:: لیست جدید 18 بهمن ::  اینجا ضربه بزنید

کشف اشیاء باستانی که کاربردهایی باورنکردنی داشتند

آثار باستانی بیان دیدگاه

با 11 مورد از آثار باستانی که تصویر جدیدی از گذشته به ما نشان می دهند آشنا شوید.

کره زمین در حدود 4.5 بیلیون سال قدمت دارد اما بیش از 200 هزار سال از حضور بشر بر آن نمی گذرد. از این دوران حضور بشر میراثی به جای مانده که به دست دانشمندان سراسر دنیا کشف می شود. اشیا قدیمی همیشه جذاب هستند. در سال 2008 میلادی دستبند 70 هزار ساله ای در منطقه ی سیبری کشف شد. بدون شک هنوز اشیای باستانی زیادی در زیر خاک پنهان مانده که هنوز آن ها را پیدا نکرده ایم. در اینجا با 11 مورد از قدیمی ترین اشیاء کشف شده آشنا می شویم که تصویر جدیدی از گذشته را به ما نشان می دهند.

۱- عینک آفتابی باستانی

عینک آفتابی باستانی

این عینک آفتابی باستانی اگر چه شباهت کمی به نمونه های امروزی اش دارد اما به همان منظور ساخته شده است. طراحی این عینک آفتابی برای محافظت از چشم ها در برابر نور شدید خورشید بوده است، برای مثال در قسمت چشم ها سوراخ هایی تعبیه شده است. این عینک ها اغلب در زمستان و روزهای برفی که نور خورشید درخشش بیشتری دارد استفاده می شد. این عینک ها بیشتر مورد استفاده مردم نواحی شمالی کانادا بوده است.

۲- اولین چاقوی سوییسی

اولین چاقوی سوییسی

در تصویر بالا یک چاقوی سوییسی را می بینید که قدمت آن به دوران امپراطوری روم یعنی 200 سال بعد از میلاد مسیح باز می گردد. این وسیله در دهه 90 در دریای مدیترانه کشف شد. اما مانند چاقوهای سوییسی امروزی ، در باز کن یا پیچ گوشتی ندارد. این وسیله شامل یک چنگال ، قاشق ، چاقو و خلال دندان است که همگی برای خوردن یک وعده غذایی به کار می آیند.

۳- اولین اندام مصنوعی

اولین اندام مصنوعی

سه هزار سال قبل ، اولین اندام مصنوعی که پنجه ای چوبی بود در کنار یک جسد مومیایی شده دفن شد. این اندام مصنوعی به یک زن تعلق داشته که احتمالا در میانه ی سال 950 تا 710 پیش از میلاد مسیح زندگی می کرده است. این پنجه حالا نمونه ای از قدیمی ترین وسایل این چنینی است.

۴- دندان مرمت شده باستانی

دندان مرمت شده باستانی

این دندان متعلق به فک بالای مردی است که 6500 سال پیش از دنیا رفته است. دندان این مرد با چنان ظرافتی مرمت شده که دانشمندان ابتدا متوجه آن نشدند. یک قرن بعد از کشف آن و در جریان بررسی مجدد دندان بود که دانشمندان متوجه مومی شدند که برای مرمت دندان استفاده شده است. اما این قدیمی ترین نمونه در مقوله دندان پزشکی در دنیا نیست. یکی از قدیمی ترین نمونه های این کار که قدمتی 14 هزار ساله دارد مربوط به مرد جوانی است که دندانش را سوراخ کرده بودند.

۵- کهن ترین سرود

کهن ترین سرود

این لوح های گلی که نیمی از آن ها به خط میخی در زبان هوری نگاشته شده است، کهن ترین آثار هنر موسیقی هستند. این لوح ها در سوریه ، جایی که شهر باستانی اوگاریت روزگاری وجود داشت کشف شدند. یکی از این لوح ها شامل سرودی است که کهن ترین موسیقی ثبت شده در دنیا محسوب می شود. جالب است که بدانید این لوح حاوی دستور العمل هایی برای نوازندگان است تا بدانند چطور باید این موسیقی را بنوازند.

۶- اولین توالت مجهز به سیفون

اولین توالت مجهز به سیفون

روزگاری (یک قرن بعد از میلاد مسیح) در یکی از شهرهای باستانی ترکیه توالت هایی عمومی وجود داشت که کمابیش به خوبی نمونه های امروزی آن بودند. این توالت ها شامل سه نیمکت طویل بودند که 36 سوراخ داشتند. جالب ترین قسمت طراحی این توالت ها آن بود که در زیر هر جایگاه آب روانی در جریان بود که به دور کردن فضولات کمک می کرد.

۷- نقابی از دوران پیش از سفال

نقابی از دوران پیش از سفال

این نقاب سنگی را کهن ترین نقاب دنیا می دانند. هنوز اطلاعات زیادی در مورد آن وجود ندارد اما باستان شناسان معتقدند قدمت آن به 7000 سال پیش از میلاد مسیح یعنی دوران نوسنگی پیش از سفال بر می گردد.

۸- کهن ترین سنگ زیرکن

کهن ترین سنگ زیرکن

قدیمی ترین قطعه ی زمین سنگ زیرکنی است که در استرالیا کشف شد. این سنگ را که قدمتی 17 هزار ساله دارد در غرب استرالیا کشف کردند. این زیرکن ماده ای معدنی متعلق به گروه نسوسیلیکیت ها است و آن را کهن ترین ماده ی معدنی کشف شده می دانند.

۹- کفش پنج هزار و پانصد ساله

کفش پنج هزار و پانصد ساله

این کفش چرمی در غاری در کشور ارمنستان کشف شد. کفش 5500 ساله پوشیده از علف و فضولات گوسفندان بود؛ مسأله ای که به حفظ کفش کمک کرده بود. سایز کفش 39 بوده و به یک زن تعلق داشته است.

۱۰- آدامس پنج هزار ساله

آدامس پنج هزار ساله

مردمان دوران نوسنگی سرزمین فنلاند علاقه زیادی به آدامس داشتند. در سال 1993 میلادی یک دانشجوی بریتانیایی یک تکه شیره پوست درخت غان را در یک سایت باستان شناسی پیدا کرد که 5000 سال قدمت داشت. مردم دوران نوسنگی اعتقاد داشتند شیره پوست درخت غان خواص ضد عفونی کننده دارد و می تواند دندان ها و عفونت های لثه را درمان کند.

۱۱- دستبند هفتاد هزار ساله

دستبند هفتاد هزار ساله

در سال 2008 میلادی ، باستان شناسان روس شی ای را کشف کردند که آن را کهن ترین جواهر دنیا می دانند. این دستبند که در حدود 70 هزار سال قدمت دارد در غاری در منطقه ی سیبری کشف شد و آن را متعلق به مردمان تمدن دنیسووا می دانند. در این دستبند سوراخ هایی ایجاد شده که دانشمندان هنوز نتوانسته اند توضیحی برای آن ارائه دهند چرا که مشخص نیست تمدنی که نزدیک به 100 هزار سال قدمت دارد چطور مجهز به تکنولوژی حفر سوراخ بوده در حالی چنین تکنولوژی ای دست کم تا اواخر دوران نوسنگی وجود نداشته است. با این حال، دستبند از ماده کلریت ساخته شده که رنگ سبز استثنایی ای به آن می دهد.

منابع: yjc و brightside

نظر کاربران

avatarنظر خود را ارسال کنید