:: مزایده ماهانه :: مزایده آنلاین ماهانه ایران آنتیک (شماره 29) ، جمعه 1 بهمن 1400 راس ساعت 18:00 شروع خواهد شد. جهت اطلاع بیشتر و مشاهده محصولات مزایده ای «اینجا کلیک کنید»

آینه

درباره آینه


اولین آینه ها قطعه ای از سنگ های شیشه مانند آتشفشانی بودند که نمونه آن در حدود شش هزار سال قبل از میلاد در آناتولی ترکیه یافت شده است. در حدود چهار هزار سال قبل از میلاد در بین النهرین از مس جلا داده شده به عنوان آینه استفاده می کردند. نمونه هایی از این آینه های مسی در مصر یافت شده که قدمتی در حدود سه هزار سال قبل از میلاد دارد.

جرم بيگانه نباشد كه تو خود صورت خويش    گر در آئينه ببينی برود دل زبرت «سعدی»

آینه ای از جنس برنز ، میانه قرن 5 قبل از میلاد ، یونان

آینه ای از جنس برنز ، میانه قرن 5 قبل از میلاد ، یونان

حدود دو هزار سال قبل از میلاد در چین از نوعی آینه برنزی استفاده می شده است. در چین و هند با مخلوطی از مس و قلع نیز آینه هایی تولید می کردند.

شیشه ماده ای مطلوب برای آینه بود ، چرا که هم دارای سطحی صاف و هم دارای مقاومت بیشتری در برابر خراش نسبت به فلزات بود. اما به تنهایی بازتاب کمی داشت. به این ترتیب برای افزایش بازتابش آن را با فلزات پوشش دادند. طبق نوشته «پلینی» این آینه ها در قرن اول میلادی در صیدون لبنان اختراع شده است ، البته هیچ شواهدی از آن تا قرن سوم میلادی در دسترس نیست.

در حدود اوایل دهه 500 میلادی در چین آینه هایی با پوشش آمالگام نقره - جیوه ساخته شد.

پشت و روی آینه دستی

ساخت شیشه روند تکاملی خود را تا قرن دوازدهم میلادی طی کرد ؛ آینه سازی و شیشه گری و بلورسازی به تدریج به مراحل تولید صنعتی دست یافت. شهر نورنبرگ در آلمان اولین مرکزی بود که در اروپا در ساخت آینه و شیشه تخصص و شهرت یافت. ونیز در شمال ایتالیا در قرن شانزدهم میلادی نیز در این زمینه پیشرفت بسیار کرد.

آینه ها بنا به نوع کاربردشان در ابعاد و اندازه های مختلفی ساخته می شوند. مانند آینه دیواری ، آینه رومیزی ، آینه دستی ، آینه جیبی.

در گذشته برای ساخت قاب آینه ها از چوب و فلزاتی چون طلا ، نقره ، برنز و ... استفاده و بر روی آن نقوش زیبایی حک می کردند. همچنین برای تزئینات بیشتر بر روی بعضی از آن ها میناکاری و یا با سنگ های گران قیمت ، مرصع کاری می کردند.

آینه دستی

آینه دستی ، میناکاری شده آنتیک ، روسیه

آینه با طرح طاووس

آینه با طرح طاووس


تحقیق و گردآوری :

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منبع

ايران آنتيک / www.iranantiq.com

نظر کاربران

avatarنظر خود را ارسال کنید
لوگو ایران آنتیک کوتاه درباره ما
ایران آنتیک ، حامی فرهنگ و هنر
ایران آنتیک فروشگاه اینترنتی سکه ، اسکناس ، مدال ، صنایع دستی ، کتاب و غیره ... می باشد. تلاش ما در ایران آنتیک تهیه مستقیم صنایع دستی مرغوب و دارای اصالت ایرانی از هنرمندان تولیدکننده و معرفی و فروش آنها در وبسایت است. و همچنین تهیه تخصصی گلچینی از بهترین لوازم آنتیک و اشیاء قدیمی (برندهای قدیمی کارخانه ای) بر مبنای تعریف درست آنتیک است. گلچینی که باعث برانگیختگی حس نوستالژیک در بین علاقمندان خواهد شد. یکی از بخش های مهمی که در ایران آنتیک بطور جدی و مرجع گونه به آن پرداخته می شود، بخش کلکسیون یا مجموعه داری می باشد. بخش هایی نظیر سکه ، مدال یادبود ، اسکناس ، تمبر و غیره که بسیار جامع و متنوع اند. در ایران آنتیک جهت شناساندن فرهنگ و هنر به علاقمندان صنایع دستی ، تلاش کرده ایم با جذب افراد کارشناس اقدام به تولید مقالات اختصاصی و ارزنده نماییم تا دست ساخته های اصیل ایرانی مانند قلم زنی ، فیروزه کوبی ، میناکاری ، خاتم کاری ، رودوزی ها و بسیاری دیگر را به علاقمندان بشناسانیم. ایران آنتیک در آینده نزدیک بهترین مکان برای شناخت و خرید آنلاین صنایع دستی ، اشیاء قدیمی ، کلکسیون ، کتاب ، زیورآلات و... می باشد.