گران قیمت ترین گنج های کشف شده در جهان

آثار باستانی
 56 نظر

ارزشمند ترین گنج های جهان که بطور اتفاقی کشف شده اند کدامند؟

گنج و داستانهای مرتبط با آن از کودکی با ما عجین بوده است. در بسیاری از رمان ها ، کارتون ها و فیلم های سینمایی ، موضوع گنج محور اصلی بوده است و این محوریت داستانی نشان از جذابیت آن برای عموم مخاطبین دارد. مثلا در کارتون تام و جری که خاطرات کودکی همه ماست؛ هر زمان «تام» سکه طلا و یا گنجی می دید چشمانش از حدقه بیرون آمده و شکل علامت «دلار» می درخشید. شاید اینطور به نظر برسد که گنج فقط در داستان ها وجود دارد. اما در طول تاریخ، اشیای ارزشمندی چون سکه ، طلا و جواهرات ، تاج و ... از دل خاک و یا اعماق دریاها و اقیانوس ها پیدا شده است. این گنج ها اغلب به دست صاحبانشان برای در امان ماندن از دست دزدان در دل زمین پنهان گشته اند و یا طی قرن ها مدفون شده اند. همینطور در رابطه با گنج هایی که از اعماق دریا و اقیانوس کشف می شود معمولا واقعه از این قرار است که کشتی حامل این اشیای گرانبها تحت حمله دزدان دریایی قرار گرفته و یا بر اثر عوامل طبیعی غرق شده اند.
بسیاری از گنج ها تنها به دلیل ارزش پولی آنها برای ما ارزشمند نیستند ، آنها تاریخ و فرهنگ گذشتگان را با خود به همراه دارند که این امر نیز بسیار حائز اهمیت است و گنج را ارزشمند تر می کند. شاید جالب باشد که در اینجا به معرفی چند گنج ارزشمند در جهان بپردازیم که بطور اتفاقی کشف شده اند. شاید چشمان شما هم مانند تام در کارتون تام و جری ، بدرخشد.

 

گنج کیوردِیل / The Cuerdale hoard

 • تاریخ کشف : 1840 میلادی
 • ارزش : در حدود 3.2 میلیون دلار

گنج کیوردِیل ، The Cuerdale hoard

در زمان بازسازی دیواره های سنگی رود ریبل در کیوردِیل ، نزدیک به شهر پرستون در انگلستان ، گروهی از کارگران ، صندوقی سربی پیدا کردند که در داخل آن بزرگترین گنجینه وایکینگ ها نهفته بود. این گنجینه حاوی 8600 قطعه تاریخی از جمله سکه های نقره ، جواهرات مختلف و اشیای نقره ای بوده است.
اگر چه این گنجینه متعلق به سرزمین های تحت سیطره وایکینگ ها بوده اما برخی از اشیای این گنجینه متعلق به مناطقی در اسکاندیناوی ، ایتالیا و بیزانس ، امپراتوری روم شرقی می باشد. این گنجینه به ملکه ویکتوریا تقدیم شد. برخی از قطعات آن در حال حاضر در موزه بریتانیا نگهداری می شود. همچنین کارگران پس از یافتن این گنج هر کدام یک سکه از آن را از آن خود کردند.

 


 

گنجینه هاکسن / The Hoxne hoard

 • تاریخ کشف : 1992 میلادی
 • ارزش : در حدود 3.8 میلیون دلار 

گنجینه هاکسن ، The Hoxne hoard

کشاورزی به نام پیتر واتلینگ هنگامی که چکش خود را گم کرد، به پیشنهاد دوستش برای پیدا کردن آن از یک دستگاه فلزیاب استفاده کرد. اما به جای چکش ، گنج پیدا کرد. این گنج شامل صندوقی از جنس چوب بلوط بود که در آن مجموعه ای از قاشق های نقره ای ، جواهرات ، طلا و سکه هایی بود که قدمت آن به قرن چهارم و پنجم میلادی باز می گشت.
این گنجینه توسط موزه بریتانیا خریداری شد. به دلیل ارزش بسیار بالای این گنجینه موزه بریتانیا برای خرید آن مجبور شد از وجوه اهدا کنندگانی چون صندوق اعتباری هنرهای ملی بریتانیا استفاده کند. چکش کشاورز که باعث کشف این گنجینه شد هم اکنون در موزه بریتانیا نگهداری می شود.

باستان شناسان در آن منطقه به کاوش پرداختند و موفق شدند گنج های مدفون دیگری را نیز در همان منطقه پیدا کنند که از جمله آنها می توان به قاشق و بشقاب و قدح های مربوط به روم باستان اشاره کرد.

