:: لیست هفتگی :: لیست جدید محصولات کلکسیونی شامل اسکناس و مدال در تاریخ 2 خرداد 1401 به فروشگاه اضافه شد. جهت مشاهده یا خرید اینجا ضربه بزنید

:: اطلاع رسانی :: در ادامه بروزرسانی قیمت‌های کارشناسی، قیمت سکه‌های اسپانیا ، کانادا ، ونزوئلا و ترکیه بروزرسانی شد. جهت مشاهده اینجا ضربه بزنید

چوب بلند مازو

چوب بیان دیدگاه

بلند مازو

بلند مازو درختی است از تیره بلوط ها که بومی جنگل های قفقاز و خزر می باشد. در جنگل های شمال از جلگه های ساحلی دریای خزر تا ارتفاعات فوقانی و از جنگل های گلی داغ و گلستان و گردنه چناران تا آستارا کشیده شده است. این درخت در مناطق مختلف با اسامی دیگری همچون مازو ، میزی ، موزی (در گیلان و مازندران و گرگان) ، سیاه مازو (کجور) ، اشپر (دراطراف رشت) ، پالوط (آستارا) ، مایزو (تالش) ، بلندمازو (لاهیجان ، عمارلو ، دیلمان) شناخته می شود.

درختی است پهن برگ ، خزان پذیر و بلند قامت که ارتفاع آن تا 40 متر و قطر تنه آن به 3.5 متر می رسد. شکل برگ های آن مشابه برگ شاه بلوط است ؛ هر دو روی برگ ابتدا سفید یا خاکستری است و رفته رفته به رنگ سبز تیره و براق در می آید.  
پوست تنه و حتی برگ این درخت دارای مقدار زیادی تانن است که می توان از آن در چرم سازی استفاده کرد.

دارای چوبی نیمه سنگین ، نیمه سخت ، غیر قابل نفوذ ، راست تار و قابل تورق است و وزن مخصوص آن حدود 0.79 می باشد.  رنگ چوب برون آن خاکستری و رنگ چوب درون آن از قهوه ای روشن ، مات تا قهوه ای تیره است.

از این چوب در تولید صنایع دستی چوبی به ویژه آثار معرق بهره می برند ؛ همچنین برای ساختن در و پنجره و ستون تیر ساختمان و همچنین تهیه لت جهت پوشش سقف (به جای حلب و ایرانیت) در ساختمان های روستایی به کار می رود.
 

نظر کاربران

avatarنظر خود را ارسال کنید