:: پیک اختصاصی :: اهل شهر تهرانی! محصول را درب منزل خود ببین و سپس پرداخت کن، اطلاعات بیشتر...

:: لیست جدید 8 فروردین ::  اینجا ضربه بزنید

گران قیمت ترین گنج های کشف شده در جهان

آثار باستانی
 67 نظر

ارزشمند ترین گنج های جهان که بطور اتفاقی کشف شده اند کدامند؟

گنج و داستانهای مرتبط با آن از کودکی با ما عجین بوده است. در بسیاری از رمان ها ، کارتون ها و فیلم های سینمایی ، موضوع گنج محور اصلی بوده است و این محوریت داستانی نشان از جذابیت آن برای عموم مخاطبین دارد. مثلا در کارتون تام و جری که خاطرات کودکی همه ماست؛ هر زمان «تام» سکه طلا و یا گنجی می دید چشمانش از حدقه بیرون آمده و شکل علامت «دلار» می درخشید. شاید اینطور به نظر برسد که گنج فقط در داستان ها وجود دارد. اما در طول تاریخ، اشیای ارزشمندی چون سکه ، طلا و جواهرات ، تاج و ... از دل خاک و یا اعماق دریاها و اقیانوس ها پیدا شده است. این گنج ها اغلب به دست صاحبانشان برای در امان ماندن از دست دزدان در دل زمین پنهان گشته اند و یا طی قرن ها مدفون شده اند. همینطور در رابطه با گنج هایی که از اعماق دریا و اقیانوس کشف می شود معمولا واقعه از این قرار است که کشتی حامل این اشیای گرانبها تحت حمله دزدان دریایی قرار گرفته و یا بر اثر عوامل طبیعی غرق شده اند.
بسیاری از گنج ها تنها به دلیل ارزش پولی آنها برای ما ارزشمند نیستند ، آنها تاریخ و فرهنگ گذشتگان را با خود به همراه دارند که این امر نیز بسیار حائز اهمیت است و گنج را ارزشمند تر می کند. شاید جالب باشد که در اینجا به معرفی چند گنج ارزشمند در جهان بپردازیم که بطور اتفاقی کشف شده اند. شاید چشمان شما هم مانند تام در کارتون تام و جری ، بدرخشد.

 

گنج کیوردِیل / The Cuerdale hoard

 • تاریخ کشف : 1840 میلادی
 • ارزش : در حدود 3.2 میلیون دلار

گنج کیوردِیل ، The Cuerdale hoard

در زمان بازسازی دیواره های سنگی رود ریبل در کیوردِیل ، نزدیک به شهر پرستون در انگلستان ، گروهی از کارگران ، صندوقی سربی پیدا کردند که در داخل آن بزرگترین گنجینه وایکینگ ها نهفته بود. این گنجینه حاوی 8600 قطعه تاریخی از جمله سکه های نقره ، جواهرات مختلف و اشیای نقره ای بوده است.
اگر چه این گنجینه متعلق به سرزمین های تحت سیطره وایکینگ ها بوده اما برخی از اشیای این گنجینه متعلق به مناطقی در اسکاندیناوی ، ایتالیا و بیزانس ، امپراتوری روم شرقی می باشد. این گنجینه به ملکه ویکتوریا تقدیم شد. برخی از قطعات آن در حال حاضر در موزه بریتانیا نگهداری می شود. همچنین کارگران پس از یافتن این گنج هر کدام یک سکه از آن را از آن خود کردند.

 


 

گنجینه هاکسن / The Hoxne hoard

 • تاریخ کشف : 1992 میلادی
 • ارزش : در حدود 3.8 میلیون دلار 

گنجینه هاکسن ، The Hoxne hoard

کشاورزی به نام پیتر واتلینگ هنگامی که چکش خود را گم کرد، به پیشنهاد دوستش برای پیدا کردن آن از یک دستگاه فلزیاب استفاده کرد. اما به جای چکش ، گنج پیدا کرد. این گنج شامل صندوقی از جنس چوب بلوط بود که در آن مجموعه ای از قاشق های نقره ای ، جواهرات ، طلا و سکه هایی بود که قدمت آن به قرن چهارم و پنجم میلادی باز می گشت.
این گنجینه توسط موزه بریتانیا خریداری شد. به دلیل ارزش بسیار بالای این گنجینه موزه بریتانیا برای خرید آن مجبور شد از وجوه اهدا کنندگانی چون صندوق اعتباری هنرهای ملی بریتانیا استفاده کند. چکش کشاورز که باعث کشف این گنجینه شد هم اکنون در موزه بریتانیا نگهداری می شود.

