:: لیست هفتگی :: لیست جدید محصولات کلکسیونی شامل اسکناس در تاریخ 28 اردیبهشت 1401 به فروشگاه اضافه شد. جهت مشاهده یا خرید اینجا ضربه بزنید

:: مزایده ماهانه :: مزایده آنلاین ایران آنتیک (شماره 33)  «اینجا کلیک کنید»

چوب گیلاس

چوب بیان دیدگاه

گیلاس

درخت گیلاس از درختان خزان پذیر است که در همه‌ نقاط کره زمین به صورت خودرو و کاشته شده وجود دارد و جزو گونه‌های بومی جنگل‌های شمال ایران (حوزه‌ خزر) می باشد. دارای گونه های متنوعی است که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارا می باشند ؛ از جمله درخت گیلاس سیاه ، درخت گیلاس مجنون ، درخت گیلاس زینتی. 

پوستی به رنگ قهوه ای مایل به قرمز دارد. تنه‌ بدون شاخه‌ آن تا 6 متر بلندی و 80 سانتیمتر قطر دارد (درختان گیلاس در ایران به این ابعاد نمی رسند). چوب برون باریک به رنگ سفید مایل به زرد و چوب درون ، زرد روشن است که با گذشت زمان به قهوه ای مایل به قرمز یا مایل به نارنجی تغییر رنگ می دهد و به تدریج تیره تر می شود. 

دارای چوبی نیمه سخت ، محکم ، همگن و تا اندازه ای کج تار بوده ، هم کشیدگی آن متوسط بوده و بافت ظریفی دارد. ابزار خور است و رویه‌ رنده شده‌ آن صاف ، صیقلی می باشد. به راحتی قابل تراش زنی بوده و به خوبی پرداخت می شود و قابلیت لاک و الکل زدن را دارد ولی در مجموع چوبی کم دوام است. وزن مخصوص آن 0.52 می باشد. 

از چوب های گران قیمت است و معمولا برای دکوراسیون‌های لوکس انتخاب می شوند. از آن برای نماسازی و پوشش رویه‌های وسیع ، رویه‌ تخته لایی ها ، نئوپان ها و رویه‌ تخته‌ خرده چوب ها و رویه‌ مبل ها استفاده می کنند. همچنین در خراطی ، کنده کاری ، مشبک کاری ، منبت کاری ، معرق کاری و ساخت مجسمه‌های چوبی و... بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. 
 

نظر کاربران

avatarنظر خود را ارسال کنید