:: لیست جدید 11 بهمن ::  اینجا ضربه بزنید

:: مزایده جدید شماره 45 :: «اینجا ضربه بزنید»

پارچه ریون

پارچه بیان دیدگاه

ریون ( Rayon )

نام عمومی پارچه هایی است که از نخستین الیاف مصنوعی تهیه می شوند. ماده اولیه آن سلولز است که از خمیر چوب  یا لینتر پنبه تهیه می شود ؛ به عبارتی ریون از الیاف سلولزی بازیافتی محسوب می شود و به آن « ابریشم مصنوعی » و گاه « ابریشم چوب » می گویند.

ریون پارچه ای ارزان قیمت ، نرم ، راحت ، دارای جذب رطوبت زیاد ، با دراپه و افت مناسب لباس و با قدرت جذب رنگ بسیار خوب است. در حالت خشک بسیار مقاوم است اما در حالت رطوبت از استحکام کمتری برخوردار است. در برابر آب رفتگی و یا کشسانی کمتر مقاوم است مگر آن که عملیات تکمیلی روی آن انجام شود.
از این پارچه برای لباس زنانه ، بلوز ، آستر ، پرده استفاده می شود و اگر با الیاف دیگری مخلوط شود برای فرش ، لاستیک اتومبیل ، پرده و کمربندهای انتقال به کار می رود.

انواع اصلی و مهم ریون

  • ویسکوز ریون : در میان سایر انواع ریون، بیشترین میزان تولید و مصرف را در صنایع نساجی و پوشاک دارد. ویسکوز ریون خیلی محکم نیست ، به ویژه وقتی مرطوب باشد.
  • پلی نوزیک ریون : که درسال های اخیر با روش پیشرفته تر از ویسکوز ریون تهیه می شود آب رفتگی و کشسانی کمتری دارد. پلی نوزیک با نام مُدال شناخته می شود.
  • کوپرآمونیوم ریون : با روش پیشرفته تری تولید می شود و از فیلامنت های بسیار ظریف تشکیل می شود و بدین ترتیب پارچه تهیه شده ازاین الیاف نرم و لطیف و ظریف تر از نوعی هستند که از ویسکوز ریون تهیه می شوند.
نظر کاربران

avatarنظر خود را ارسال کنید