باستان شناسان در آن منطقه به کاوش پرداختند و موفق شدند گنج های مدفون دیگری را نیز در همان منطقه پیدا کنند که از جمله آنها می توان به قاشق و بشقاب و قدح های مربوط به روم باستان اشاره کرد.

 


 

گنج استافوردشایر / The Staffordshire hoard

 • تاریخ کشف : 2009 میلادی
 • ارزش : در حدود 4.1 میلیون دلار 

گنج استافوردشایر ، The Staffordshire hoard

این گنج توسط فردی به نام «تری هربرت» در روستای هامرویچ نزدیک منطقه مرزی استافورد شایر در انگلستان پیدا شد. او که از یک دستگاه فلزیاب در مزرعه ای تازه شخم زده استفاده می کرد به بزرگترین گنج یافت شده از آنگلوساکسون ها دست پیدا کرد. 
این گنجینه شامل بیش از 3500 شی بوده که بیشتر آنها نظامی است. به غیر از آثار نظامی و اسلحه ، آثار دینی از جمله صلیب اسقف ها و آثار تزییناتی طلایی و زیبایی در این گنجینه موجود است.
قدمت گنج مزبور که به قرن هشتم میلادی بازمی گردد ، بر نگرش مورخان درباره تاریخ انگلستان در آن بازه زمانی بسیار اثر گذار بوده است.

 


 

گنج شرودا / The Środa treasure

 • تاریخ کشف : 1988-1985
 • ارزش : در حدود 120 میلیون دلار

گنج شرودا ، The Środa treasure

در شهرستان شرودا در لهستان ، از زیر فونداسیون خانه ای که کارگران مشغول تخریب و بازسازی آن بودند، تعداد 3000 سکه نقره پیدا شد که قدمت آن به قرن چهاردهم میلادی باز می گردد. چند سال بعد زمانی که ساختمان مجاور آن نیز تخریب شد آثار باستانی و گنج های زیادی یافت شد که شامل سکه های طلا و نقره ، و کلکسیونی از جواهرات ، تاج طلا و انگشتری با سر اژدها بود.
کارشناسان و متخصصان در تلاشند تا بتوانند ارزش دقیق تری برای این گنجینه تعیین کنند، چرا که مانند آن هنوز یافت نشده است.

 


 

گنج کشتی بلیتونگ / The Belitung shipwreck

 • تاریخ کشف : 1998 میلادی
 • ارزش : در حدود 80 میلیون دلار

گنج کشتی بلیتونگ ، The Belitung shipwreck

یک ماهیگیر اندونزیایی لاشه کشتی ای را در نزدیکی جزیره ی «بلیتونگ» پیدا کرد که روابط تجاری میان چین و سرزمین های خاورمیانه از طریق راه آبی ابریشم را اثبات کرد. علاوه بر این ، کشفیات به دست آمده از بقایای این کشتی ، بزرگ ترین مجموعه از دست ساخته های مربوط به سلسله ی «تانگ» در چین است. در این کشتی کریستال ، سنگ های قیمتی و یاقوت کبود به ارزش میلیون ها دلار یافت شده است.

گنج کشتی بلیتونگ ، The Belitung shipwreck ، ظروفی مربوط به سلسله تانگ در چین

گنج کشتی بلیتونگ ، ظروفی مربوط به سلسله تانگ در چین

 


 

گنجینه های آنتیکیترا / The Antikythera treasures

 • تاریخ کشف : 1900 میلادی
 • ارزش : در حدود 120 تا 160 میلیون دلار

گنجینه های آنتیکیترا ، The Antikythera treasures

در کنار ساحل آنتیکیترا در یونان غواصانی در پی یافتن اسفنج بودند که تکه ای از یک کشتی 2000 ساله را پیدا کردند. در این کشتی گنجینه ای بسیار ارزشمند نهفته بود که ما را با زندگی گذشتگان بیشتر آشنا می کرد. در میان این گنجینه زیبا که شامل گلدان ها ، ظروف ، جواهرات و یک مجسمه برنزی از یک فیلسوف بود. یک شی عجیب نیز یافت شد ؛ این شی چیزی نبود جزء یک سری چرخ دنده برنجی و شماره گیر که در یک جعبه به اندازه ساعت دیواری کار گذاشته شده بود. این فناوری باستانی یونانی مسلما اولین کامپیوتر جهان است.

