چوب بریار (بریر)

چوب  3 نظر

چوب بریار 

چوب بریار یا بریر در واقع ریشه بوته درختی به نام « اریکا آربورا / Erica arborea » می باشد و می توان گفت چوب ، واژه ای عامیانه است که برای کلیه محصولات اولیه خام ناشی از درخت ها به کار برده می شود.

ریشه این بوته دارای غده ها یا گره هایی به اندازه توپ فوتبال است که همانند منبعی برای ذخیره آب عمل می کند. افراد حرفه ای ریشه را طوری قطع می کنند که منجر به خشک شدن گیاه نشده و ریشه دوباره بتواند رشد کند. بوته این درخت ، بومی مناطق مدیترانه ای است که دارای پوشش سنگلاخی و ماسه ای می باشد. البته در مناطقی مانند جزیره کورس ، ایتالیا ، اسپانیا ، فرانسه و الجزایر هم این گونه درخت یافت می شود.

ریشه بوته اریکا آربورا

ریشه بوته اریکا آربورا

غده هایی  که در ریشه آن وجود دارد با جذب آب های طبیعی منبع خوبی برای درخت در فصول خشک می باشند. از این ریشه (چوب بریار یا بریر ) در ساخت پیپ ، زیورآلات ، دسته چاقو و ... استفاده می شود.

انگشتری ساخته شده از نقره و چوب بریار (بریر)

انگشتری ساخته شده از نقره و چوب بریار (بریر)


بریر چوبی بسیار مناسب برای ساخت پیپ است چرا که همچنانچه پیشتر اشاره شد توانایی بالایی در جذب آب و رطوبت دارد ، بسیار سخت و مقاوم به حرارت است و به دلیل بوی خنثی ای که دارد عطر تنباکو را تحت تاثیر قرار نمی دهد. همچنین به دلیل وجود آب راه ها و مسیر انتقال آب در غده برایر نقش و نگارهای بسیار زیبایی بر روی کار ایجاد می شود که گویی هزاران پرنده کوچک با چشم های ریز شما را نظاره می کنند.

پیپ ، ساخته شده از چوب بریار (بریر)

پیپ ، ساخته شده از چوب بریار (بریر)


 

نظر کاربران

avatar
۲ لایک
جوش درخت کیکم دقیقا برابر همین برایر هستش هیچ فرقی نداره حتی به جرات میتونم بگم که نقش و نگارهای جوش کیکم از برایر خیلی زیبا تر هستش
avatar
۴ لایک
بنده از مطالب صفحه شما برای پیج اینستاگرامم استفاده میکنم راضی باشید
avatar
۵ لایک
سلام چوب بریار رو از کجا میشه تهیه کرد
avatarنظر خود را ارسال کنید