:: لیست هفتگی :: لیست جدید محصولات کلکسیونی شامل اسکناس ، سکه و مدال یادبود در تاریخ 23 مرداد 1401 به فروشگاه اضافه شد. جهت مشاهده یا خرید اینجا ضربه بزنید

چوب گردو

چوب بیان دیدگاه

چوب گردو

درخت گردو از پهن برگان است و به صورت پراکنده در جنگل های شمالی ایران می روید. همچنین در بسیاری از نقاط ایران که دارای آب و هوایی نیمه خشک یا مدیترانه ای است مانند آذربایجان ، کردستان ، لرستان ، شمال فارس ، تفرش و خمین ، اطراف اصفهان ، اطراف تهران ، خراسان ، دامنه‌های جنوبی البرز ، همدان ، تویسرکان ، بافت و کرمان و کوههای دلفار و ساردویه جیرفت، جبال بارز و ... کاشته می شود ؛ در نتیجه این چوب در سطح کشور بوفور یافت می شود. نوع جنگلی آن بلند قامت (به ارتفاع 12 و 15 متر) با تنه‌ ای قطور (قطری در حدود 40 تا 70 سانتیمتر) است. 

چوبی نیمه سبک ، نیمه نرم و همگن بوده و به خوبی قابلیت تورق دارد. از دوام بسیار خوبی برخوردار است ، در آب ریش ریش نشده و الیاف آن زود از هم جدا نمی شوند.

وزن مخصوص چوب گردو حدود 0.6 است و چوب درون آن به رنگ قهوه ای روشن تا تیره با رگه ‌ها و نقش و نگار بی نظیر و بسیار زیبا می باشد.

از چوب گردوی سیاه در منازل بیشتر استفاده می شود. غلظت رنگ قهوه ای در آن متفاوت است و ممکن است قالبی قرمز، بنفش یا خاکستری داشته باشد. این چوب معمولا یک الگوی رگه ای تقریبا مستقیم دارد و از استحکام فوق العاده خوبی برخوردار است.

بر روی چوب گردو گاهی غده ها و گره های بزرگ و کوچکی وجود دارد که با برش آن ها نقش و نگاری زیبا به وجود می آید و در صنایع تزئیناتی چوب و دکوراسیون ارزش فراوانی دارد.

چوبی مناسب برای روکش است و در ایران و بسیاری از کشورهای جهان در صنایع مبل سازی ، نماسازی ، تخته لایی سازی ، دکوراسیون چوبی ، صنایع پوششی و... از اهمیت قابل ملاحظه ای برخوردار است. همچنین چوب گردو، در صنایع دستی چوبی ایران بسیار پرکاربرد است ؛ به ویژه در خراطی ، منبت کاری ، مشبک کاری و معرق کاری و ... مورد استفاده قرار می گیرد.

متاسفانه این چوب در برابر اشعه ی UV پایدار نیست و حتی با وجود پوشش ، به مرور زمان روشن می شود.


 

نظر کاربران

avatarنظر خود را ارسال کنید