گنجینه های آنتیکیترا ، The Antikythera treasures ، فناوری یونان باستان ، چرخ دنده برجی ، اولین کامپیوتر جهان

گنجینه های آنتیکیترا ، فناوری یونان باستان ، چرخ دنده برجی ، اولین کامپیوتر جهان

 


 

گنج سن خوزه گالئون / San Jose Galleon

 • تاریخ کشف : 2015
 • ارزش : در حدود 17 میلیارد دلار

گنج سن خوزه گالئون ، San Jose Galleon ، بر روی سکه ها نام فیلیپ پنجم حک شده است

گنج سن خوزه گالئون ، بر روی سکه ها نام فیلیپ پنجم حک شده است

سان خوزه گالئونون کشتی عظیم اسپانیایی بود که مقدار زیادی از طلا، نقره و زمرد را به پرو حمل می کرد. در زمان پادشاه فیلیپ پنجم ، اسپانیا و انگلستان در جنگ بودند و این کشتی طی درگیری با کشتی های بریتانیایی در سال 1708 میلادی در دریای کارائیب در نزدیکی شهر بندری کارتگنا کلمبیا غرق شد. اما در سال 2015 ، مجموعه وسیعی از گنج آن در سواحل کلمبیا یافت شد.

 


 

گنج پاناگیوریشته / The Panagyuishte treasure

 • تاریخ کشف : 1949 میلادی
 • ارزش : ارزش گذاری نشده است

گنج پاناگیوریشته ، The Panagyuishte treasure

سه برادر به نام های پائول ، پِتکو و میشل دیکوف مشغول حفر زمین در یک کارخانه در شهر پاناگیوریشته بلغارستان بودند که گنج مزبور را پیدا می کنند. اشیای بسیار زیادی در این منطقه یافت شد؛ از جمله ظرف آشامیدنی طلا که به چهار قرن قبل از میلاد باز می گردد. علاوه بر آن ظرف های طلایی و گلدان هایی را که گفته می شود در مراسمات مذهبی مورد استفاده قرار می گرفته و همچنین شش کیلوگرم طلای خالص در این گنجینه یافت شده است.

 


 

گنج باختر / The Bactrian gold

 • تاریخ کشف : 1978 میلادی
 • ارزش : ارزش گذاری نشده است

گنج باختر ، The Bactrian gold

این گنجینه در منطقه «طلا تپه» در افغانستان ، توسط باستان شناسان افغان و روس به سرپرستی «ویکتور ساریاندی» از محل تدفین یک شاهزاده چادرنشین و پنج زن (به احتمال قوی همسرانش) کشف گردید. این گنج حاوی ۲۰ هزار قطعه از جواهرات و آویزهای طلا می باشد و قدمت آن به یک قرن پیش و پس از میلاد باز می گردد. این گنجینه بسیار متنوع است و بسیاری از اشیای آن مربوط به چین و هندوستان و یونان می باشد.
از زمانی که این گنج در دهه 70 میلادی کشف شد ، دستخوش تغییراتی گردید و چندین بار دست به دست شد ، به خصوص زمانی که افغانستان مورد حمله قرار گرفت. این گنج در موزه ملی افغانستان نگهداری می شد که متاسفانه در جنگ افغانستان و روسیه غارت شد. خوشبختانه تا به امروز بسیاری از این اشیای غارت شده بازگردانده شده و امروزه در اغلب موزه های جهان به نمایش درآمده است.

 


 

گنج غرق شده در سزاریه (قیصریه) / The Caesarea Sunken treasure

 • تاریخ کشف : 2015 میلادی
 • ارزش : ارزش گذاری نشده است

گنج غرق شده در سزاریه (قیصریه) ، The Caesarea Sunken treasure

در نزدیکی بندرگاه پارک ملی قیصریه غواصانی به طور اتفاقی در بستر دریا سکه ای طلا پیدا کردند. اما وقتی که تعداد بیشتری سکه در آنجا یافتند با دقت بیشتری به آنها نگاه کردند و متوجه حکاکی هایی بر روی سکه ها شدند که خبر از ارزشمند بودنشان داشت. در نتیجه آن ها به اداره آثار باستانی فلسطین اشغالی (اسرائیل) گزارش داده و دوباره با دستگاه فلزیاب به کاوش این منطقه پرداختند. در نهایت حدود 2000 سکه در این منطقه یافتند که از جنس های متفاوت و مربوط به زمان های مختلف بودند.
قدمت این سکه ها به قرن 10 تا 12 میلادی باز می گردد و تاکنون کسی نتوانسته ارزش این گنجینه را بسنجد و در واقع این گنجینه بی قیمت مانده است.