 


 

گنج استافوردشایر / The Staffordshire hoard

 • تاریخ کشف : 2009 میلادی
 • ارزش : در حدود 4.1 میلیون دلار 

گنج استافوردشایر ، The Staffordshire hoard

این گنج توسط فردی به نام «تری هربرت» در روستای هامرویچ نزدیک منطقه مرزی استافورد شایر در انگلستان پیدا شد. او که از یک دستگاه فلزیاب در مزرعه ای تازه شخم زده استفاده می کرد به بزرگترین گنج یافت شده از آنگلوساکسون ها دست پیدا کرد. 
این گنجینه شامل بیش از 3500 شی بوده که بیشتر آنها نظامی است. به غیر از آثار نظامی و اسلحه ، آثار دینی از جمله صلیب اسقف ها و آثار تزییناتی طلایی و زیبایی در این گنجینه موجود است.
قدمت گنج مزبور که به قرن هشتم میلادی بازمی گردد ، بر نگرش مورخان درباره تاریخ انگلستان در آن بازه زمانی بسیار اثر گذار بوده است.

 


 

گنج شرودا / The Środa treasure

 • تاریخ کشف : 1988-1985
 • ارزش : در حدود 120 میلیون دلار

گنج شرودا ، The Środa treasure

در شهرستان شرودا در لهستان ، از زیر فونداسیون خانه ای که کارگران مشغول تخریب و بازسازی آن بودند، تعداد 3000 سکه نقره پیدا شد که قدمت آن به قرن چهاردهم میلادی باز می گردد. چند سال بعد زمانی که ساختمان مجاور آن نیز تخریب شد آثار باستانی و گنج های زیادی یافت شد که شامل سکه های طلا و نقره ، و کلکسیونی از جواهرات ، تاج طلا و انگشتری با سر اژدها بود.
کارشناسان و متخصصان در تلاشند تا بتوانند ارزش دقیق تری برای این گنجینه تعیین کنند، چرا که مانند آن هنوز یافت نشده است.

 


 

گنج کشتی بلیتونگ / The Belitung shipwreck

 • تاریخ کشف : 1998 میلادی
 • ارزش : در حدود 80 میلیون دلار

گنج کشتی بلیتونگ ، The Belitung shipwreck

یک ماهیگیر اندونزیایی لاشه کشتی ای را در نزدیکی جزیره ی «بلیتونگ» پیدا کرد که روابط تجاری میان چین و سرزمین های خاورمیانه از طریق راه آبی ابریشم را اثبات کرد. علاوه بر این ، کشفیات به دست آمده از بقایای این کشتی ، بزرگ ترین مجموعه از دست ساخته های مربوط به سلسله ی «تانگ» در چین است. در این کشتی کریستال ، سنگ های قیمتی و یاقوت کبود به ارزش میلیون ها دلار یافت شده است.

گنج کشتی بلیتونگ ، The Belitung shipwreck ، ظروفی مربوط به سلسله تانگ در چین

گنج کشتی بلیتونگ ، ظروفی مربوط به سلسله تانگ در چین

 


 

گنجینه های آنتیکیترا / The Antikythera treasures

 • تاریخ کشف : 1900 میلادی
 • ارزش : در حدود 120 تا 160 میلیون دلار

گنجینه های آنتیکیترا ، The Antikythera treasures

در کنار ساحل آنتیکیترا در یونان غواصانی در پی یافتن اسفنج بودند که تکه ای از یک کشتی 2000 ساله را پیدا کردند. در این کشتی گنجینه ای بسیار ارزشمند نهفته بود که ما را با زندگی گذشتگان بیشتر آشنا می کرد. در میان این گنجینه زیبا که شامل گلدان ها ، ظروف ، جواهرات و یک مجسمه برنزی از یک فیلسوف بود. یک شی عجیب نیز یافت شد ؛ این شی چیزی نبود جزء یک سری چرخ دنده برنجی و شماره گیر که در یک جعبه به اندازه ساعت دیواری کار گذاشته شده بود. این فناوری باستانی یونانی مسلما اولین کامپیوتر جهان است.

گنجینه های آنتیکیترا ، The Antikythera treasures ، فناوری یونان باستان ، چرخ دنده برجی ، اولین کامپیوتر جهان

گنجینه های آنتیکیترا ، فناوری یونان باستان ، چرخ دنده برجی ، اولین کامپیوتر جهان

 


 

گنج سن خوزه گالئون / San Jose Galleon

 • تاریخ کشف : 2015
 • ارزش : در حدود 17 میلیارد دلار

گنج سن خوزه گالئون ، San Jose Galleon ، بر روی سکه ها نام فیلیپ پنجم حک شده است

گنج سن خوزه گالئون ، بر روی سکه ها نام فیلیپ پنجم حک شده است

سان خوزه گالئونون کشتی عظیم اسپانیایی بود که مقدار زیادی از طلا، نقره و زمرد را به پرو حمل می کرد. در زمان پادشاه فیلیپ پنجم ، اسپانیا و انگلستان در جنگ بودند و این کشتی طی درگیری با کشتی های بریتانیایی در سال 1708 میلادی در دریای کارائیب در نزدیکی شهر بندری کارتگنا کلمبیا غرق شد. اما در سال 2015 ، مجموعه وسیعی از گنج آن در سواحل کلمبیا یافت شد.

