شود. در بعضی مناطق رنگ قیطان و پارچه یکنواخت است ؛ در مناطق خاصی برای تنوع محصول از... ادامه

«قیطان دوزی» یکی از رودوزی های زیبای ایران می باشد. « قیطان » در لغت به معنی نخ ضخیم که قطر آن بیشتر از یک میلیمتر می باشد می باشد و به دوخت و اتصال این نخ های ضخیم بر روی پارچه «قیطان دوزی» می گویند.

از زمان های بسیار گذشته از قیطان برای تزئین لباس چه در ایران و چه در سایر ممالک جهان استفاده می شده است. این دوخت نیز گاهی مکمل دوخت های دیگر شده و به عنوان حاشیه طرح ها از آن استفاده می شود.

در بعضی مناطق رنگ قیطان و پارچه یکنواخت است ؛ در مناطق خاصی برای تنوع محصول از قیطان های رنگین استفاده می کنند.

به نخ گلابتون ضخیم که قطر آن بیشتر از یک میلی متر باشد نیز قیطان گفته می شود.

قیطان دوزی

قیطان دوزی

انواع قیطان

قیطان در انواع نازک ، ضخیم ، ساده ، تابیده ، شکاف دار ، روکش دار ، قلاب دار یا تزئینی می باشد. گاهی از قیطان دوزی برای حاشیه لباس ها ، شال و رومیزی به صورت خطی ، در رنگ های طلایی و نقره ای و گاهی نیز از آن برای ایجاد نقش استفاده می کردند.

موارد استفاده

این رودوزی زیبا در تزئین لباس ، یقه و پیش سینه لباس ، پایین دامن ، جا نماز ، سجاده ، رومیزی ، کوسن ، شنل و همچنین در لباس های ترکمن ... مورد استفاده قرار می گیرد.

مراکز تولید

در بیشتر نواحی خراسان ، مازندران ، سیستان و بلوچستان ، تهران و آذربایجان شرقی تولید می شود.


گردآوری و تهیه :

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منابع

  • دايره المعارف هنر های صنايع دستی و حرف مربوط به آن / سيد ابوالقاسم سيد صدر / انتشارات سيمای دانش / چاپ دوم / سال 1388

 

نظر کاربران

هنوز نظری ثبت نشده...