:: لیست جدید 4 بهمن ::  اینجا ضربه بزنید

چوب شمشاد

چوب بیان دیدگاه

شمشاد

از درختان پهن برگ ، همیشه سبز و کند رشد است طوری که در طول یک سال فقط یک میلیمتر به قطرش اضافه می‌شود. رویشگاه طبیعی آن ، ارتفاعات پایین جنوب اروپا ، شمال افریقا ، ترکیه ، خاورمیانه و شمال ایران (حوزه‌ خزر) می باشد. 

شمشاد دارای 176 گونه مختلف است از جمله شمشاد پرتقالی یا شمشاد طلایی ، شمشاد ژاپنی ، شمشاد نعنایی ، شمشاد جنگلی یا شمشاد خزری و ... که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارا می باشند.

با این که این درخت در گذشته با تنه ای به بلندی بیش از  10 متر و بیش از  70 سانتیمتر قطر ( با تنه‌ تو خالی ) در لاهیجان دیده شده ، اما در حال حاضر چنین تنه‌هایی از چوب شمشاد در ایران وجود ندارد. این درخت به طور معمول دارای تنه ای به بلندی حدود 4 تا 5 متر و قطر 10 تا 30 سانتیمتر با وزن مخصوص 0.95 است. چوب برون و چوب درون آن هم رنگ و به رنگ زرد روشن بوده ، کج تار است و در امتداد الیاف ترک می خورد.

دارای چوبی است کاملا سخت ، بسیار سنگین ، فوق العاده محکم با هم کشیدگی زیاد که به زحمت خشک می شود و خیلی ترک میخورد ولی در عین حال بسیار با دوام است. 

از چوب شمشاد به دلیل این که چوب بسیار فشرده ای دارد برای ساخت خرک آلات موسیقی استفاده می شود. همچنین در خراطی برای ساخت شانه‌های چوبی و قاشق چوبی استفاده شده و در خاتم سازی و معرق کاری و به طورکلی در صنایع ظریفه بسیار کاربرد دارد. 

نظر کاربران

avatarنظر خود را ارسال کنید