 


 

گنج پاناگیوریشته / The Panagyuishte treasure

 • تاریخ کشف : 1949 میلادی
 • ارزش : ارزش گذاری نشده است

گنج پاناگیوریشته ، The Panagyuishte treasure

سه برادر به نام های پائول ، پِتکو و میشل دیکوف مشغول حفر زمین در یک کارخانه در شهر پاناگیوریشته بلغارستان بودند که گنج مزبور را پیدا می کنند. اشیای بسیار زیادی در این منطقه یافت شد؛ از جمله ظرف آشامیدنی طلا که به چهار قرن قبل از میلاد باز می گردد. علاوه بر آن ظرف های طلایی و گلدان هایی را که گفته می شود در مراسمات مذهبی مورد استفاده قرار می گرفته و همچنین شش کیلوگرم طلای خالص در این گنجینه یافت شده است.

 


 

گنج باختر / The Bactrian gold

 • تاریخ کشف : 1978 میلادی
 • ارزش : ارزش گذاری نشده است

گنج باختر ، The Bactrian gold

این گنجینه در منطقه «طلا تپه» در افغانستان ، توسط باستان شناسان افغان و روس به سرپرستی «ویکتور ساریاندی» از محل تدفین یک شاهزاده چادرنشین و پنج زن (به احتمال قوی همسرانش) کشف گردید. این گنج حاوی ۲۰ هزار قطعه از جواهرات و آویزهای طلا می باشد و قدمت آن به یک قرن پیش و پس از میلاد باز می گردد. این گنجینه بسیار متنوع است و بسیاری از اشیای آن مربوط به چین و هندوستان و یونان می باشد.
از زمانی که این گنج در دهه 70 میلادی کشف شد ، دستخوش تغییراتی گردید و چندین بار دست به دست شد ، به خصوص زمانی که افغانستان مورد حمله قرار گرفت. این گنج در موزه ملی افغانستان نگهداری می شد که متاسفانه در جنگ افغانستان و روسیه غارت شد. خوشبختانه تا به امروز بسیاری از این اشیای غارت شده بازگردانده شده و امروزه در اغلب موزه های جهان به نمایش درآمده است.

 


 

گنج غرق شده در سزاریه (قیصریه) / The Caesarea Sunken treasure

 • تاریخ کشف : 2015 میلادی
 • ارزش : ارزش گذاری نشده است

گنج غرق شده در سزاریه (قیصریه) ، The Caesarea Sunken treasure

در نزدیکی بندرگاه پارک ملی قیصریه غواصانی به طور اتفاقی در بستر دریا سکه ای طلا پیدا کردند. اما وقتی که تعداد بیشتری سکه در آنجا یافتند با دقت بیشتری به آنها نگاه کردند و متوجه حکاکی هایی بر روی سکه ها شدند که خبر از ارزشمند بودنشان داشت. در نتیجه آن ها به اداره آثار باستانی فلسطین اشغالی (اسرائیل) گزارش داده و دوباره با دستگاه فلزیاب به کاوش این منطقه پرداختند. در نهایت حدود 2000 سکه در این منطقه یافتند که از جنس های متفاوت و مربوط به زمان های مختلف بودند.
قدمت این سکه ها به قرن 10 تا 12 میلادی باز می گردد و تاکنون کسی نتوانسته ارزش این گنجینه را بسنجد و در واقع این گنجینه بی قیمت مانده است.


منابع: mentalfloss , moneyversed , cnn , scoopnest, smithsonianmag , theguardian


تحقیق و گردآوری :

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com

هشتگ ها

نظر کاربران

avatar
۲ لایک
درود
گنج واقعیی اصالتمون هست که گرفته شده ازمون...
دوستان عزیز، اگر کسی اعطلاعات درست داره یکمی توضیح بده..
گنج رو همه طلا و.. همون چیزی که تو ذهنتون اومد میدونید،
کاری با تاریخ و اصالتم نداشته باشم،
نفت که همین الان....،
البته جا داره که همین جا تقدیر و تشکر کنم بابت یاراته

