:: لیست جدید 11 بهمن ::  اینجا ضربه بزنید

:: مزایده جدید شماره 45 :: «اینجا ضربه بزنید»

هنر مفهومی

سبک ها و مکاتب هنری  1 نظر

کانسپچوال آرت (Conceptual Art) : هنر مفهومی

کانسپچوال آرت ، قالب و نظریه ای در هنر غرب بود که در حدود 1965 م. در آمریکا و اروپا ، پس از مینیمال آرت شکل گرفت و سرآغاز پست مدرنیسم بود. این اصطلاح هنری به آثاری اطلاق می شود که در آن مفهوم و ایده اثر پراهمیت تر و در درجه اول از محصول نهایی تلقی ‌شود. ایده ها توسط طراحی ها ، نوشتارها یا عکس ها با تشویق و ترغیب مخاطبین به طور عقلانی در جریان خلاقیت به کار گرفته می شدند.

در سال 1967 م. «سُل لِویت» این اصطلاح را برای توصیف آثار خودش و آثار همانند آن که «مشارکت ذهن تماشاگر را بیش از چشم یا عاطفه او می طلبد» به کار برد. در این نظریه ، مفهوم (انگاشت کلی از موارد خاص) اهمیت دارد و نه چگونگی ارائه آن ؛ فکر هنرمند مهم است و نه شی هنری. هدف رسانیدن مفهوم یا ایده معین به مخاطب است ، وسیله بیان هرچه باشد. در نتیجه ، کاربست قالب های هنری متداول نیز امری غیر لازم است. بنابراین «هنرمندان مفهومی» انگارها و اطلاعات مورد نظرشان را به کمک مواد گوناگون و ناهمخوان چون مقاله ، عکس ، سند ، نمودار ، نقشه ، فیلم سینمایی یا ویدیویی و نیز از زبان گفتاری به مخاطبان انتقال می دهند.

اثری از سل لویت ، هنر مفهومی

اثری از سل لویت ، هنر مفهومی

ویژگی و مشخصه این هنر آن بود که اثر هنری «حقیقی» یک شی فیزیکی که توسط هنرمند ساخته شده باشد نیست، بلکه دربردارنده «مفهوم» و «ایده» است.
معمولا ایده هایی که در هنر مفهومی بیننده را بدان هدایت می کند ، در بسیاری موارد خود کم عمق ، معمولی یا پیش پا افتاده هستند. یکی از مشهورترین نمونه ‌ها، یک و سه صندلی اثر جوزف کاسوت است که متشکل بود از یک صندلی واقعی ، عکسی از یک صندلی و تعریف واژه ‌نامه‌ ای صندلی. خالق این اثر به یقین قصد ندارد که از جنبه بصری ، یک ترکیب ‌بندی جالب به مفهوم سنتی خود خلق کند. هیچ معیار صوری قابل قبولی برای متمایز ساختن آثار موفق از ناموفق ، ماهرانه از ناپخته ، خوب از بد در آثار هنر مفهومی وجود ندارد و در نظر بسیاری از افراد اصطلاح اختصاری «Con art / هنر گول زَنک» که گاه به جای «Conceptual art» به کار برده می‌ شود.

این هنر هرگز مورد محبوبیت عموم مردم قرار نگرفت. با این حال ، تعدادی از هنرمندان تا دوران بعد نیز در این سبک کار می کردند. داگلاس هیوبلر ، جورف کاسوت ، لارنس وینر ، بروس نومن ، جوزف بویز ، گروه هنر و زبان جزو نمایندگان کانسپچوال آرت بودند.

یک و سه صندلی ، جوزف کاسوت ، 1965 م. ، موزه هنرهای مدرن نیویورک ، هنر مفهومی

یک و سه صندلی ، جوزف کاسوت ، 1965 م. ، موزه هنرهای مدرن نیویورک ، هنر مفهومی

نوشته ای با لامپ الکتریکی نئون ، جوزف کاسوت ، هنر مفهومی

نوشته ای با لامپ الکتریکی نئون ، جوزف کاسوت ، هنر مفهومی

اوراسیا سمفونی سیبریایی ، اثر جوزف بویز ، 1963 م. ، (تخته سیاه ، گچ طراحی ، نمد ، چربی ، خرگوش صحرایی ، میله فلزی ، مونیخ ، هنر مفهومی

اوراسیا سمفونی سیبریایی ، اثر جوزف بویز ، 1963 م. ، (تخته سیاه ، گچ طراحی ، نمد ، چربی ، خرگوش صحرایی ، میله فلزی) ، مونیخ ، هنر مفهومی

نظر کاربران

avatar
۴ لایک
سلام
کاش منابع را هم ذکر میکردید
avatarنظر خود را ارسال کنید