:: مزایده جدید شماره 48 :: اینجا ضربه بزنید

چوب کاج

چوب  3 نظر

کاج

از درختان سوزنی برگ و همیشه سبز است. برگ های سوزنی و باریک آن ، یک غلاف یا پوشش ضخیم و چرب بیرونی دارند که از تبخیر آب جلوگیری می‌کند ؛ به همین سبب برگ های این‌ درخت چندین سال عمر می کند و اگر برگ های مزبور بریزند، بلافاصله برگ های تازه ای به جای آن ها می رویند. 

برگ درخت کاج

برگ درخت کاج

اين درخت بلند قامت با شيارهای طولی روی تنه كه تاج آن به صورت شاخه های عمودی و افقی رشد كرده با سوزن های جدا از هم و بلند می باشد. اگر شاخه های جانبی یا انتهایی در نوک درخت را قطع کنیم به هیچ وجه شاخه جدیدی جایگزین آن نخواهد شد پس نمی توان آن را هرس کرد.

درخت کاج دارای گونه های مختلفی می باشد ؛ کاج نوئل ، کاج قندی و کاج زرد از جمله گونه های کاج می باشند که می توان به آن ها اشاره کرد. از این گونه ها مبلمان هایی با کیفیت عالی ساخته می شود.

  • کاج نوئل : این نوع کاج بومی مناطق معتدل شمالی زمین است. عموما درختانی بزرگ هستند و ارتفاع آن ها به 20 تا 60 متر می‌رسد. برگ های سوزنی این درختان به طور مجزا و هر یک سوار بر عضوی پایه مانند موسوم به «بالشتک» با آرایشی مارپیچ به شاخه اتصال یافته اند.
  • کاج قندی : این کاج با داشتن ارتفاعی در حدود 40 تا 60 متر و قطر 1.5 تا 2.5 متر ، بلند ترین و بزرگ ‌ترین گونه کاج به ‌شمار می‌آید. بومی غرب ایالات متحده آمریکا است و در کوهستان‌های ایالت‌های اورگن و کالیفرنیا در آمریکا و شمال غربی مکزیک می‌روید. مخروط این کاج نیز بزرگ‌ترین مخروط در میان مخروط داران است.
  • کاج زرد : یکی از رایج ‌ترین گونه های کاج در آمریکای شمالی است و بومی مناطق غرب آمریکا و کانادا می باشد.
  • کاج بلسام : چوب کاج بلسام یا چوب نراد که از خانواده کاج است در رنگ های سفید و قهوه ای با رگه های صاف و ظریف دیده می شود و به طور عمده برای خمیر کاغذ و جعبه سازی مورد استفاده قرار می گیرد. از شیره و صمغ حاصل از این درخت به عنوان چسب شفاف به کار می رود و در رنگ های مختلف روغنی از آن استفاده می شود.

کار با چوب کاج بسیار آسان است چرا که بیشتر گونه های آن نرم و برای کنده کاری بسیار مناسبند. به طور کلی چوب کاج خیلی خوب جلا می گیرد. چوبی است نرم ، راست تار ، سبک و کم دوام که زود می پوسد و از آن برای ساخت جعبه، مبلمان و همچنین کاغذسازی استفاده می شود. گاهی اوقات چوب انواع کاج ها را با نام چوب روسی[1] می شناسند.

 تفاوت درخت سرو با درخت کاج

بسیاری این دو درخت را با هم به اشتباه می گیرند ، در صورتی که آن ها از لحاظ ظاهری و همیشه سبز بودن به هم شبیهند  و دارای ساختاری متفاوت می باشند. برگ های درخت کاج سوزنی شکل و برگ های درخت سرو ، گوشتی و منشعب هستند و به راحتی هرس می شوند ولی طبق آنچه که پیشتر اشاره شد کاج هرس پذیر نیست.
میوه درخت کاج مخروطی شکل  است و هنگامی که خشک می شود طرحی مشابه به درخت کاج پیدا می کند. اما میوه درخت سرو کروی شکل است و تقریبا به اندازه گردو می باشد. میوه سرو بسیار خوشبو است و در صنعت عطرسازی از آن استفاده می کنند.

برگ و میوه درخت سرو (تصویر سمت راست ) ، برگ و میوه درخت کاج (تصویر سمت چپ)

برگ و میوه درخت سرو (تصویر سمت راست ) ، برگ و میوه درخت کاج (تصویر سمت چپ)


پانویس

1. چوب روسی : به هر نوع چوب سفید رنگ که از روسیه وارد ایران می شود چوب روسی می گویند ، کاربرد آن ها هم  تفاوت چندانی با هم ندارند. این چوب سفید خود شامل گونه های کاملا متفاوتی چون نراد ، نوئل و انواع کاج ها می شوند.

نظر کاربران

avatar
۰ لایک
عالی
avatar
۱ لایک
خوب بود
avatar
۱۲ لایک
زیاد خوب نبود.
avatarنظر خود را ارسال کنید