منابع: mentalfloss , moneyversed , cnn , scoopnest, smithsonianmag , theguardian


تحقیق و گردآوری :

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com

نظر کاربران

avatar
۲ لایک
سلام و عرض ادب
امیر جان اگ هنوز موجوده خریدارشو دارم
0936xxxx463 پیامک بده
avatar
۴ لایک
با سلام. خواهشاً یک کارشناس بگه مثلا یک دستبند دوران باستان چقدر می‌تونه قیمت داشته باشه؟
پس چرا با وجود اینهمه گنجهای با ارزش و زیرخاکی وضع مردم ما اینه؟!!!
چرا نمیگذارن تو موزه‌ها که مردم از سراسر دنیا بیان ببینم و پولشو بپردازند تا خرج ملت کنن؟
avatar
۳ لایک
خدا شاهده به اینا میگن گنجینه و خاله بازی، گنج، معبد زیویه بود،، حسن آباد سنندج بود، رامهرمز بود، تنگ بهرام بود، بیستون بود، سراب حسین آباد و برناج بود،. گنج کلماکره بود، گنج، بوانات بود، گنج، تالار زیز طاقبستان و تخت جمشید بود، گنج دروازه بابالا 8گیلومتری تخت جمشيد بود معروف به تل آوار، گنج زیگورات چغازنبیل و هلیلان بود، وووووو، خجالت داره به اینا بگید گنج گنج بار داریوش سوم هخامنشی به میراث گذاشت که سرمون تو سطل زباله نباشه، بخوابید که آب برده همه م ن رو هنوز جسد یه شاه شیمیایی شده رو ثبت نکردن تو ایران چقدر بدبختیم ما اخه
avatar
۱۰ لایک
من خودم ی گنج بلدم ک مطمنم هیچی توش نباشه چن تن طلا توش خوابیده اما چون میدونم اگ ب دولت بگم هیچی بهم نمیده وخودشون میبرنش و ازطرفی خودمم میترسم بهش دست بزنم پس بهتره همونجا بمونه شایدحرفموباورنکنین ولی جدی میگم
avatar
۴ لایک
گنج کلما کره پلدختر از استان لرستان برید سرج کنید تو گوگل واسه زمان هخامنشی هستش اولین دوره و پادشاهی ایران
avatar
۹ لایک
اقایون .خانما. اینها شناسنامه و فرهنگ کشور ها (الخصوص ایران خودمون) محسوب میشه! اینگونه به این آثار نگین گنج!!!!نگین که اگه یه مقدارش را در یه راه خیر خرج کنیم، حلال میشه!!! این قصه ها مال اون شن زار لم یزرع هست! شما متمدنید! اینها باید بماند و برود در موزه های ایران و بشه پشتوانه برای پول ملی کشورمون، باید بماند و دنیا بداند هنر نزد ایرانیان است. بروید تخت جمشید و بیستون شوش و پاسارگاد و اصفهان و یزد را ببینید. نگذارید فرهنگ اصیلمان به بهای ناچیز به دست قاچاقچیان و برخی کشورهای بی هویت شن دار برسد. درست هست سختی و گرانی و بیکاری و نداری هست !!اما می دانم که درون مان غیرت و ایرانی ات و شرافت هست. صبور باشید و راهنما برای غافلان! بچه های مان و نسلهای آینده مان باید چیزی برای فردایشان داشته باشند. یاحق
avatar
۷ لایک
فقط کلماکره، بزرگترین گنج تمام دوران ها
ده دالان و هر دالان بیش از 15 گونی جنس، انواع ریتون، صدها مجسمه و شمشیر و صدها کتیبه ????
avatar
۷ لایک
بمیرید باای اراجیف دولت ماخودش از ناخدای دزدان دریایی هم بدتره. همون ریش سیاه بعدمیاد گنج با ماتقسیم کنه
avatar
۸ لایک
چرا پادشاه خفته در رامهرمز خوزستان که مومیایی شده بود و تابوتش پر از طلا و جواهرات بود اصلا هیچ کارشناسی نتونست قیمت این مرد با ابهت رو تخمین بزنه اون کجاست پس؟؟؟در ضمن همون روزی که پیدا شد در شهر کلیه ورودی خروجی شهر رو بستند دها هلیکوپتر با ادمهای نظامی و شخصی ریختن بردنش تا الانم فیلمش پیش کسی پیدا بشه اعدامش میکنن.
avatar
۹ لایک
چرا جام مارلیک با اون ابهت توشون نیست ، وزن طلا ملاک نیست ، کیفیت و قدمت مهمه ، دوستانی که ندیدن جام مارلیک رو میتونن سرچ کنن ببینن چی میگم
avatarنظر خود را ارسال کنید