ساعت جیبی

درباره ساعت جیبی


ساعت جیبی

همان طور که از نام آن پیداست این ساعت به منظور قرار گرفتن در جیب ساخته شده که معمولا برای جلوگیری از افتادن و استفاده مطمئن با زنجیری به لباس یا کمربند بسته می‌شوند. این ساعت ها تا پیش از اختراع ساعت مچی، محبوب ترین ساعت از قرن 16 میلادی تا پس از جنگ جهانی اول بودند.

ساعت جیبی آنتیک

ساعت جیبی آنتیک

تاریخچه

اولین ساعت های جیبی مورد استفاده در اروپا در قرن 16 میلادی اندازه ای بین ساعت های رومیزی و ساعت مچی تولید می شد که به دلیل اندازه اش آن را نه در جیب ، بلکه به گردن می آویختند. این ساعت ها معمولا دارای یک درپوش برنجی بودند که اغلب به صورت مشبک (پنجره ای) تزئین می شدند و بدون باز کردن درپوش ، زمان خوانده می شد.

ساعت جیبی آنتیک

ساعت جیبی آنتیک

جنس قطعات این ساعت ها از فولاد و آهن بود که با استفاده از گوه مخروطی به هم متصل بودند. با اختراع پیچ ، استفاده از این گوه ها منسوخ شد.

از قابلیت های درخور توجه این ساعت ها زنگ دار بودن آن است. ساعت های کوکی از اواخر قرن 15 میلادی در ایتالیا و آلمان ساخته شدند. « پیتر هلین / Peter Henlein » قفل ساز اهل نورمبرگ آلمان تا 1524 به طور دائم به ساخت این ساعت های کوکی پرداخت و از این به بعد تولید ساعت جیبی در اروپا گسترش پیدا کرد.

رفته رفته این ساعت های جیبی فرم گرد به خود گرفتند ؛ از جمله ساعت تخم مرغی نورمبرگ که از سال 1580 محبوبیت پیدا کرد.

هنگامی که چارلز دوم پادشاه خوش پوش بریتانیا در سال 1675 جلیقه را به دنیای مد معرفی کرد ، ساعت ها را برای اینکه به راحتی در جیب جلیقه قرار دهند ، کوچک تر و مسطح ساخته شدند و از حال لبه دار به حالت منحنی تغییر شکل پیدا کردند.

تا نیمه دوم قرن 18 این ساعت ها اقلام لوکسی محسوب می شدند ، به طوری که اگر ساعتی مفقود شد یا به سرقت می رفت در روزنامه ها آگهی درج می کردند و به یابنده آن پولی بابت مژدگانی پرداخت می شد. تا این که اولین ساعت های جیبی آمریکایی با قطعات ساخته شده ماشینی توسط « هنری پیتکین / Henry Pitkin » و برادرش در دهه 1830 میلادی ساخته شد.

در سال 1857 شرکت ساعت آمریکا واقع در والتهم ، که ساعت های آن به ساعت والتهم معروف شد ، مدل 57 را به بازار معرفی کرد که اولین ساعت با قابلیت تعویض قطعات بود و این امر هزینه تولید و تعمیر را کاهش می داد.

ساعت های جیبی تا ۲۰۰ سال مد روز بود و بر اساس شواهد تا نیمه اول قرن بیستم هم رواج داشتند. محبوبیت ساعت های جیبی در حال حاضر و احیای آن مدیون برندهایی نظیر پانرای، پارمی جیانی و کنستانتین می باشد که مدلهای جدیدی از ساعت مچی را عرضه کرده اند.

ساعت طلای والتهم آنتیک مربوط به سال 1919

ساعت طلای والتهم مربوط به سال 1919


تحقیق و گردآوری :

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منبع

ايران آنتيک / www.iranantiq.com

نظر کاربران

avatar
۰ لایک
سلام . آیا خرید هم در خصوص ساعت های جیبی طلائی دارید؟
 
avatar
۱ لایک
سلام من یک ساعته عتیقه تمام شیشه دارم که اویز میشه.نمیدونم قیمتش الان چقدره...
 
avatarنظر خود را ارسال کنید
لوگو ایران آنتیک کوتاه درباره ما
ایران آنتیک ، حامی فرهنگ و هنر
ایران آنتیک فروشگاه اینترنتی سکه ، اسکناس ، مدال ، صنایع دستی ، کتاب و غیره ... می باشد. تلاش ما در ایران آنتیک تهیه مستقیم صنایع دستی مرغوب و دارای اصالت ایرانی از هنرمندان تولیدکننده و معرفی و فروش آنها در وبسایت است. و همچنین تهیه تخصصی گلچینی از بهترین لوازم آنتیک و اشیاء قدیمی (برندهای قدیمی کارخانه ای) بر مبنای تعریف درست آنتیک است. گلچینی که باعث برانگیختگی حس نوستالژیک در بین علاقمندان خواهد شد. یکی از بخش های مهمی که در ایران آنتیک بطور جدی و مرجع گونه به آن پرداخته می شود، بخش کلکسیون یا مجموعه داری می باشد. بخش هایی نظیر سکه ، مدال یادبود ، اسکناس ، تمبر و غیره که بسیار جامع و متنوع اند. در ایران آنتیک جهت شناساندن فرهنگ و هنر به علاقمندان صنایع دستی ، تلاش کرده ایم با جذب افراد کارشناس اقدام به تولید مقالات اختصاصی و ارزنده نماییم تا دست ساخته های اصیل ایرانی مانند قلم زنی ، فیروزه کوبی ، میناکاری ، خاتم کاری ، رودوزی ها و بسیاری دیگر را به علاقمندان بشناسانیم. ایران آنتیک در آینده نزدیک بهترین مکان برای شناخت و خرید آنلاین صنایع دستی ، اشیاء قدیمی ، کلکسیون ، کتاب ، زیورآلات و... می باشد.