دستورالعمل مبارزه با واردات قاچاق صنایع دستی

صنایع دستی بیان دیدگاه

رئیس سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری دستورالعمل مبارزه با قاچاق کالاهای صنایع دستی را به استان ها ابلاغ کرد.

«فرزاد اوجانی» سرپرست اداره صادرات معاونت صنایع دستی در این خصوص اعلام کرد : این دستورالعمل به یگان حفاظت ابلاغ می شود، زیرا این نهاد از نظر قانون دستگاه کاشف است و می تواند محموله های قاچاق صنایع دستی و میراث فرهنگی را کشف و ضبط کند. چون رویه خاصی برای این یگان در صنایع دستی تنظیم نشده بود، ما زمان بیشتری برای آن گذاشتیم و دستورالعملی در این زمینه تنظیم کردیم که تایید نهایی شده و قرار است آقای مونسان، رئیس سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری آن را به همه استان ها ابلاغ کند. با این دستورالعمل وظایف افرادی که برای شناسایی ، کشف و ضبط محموله های قاچاق در حوزه صنایع دستی در این شورا قرار می گیرند، مشخص می شود و یگان حفاظت و اداره های کل تابع از وظایف خود در این زمینه مطلع خواهند شد.

وی در جواب این پرسش که بیشترین آمار قاچاق در حوزه صنایع دستی مربوط به کدام استان است، اظهار کرد: آمار دقیقی در این زمینه نداریم. از نظر ما کالایی که از مبادی رسمی کشور وارد نشود ، فاکتور ، برگ سبز و اظهارنامه مالیاتی نداشته باشد، کالای قاچاق محسوب می شود. طی دو مرحله کالاهای قاچاق صنایع دستی در استان گیلان کشف شده که این کالاها بیشتر مربوط به کالاهای برنجی و حصیر بوده که بعد از شناسایی و ضبط از سیستم توزیع خارج شدند.

پیش از این معاونت صنایع دستی به صورت منسجم در حوزه شناسایی کالاهای قاچاق اقدامی انجام نمی داد اما در دو سال گذشته با گشت های مشترک یگان حفاظت و اداره های تابع، کالاهای قاچاق شناسایی و اگر موردی هم بوده ، ضبط شده است.

واحد آموزش با توجه به درخواست ما هماهنگی های لازم را با یگان حفاظت و استان ها انجام داده و قرار است کلاس های آموزشی برای شناسایی صنایع دستی گذاشته شود تا کسانی که در سطح شهر حضور پیدا می کنند، آگاهی داشته باشند و بتوانند این کالاها را شناسایی کنند. برای مثال قاچاق رودوزی های سنتی، از افغانستان و از مبادی استان سیستان و بلوچستان وارد ایران می شوند. این صنایع دستی کم حجم و سبک هستند و به راحتی می تواند بدون گمرک وارد شود و به فروش برسد به همین دلیل استان های مرزی در فاز اول برنامه کاری ما قرار دارند.


منابع : تیتر شهر ، ایسنا

نظر کاربران

avatarنظر خود را ارسال کنید