:: لیست جدید 11 بهمن ::  اینجا ضربه بزنید

:: مزایده جدید شماره 45 :: «اینجا ضربه بزنید»

اقدام تحسین برانگیز یک دوستدار میراث فرهنگی

آثار باستانی  1 نظر

محوطه باستانی شوش در خطر بارش باران اسیدی

باقر خنیفر ، دوستدار میراث فرهنگی ، با آغاز نخستین بارش باران های اسیدی در محوطه باستانی جهانی شوش ، اقدام به پوشاندن چند سنگ قبر و ستون دوره عیلامی با پلاستیک کرد اما مسئولان میراثی فقط کار این دلسوز میراث را تشویق کردند!

آقای خنیفر با بیان این که این آثار سال هاست به حال خود رها شده اند، می گوید: در این منطقه ، سالانه دست کم سه دوره بارش باران تگرگ که اسیدی هستند رخ می دهد، به همین دلیل به راحتی این آثار تاریخی در معرض نابودی قرار می گیرند. تا حدود یک سال و نیم گذشته ، روی بیشتر این آثار شیشه بوده است اما شیشه ها را حذف کردند و دلیلشان این بود که آنها در انبساط و انقباض دما می شکنند ، در حالی که بسیاری از مردم در نورگیر خانه هایشان از همان شیشه استفاده می کنند و در طول این سال ها هیچ اتفاقی برای آنها نیفتاده است، ما نسبت به این کار اعتراض کردیم اما هیچ فایده ای نداشت. بنده فقط توانستم برای آثار ستون و سنگ قبرهای دوره عیلامی در «باغ میراث شوش دانیال» پلاستیک تهیه کرده و روی آن ها را بپوشانم، اما باید فکری جدی به حال دیگر آثار تاریخی قرار گرفته در محوطه های تاریخی شوش کرد، آثاری که بالای تپه ها قرار گرفته و نیاز به مرمت دارند، ستون های باقی مانده کاخ آپادانا و گاو دو سر، آثار چغازنبیل یا کاخ کنار رودخانه «شائو» اما متاسفانه به هیچ کدام اهمیتی نمی دهند.

او با تاکید بر این نکته که باران های اسیدی چندین سال است آثار تاریخی محوطه را تخریب می کنند و میراث فرهنگی با این بهانه که پولی برای هزینه کردن محافظت این آثار ندارند، بیان می کند: وقتی که روی آن آثار را می پوشاندم مسئولان میراثی آمدند، تشویق کردند، عکس یادگاری انداختند، قدری خندیدند و رفتند.

 

آب تصفیه کن دورنتاش ، در معرض مستقیم باران و تگرگ اسیدی

آب تصفیه کن دورنتاش ، در معرض مستقیم باران و تگرگ اسیدی

«گاو دوسر» یک سمت آن کاملا از بین رفته و سمت دیگر اثر کِرم سنگ گرفته و در جال  فرسایش است، از سوی دیگر به دلیل نداشتن حفاظ، وندالیسم روی ان به چشم می‌خورد

«گاو دوسر» یک سمت آن کاملا از بین رفته و سمت دیگر اثر کِرم سنگ گرفته و در حال فرسایش است ،
از سوی دیگر به دلیل نداشتن حفاظ ، وندالیسم[1] روی آن به چشم می‌خورد.

پیشنهاد کارشناسان آثار باستانی ، استفاده از اسپری نانو در مقابل آسیب هایی از نوع باران های اسیدی است.

آقای خنیفر فعالیت مداوم حفاران غیرمجاز در این محوطه جهانی شوش را از دیگر معضلات این شهر جهانی می داند و می افزاید : آن ها به راحتی روی آثار تاریخی گودال حفر می کنند و هر چه به دستشان می رسد با خود می برند، این اتفاق فقط در این محوطه رخ نمی دهد، محوطه هایی که امروز پر از سوراخ هستند و هیچ دوربین مداربسته ای هم در آنها قرار ندارد.

این دوستدار میراث فرهنگی ، واریز هزینه ی ورودی گردشگران به باغ موزه شوش به خزانه ی دولت را در شرایط کنونی وضعیت این محوطه ی جهانی ؛ کاری اشتباه می داند و اضافه می کند: باید آن پول برای همین محوطه  تاریخی هزینه شود واین بخش به نیرو و راهنما و ایجاد سالن جدید نیاز دارد. اگر دست کم پول بلیت ورودی موزه به محوطه برگشت می خورد ، امکان انجام هر نوع کاری برای حفاظت از این آثار بود.

ردپای پنج هزار ساله معروف کودک معمار معبد دورنتاش

ردپای پنج هزار ساله معروف کودک معمار معبد دورنتاش زیر باد و باران تگرگ


1.وندالیسم : به معنای تخریب کنترل نشده اشیا و آثار فرهنگی با ارزش یا اموال عمومی است که یک ناهنجاری اجتماعی به حساب می آید و دلایل متعددی برای آن عنوان می‌کنند. وندالیسم را در زمره انحرافات و بزه کاری های جوامع جدید دسته بندی می کنند و آن را عکس العملی خصمانه و واکنشی کینه توزانه در مقابل برخی از فشارها ، تحمیلات ، ناملایمات ، اجحاف ها و شکست ها تحلیل می کنند.


منبع : ایسنا

نظر کاربران

avatar
۰ لایک
همیشه همنطور بوده مسعولان بجای این اقا باید تلاش میکردن ولی متاسفانه اینقدر به فکر جیب خودشان واطرافیان هستن وقت اینکارها رو نداره اثلن مگه وظیفه اونا هس ! مردم باید اینکارا رو بکنن وظیفشونه مسعولان بندگان خدا وقت ندارن برا کار خیر
avatarنظر خود را ارسال کنید