:: لیست جدید 11 بهمن ::  اینجا ضربه بزنید

:: مزایده جدید شماره 45 :: «اینجا ضربه بزنید»

چوب زیتون

چوب بیان دیدگاه

زیتون

درختی است همیشه سبز که بومی سواحل دریای مدیترانه تا خاورمیانه است. در ایران در منطقه‌ رودبار کاشته شده و به صورت خودرو در ارتفاعات جیرفت می روید. این درخت به طور وحشی ارتفاعی حدود 5 متر یا کمی بیشتر دارد ولی اگر در شرایط مساعد پرورش یابد ارتفاع آن به 12 متر با محیط تنه 3 تا 4 متر می رسد. تنه جوان آن دارای پوستی صاف، به رنگ خاکستری مایل سبز بوده و تنه های مسن دارای ظاهری ناصاف و به هم پیچیده با شکاف هایی عمیق و نامنظم می باشد.

برگ های آن کوچک و یکپارچه هستند که روبروی هم قرار گرفته اند. این برگ ها با حاشیه برگشته به سمت داخل ، دارای یک زائده خمیده یا راست در انتها و بدون خار هستند. رنگ برگ در سطح رویی ، سبز براق است و سطح زیرین آن دارای کرک های انبوه و ظریف به رنگ آجری یا نقره ای می باشد. 

میوه درخت زیتون تخم مرغی یا بیضی شکل (برخی کشیده و برخی تقریبا گرد) ، گوشتی و سرشار از روغن است.

چوب تازه بریده‌ شده آن کمی ترش و دارای بوی مطبوع است ، زود خشک می شود و تمایل به تشکیل ترک‌های انتهایی دارد. چوب برون آن باریک ، خاکستری تا زرد کمرنگ و چوب درون آن قهوه ای مایل به زرد و دارای نقش و نگار بسیار زیبا و رگه‌های قهوه ای زیتونی تیره رنگ نامنظم است.

چوبی است سنگین ، بسیار سخت ولی همگن ، با هم کشیدگی کم که برش های طولی آن صاف و صیقلی و در عین حال قدری چرب و مومی به نظر میرسد. وزن مخصوص آن 0.85 است. با وجود سختی و تراکم زیاد ، کار با آن توسط ابزار مختلف مشکل نیست. به خوبی قابل صیقل دادن، پرداخت و لاک کاری است و از آن برای ساخت صنایع دستی چوبی نظیر آثار خراطى ، کنده کاری ، مشبک کاری و منبت کاری و معرق کاری استفاده می شود. روکش‌های مختلفی نیز از آن تهیه می شود. همچنین از آن برای مهرسازی ، نماسازی ، جعبه‌های تزییناتی ، لوازم کوچک زینتی و نماسازی ساختمان های محلی و... نیز استفاده می کنند.

نظر کاربران

avatarنظر خود را ارسال کنید