کتاب «کاخ بردک سیاه» فرضیه خاستگاه هخامنشیان منتشر شد

کتاب بیان دیدگاه

کتاب «کاخ بردک سیاه» منتشر شد.

کتاب «کاخ بردک سیاه» ، فرضیه خاستگاه راستین هخامنشیان بر پایه کاوش های باستان شناسی دشتستان ، برازجان و روستای دورودگاه توسط پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری تهیه و منتشر شده است.
این کتاب بر اساس کاوش و پژوهش اسماعیل یغمایی به رشته تحریر درآمده و در 8 بخش به همراه تصاویر رنگی و سیاه و سفید به چاپ رسیده است. این هشت بخش شامل : چشم اندازی چند به دشتستان ، کاوش ، سفالینه ها ، گاهنگاری و نخستین سنجش ها ، بررسی محوطه ده کهنه شهرستان شبان کاره ، شناسایی و آزمایش میکروسکوپی و ماکروسکوپی کانسار باستانی پوزه پلنگی ، پیوست و چکیده انگلیسی ترجمه کوروش روستایی می باشد.

اسماعیل یغمایی نویسنده این کتاب در بخش کاوش آورده است : بردک سیاه یکی از چند محوطه انگشت شماری است که پیش از دستیابی باستان شناسان بیگانه ، خاک برداران غیر مجاز یا آشکار شدن آثار آن در راه سازی ، سد‌سازی ، آبرسانی ، کشاورزی ، خانه سازی و یا دیگر ساخت و سازها ، نخست یک باستان شناس ایرانی به آن گام نهاده ، شناسایی و بررسی نموده ، کلنگ زده و به کاوش آن پرداخته است. متأسفانه این گونه محوطه ها در ایران تعدادشان حتی به اندازه انگشتان یک دست هم نمی رسد.

کتاب کاخ بردک سیاه ، نوشته اسماعیل یغمایی

تصویری از جلد کتاب


منابع : ایرنا ، صدای میراث

نظر کاربران

avatarنظر خود را ارسال کنید