:: لیست جدید 18 بهمن ::  اینجا ضربه بزنید

چوب ماهاگونی

چوب بیان دیدگاه

ماهاگونی ( در زبان فرانسوی آکاژو / acajou )

ماهاگونی از درختان پهن برگ و بومی آمریکای جنوبی و مکزیک می باشد ، البته در سنگاپور و هاوایی نیز به طور طبیعی روییده است و در بسیاری از مناطق نیز کشت می شود. با این وجود امروزه منبع اصلی تجارت جهانی چوب ماهاگونی جنگل های آسیایی هستند که اکثر درختانش را ماهاگونی به خود اختصاص داده است. در حال حاضر هند ، اندونزی ، مالزی ، بنگلادش ، فیلیپین ، سنگاپور از عمده ترین تامین کنندگان این چوب در دنیا می باشند. وارد کننده اصلی چوب قرمز ایالات متحده و به دنبال آن انگلیس است.

تنه بدون شاخه آن تا 30 متر ارتفاع و 1.5 متر قطر دارد. چوب برون آن خاکستری و پهن و چوب درون آن ، زرد تا قهوه ای مایل به قرمز است.

چوب ماهاگونی یک چوب مهم تجاری ، زیبا و تزییناتی و در عین حال ساده است که وزن مخصوص آن 0.49 می باشد. درون چوب قرمز رنگ و برون چوب نازک سفید مایل به صورتی رنگ دارد. از ویژگی های شاخص این چوب ، بافت یكدست و وجود طرح های پرمگسی درخشان و براق است كه با تغییر جهت نور ، درخشش متفاوتی ایجاد می کند.

چوبی است نیمه سبک ، نیمه سخت ، بسیار همگن ، با هم کشیدگی کم که زود خشک می شود و کار با آن آسان است. ضربه پذیری خوب ، پرداخت عالی ، پیچ خوری و میخ خوری بالا از دیگر ویژگی های بارز این چوب است.

ماهاگونی به دلیل رنگ زیبا و قابلیت های ویژه ای که دارد بسیار مورد توجه است و یکی از پر مصرف ترین چوب های دنیا برای تهیه روکش های قیمتی می باشد. همچنین در تهیه روکش و مبل سازی بیشترین مورد استفاده را دارد و به دلیل ضربه پذیری و ضریب الاستیسیته بالا در تهیه قایق های بادبانی و تفریحی بسیار مناسب است.
همچنین در ساخت انواع صنایع دستی چوبی و در رشته‌هایی چون خراطی ، کنده کاری و منبت کاری ، ساخت آلات موسیقی نیز کاربرد دارد.

نظر کاربران

avatarنظر خود را ارسال کنید