تشخیص سکه ضرب برلین

مجله خبری
 3 نظر

آیا میدانید تفاوت سکه یکهزار دینار ضرب برلین با ضرب ایران در چیست؟

 

تشخیص ضرب برلین

هوشنگ فرح بخش در کتاب «سکه های رایج ایران در صد سال اخیر» به سکه ای اشاره می کند (نوع سوم یا چهارم) که آلمان ها برای تامین مخارج نظامیانی که در ایران حضور داشنتد ضرب کردند و به ایران آوردند.

وی در ادامه می نویسد: «این کار مورد اعتراض دولت ایران قرار گرفت». نکته این است که جنگ جهانی اول در ماه رمضان 1332 هجری قمری آغاز شد، آلمان ها برای منافع خود یا هر دلیل دیگر، در تاریخ دوازدهم ماه رمضان 1332 هجری قمری، به بلژیک حمله بردند و بروکسل را اشغال کردند. چندی بعد از اشغال بخش های غربی ایران توسط عثمانی، آلمان ها به ایران آمدند.

تشخیص ضرب برلین - 02

حدود پنج ماه بعد، وزیران مختار آلمان و اتریش با مقدار متنابهی پول و طلا، برای جلب نظر سران عشایر، وارد ایران شدند. (فهرست اسناد مکمل قاجاریه / محمدحسن کاووسی عراقی)

بدون شک قالب سکه های یکهزار دیناری نوع سوم و چهارم در بروکسل طراحی شده است و در سال 1332 با تصرف بروکسل در اختیار آلمان ها در آمده است.

تشخیص ضرب برلین

با توجه به این اسناد، این سوال وجود دارد که سکه های یکهزار دیناری نوع سوم و چهارم در کدام یک از ضرابخانه های بروکسل و برلین ضرب شده است، برای پاسخ این سوال به اسناد کاملتر و گویاتری نیاز می باشد که در اختیار نبوده است.

تشخیص ضرب برلین

 

تفاوت بین سکه یکهزار دینار ضرب برلین و یکهزار دینار ضرب بروکسل (سایز بزرگ)

تفاوت ضرب برلین با ضرب بروکسل


تحقیق و گردآوری

گروه ایران آنتیک

www.iranantiq.com

منبع: کتاب سکه های ماشینی قاجار

هشتگ ها

نظر کاربران


avatar
۲ لایک
احسنت .من قبلا خیلی زحمت کشیدم تا تشخیص بدهم دست شما درد نکنه که این اطلاعات را براحتی در دسترس عموم قرار میدهید موفق باشید
 
avatar
۱ لایک
بسیار عالی بود ، از دو جهت هم از جهت سکه شناسی هم از نظر تاریخی و هم نحوه ارتباط این دو موضوع در قیمت سکه که البته زیاد دراین ضمیمه واضح نبود
 
avatar
۰ لایک
سلام بسیار ممنون از این مقاله ارزشمند .
 
avatarنظر خود را ارسال کنید