نمیدونم پیام قبلیم رو تایید میکنن یا نه،
برای همتون آرزو میکنم که
اول
پولدار
و
کنار خانواده &
avatar
۰ لایک
سلام
داشتم راجب گنج ها سرچ میکردم که این صفحه رو هم باز کردم،،
چقدر بعضی ها خوبن
اسکندر با 3000 شتر (بار کش) و10000 'جفت' قاطر بارکش
طلاهای دایی داروشمون رو برد...
کسی صداش در نمیاد...
و جالب اینه که میگن نصفش رو به همدان بردن، ((( هیچوقت پیدا نشده)))
از کجا میدونن نصف یا هر چقدر،، حتما تاريخ، خب تو تاریخ.. چیزی که ثبت شده جهانی باشه اون کشور میتونه بگیره.. اصلا حرفم به اشتباه.. این حجم گنج جایی باشه بقیه کشورها نگاه میکنن این همه سال.. اصلا از اصل ححرفم ددور شدم،
خیلی گفتن کلیی کنج تو روستا همون و شهرهامون گشف شده که ثبت نشده جایی،
در جواب اونها دوستان
.
اینجا ایران است، جایی که اخبارش از اختلاص هاش میگه.. از خارج کردن.. از کم آوردن...
یبار فققققط چیزهایی که فقط خود اخبار میگه،،
(توجه داشته باشید که چیزهایی که گفته شده)
بماند نا گفته ها
به هر ایرانی چقدر میرسه؟
گنج...
؟
طلا ثروت هر کشوره...
هیچی،، پرش افکار گرفتم.
راستی
نفت دارم لیتری چهار تومن میدم، زیاد نیست در حد 18،19 میلیون گالن، همش کسی خواست 15 گالن میده بره، ته حیاط خلوتم رو اشغال کرده، یکی ببره.. دمتون گرم.
آقایی که گنج یک چهارم ثروتتم نیست و امسال این آقای محترم، تو داشتی تو گوگل چیکار میکردی آخه.. اصلا چرا باید نیگفتی..
حساب کتاب بماند که چطور کردی..
هیچی دیگه...
شب و روتون بخیر
avatar
۳ لایک
تو شهر ما از اقواممون بار ها گنج میلیاردی پیدا کردند.
در نزدیکی شهرمون یک کوه هست به اسم کرماکله که این گنج رو میگن که۵۰تن بوده و اکثرا هم میگن این ذره ای از اون خزانه بوده و مقدار بیشتر اون خزانه قابل دسترسی نیست.کرماکله رو توی گوگل سرچ بکنید از تمام سلسله های قبل از اسلام بجز سلوکیان و از ماقبل تاریخ اونجا بوده یکی از آشنا های فامیلمون اولین نفری بوده که اونجارو پیدا کرده و گفت که ما آنقدر اونجا طلا پیدا کردیم که اون هارو میکوبیدم جم بشن حجمشون کم شه و و گفت اون موقع طلا کیلویی۳۰۰تومن بود ما چون طلا و گنج زیاد داشتیم کیلویی۱۸۰میدادیم.این دفینه یا خزانه سال۷۵پیدا شد و ۲سال پیش هم از اونجا گنج پیدا کردند اونجا یک غاره خیلی بزرگ پر از سالن های گنج و اتاق هست حتما به اونجا سر بزنید.سینمایی هابیت رو ببینید جوری که برا ما تعریف کردند این سالن های طلای اونجا بوده در ضمن فیلم هابیت از روی ایران ساخته شده‌. حتمی اسمشو تو گوگل شرچ کنید


ناراحتی من از اینه که اون گنجینه بزرگ رو ثبت نکردند
avatar
۲ لایک
افغانستان بهترین کشور دنیا
avatar
۴ لایک
افغانستان کلش طلا باشه چیه کلشون بید زده اند
avatar
۶ لایک
خدا به مالت برکت بده ایشالا که دوباره هم پیدا کنی دوتا از سکه هات هم به ما بدی ❤
avatar
۱۳ لایک
یکی از اشنا ها گنج پیدا کرده نمیدونه کجا بفروشه
avatar
۹ لایک
اونی که زده ۱۷ میلیارد دلار ارزش داره به ایران میشه‌ ۴۵۹ تیلیارد تومان که هر تیلیارد معادل ۹۹۹ هزار میلیارد تومان است.خیلی میشه پولش با این پول میشه آمریکا رو خرید. یا خوده خدا
avatar
۶ لایک
به نظر بنده با اطلاعات ناچیزی که دارم گنح وجود دارد بنده اهل روستا تویه دروار استان سمنان هستم در روستا خودمون قدیما چند نفری پیدا کردن وان شاء الله خودمم یه روزی پیدا میکنم ولی باید حواست ۶ دانگ باشد یا علی یا کوروش
avatar
۵ لایک
خوشبحالت دوستی که می گی کل این گنج ها یک چهارم ثروتت نیست ، خدابه مالت برکت بده ، خدا همه ثروت ها رو نصببت کنه لیاقت داشتی لابد ، وخوشبحالت که اینقدر وقت اضافه داری که مثل ما بیکارا وب گردی می کنی
avatarنظر خود را ارسال کنید