:: پیک اختصاصی :: اهل شهر تهرانی! محصول را درب منزل خود ببین و سپس پرداخت کن، اطلاعات بیشتر...

:: لیست جدید 8 فروردین ::  اینجا ضربه بزنید

چوب سرخدار

چوب  1 نظر

سرخدار

از درختان سوزنی برگ است. پوست تنه آن قرمز رنگ است و از شاخه‌های یکساله سبز رنگ برخوردار می باشد. دارای چوب درون مشخص به رنگ زیبای قرمز شاه بلوطی با رنگ های قهوه‌ای روشن و چوب برون سفیدرنگ و گاهی متمایل به زرد است.

از نظر تنوع زیستی و حفظ ذخائر ژنتیکی و بوم‌شناسی یکی از گونه‌های منحصر به‌ فرد و مهم منطقه هیرکانی و باقی‌ مانده از دوران سوم زمین‌شناسی است که در حال حاضر نیز رو به انقراض می باشد.

خاستگاه طبیعی این درخت ، ترکیه ، شمال آفریقا ، اروپا (به جز قسمت شمال آن) و جنگل‌های شمال ایران در منطقه‌ راشستان است. تنه ای با ارتفاعی در حدود 6 متر داشته ، قطر آن 80 سانتیمتر  و وزن مخصوص چوب آن 0.59 است. در جنگل‌های شمال ایران (منطقه‌ی فریم) بلندی این درخت تا 25 متر با تنه‌ به ارتفاع بیش از 15 متر و قطر 1 متر نیز می رسد.

درخت سرخدار رشد بسیار کندی دارد و حلقه‌های رویش سالانه‌ آن باریک و موج دار است. فاقد مجاری تراونده‌ صمغ بوده و همگن ، سخت و زیباست.

چوبی است نیمه سنگین با قابلیت میخ خوری کم و قابلیت پرداخت زیاد که به راحتی لاک می پذیرد. دارای قابلیت ارتجاع و الاستیک است ، محکم و بادوام بوده که علاوه بر تهیه‌ روکش‌های زیبای تزییناتی ، از آن برای صنایع دستی نظیر خراطی ، کنده کاری ، منبت کاری ( بخصوص برای قلیان ) و ساخت مجسمه‌های چوبی و ... نیز استفاده می شود. 

نظر کاربران

avatar
۴ لایک
بسیار کار اشتباهی است قطع این درخت به علت ساخت انواع داروهای ضد سرطان
avatarنظر خود را ارسال کنید