چوب گیلاس

چوب
۷۹۶۰ بازدید بیان دیدگاه
چوب گیلاس

گیلاس

درخت گیلاس از درختان خزان پذیر است که در همه‌ نقاط کره زمین به صورت خودرو و کاشته شده وجود دارد و جزو گونه‌های بومی جنگل‌های شمال ایران (حوزه‌ خزر) می باشد. دارای گونه های متنوعی است که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارا می باشند ؛ از جمله درخت گیلاس سیاه ، درخت گیلاس مجنون ، درخت گیلاس زینتی. 

پوستی به رنگ قهوه ای مایل به قرمز دارد. تنه‌ بدون شاخه‌ آن تا 6 متر بلندی و 80 سانتیمتر قطر دارد (درختان گیلاس در ایران به این ابعاد نمی رسند). چوب برون باریک به رنگ سفید مایل به زرد و چوب درون ، زرد روشن است که با گذشت زمان به قهوه ای مایل به قرمز یا مایل به نارنجی تغییر رنگ می دهد و به تدریج تیره تر می شود. 

دارای چوبی نیمه سخت ، محکم ، همگن و تا اندازه ای کج تار بوده ، هم کشیدگی آن متوسط بوده و بافت ظریفی دارد. ابزار خور است و رویه‌ رنده شده‌ آن صاف ، صیقلی می باشد. به راحتی قابل تراش زنی بوده و به خوبی پرداخت می شود و قابلیت لاک و الکل زدن را دارد ولی در مجموع چوبی کم دوام است. وزن مخصوص آن 0.52 می باشد. 

از چوب های گران قیمت است و معمولا برای دکوراسیون‌های لوکس انتخاب می شوند. از آن برای نماسازی و پوشش رویه‌های وسیع ، رویه‌ تخته لایی ها ، نئوپان ها و رویه‌ تخته‌ خرده چوب ها و رویه‌ مبل ها استفاده می کنند. همچنین در خراطی ، کنده کاری ، مشبک کاری ، منبت کاری ، معرق کاری و ساخت مجسمه‌های چوبی و... بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. 
 

نظر کاربران

avatar ارسال نظر