پارچه تافته

پارچه بیان دیدگاه

تافته ( Taffeta )

اصطلاح تافته به گروه وسیعی از پارچه هایی با بافت ساده ، ظاهری نرم و صاف و خشک و براق و یا مات اطلاق می شود که البته نوع شفاف و براق آن طرفدار بیشتری دارد. کلمه تافته از زبان فارسی مشتق شده و به معنای خیلی ظریف است. در قرن 16 میلادی تافته های ایرانی که ابریشمی و با بافت ساده بودند به عنوان پارچه ای تجملی برای لباس بانوان مورد استفاده قرار می گرفت.

این پارچه دارای خطوط ظریف ریب مانند است که در اثر استفاده از پود ضخیم تر از تار به وجود می آید. در کیفیت های مختلف از ساده و طرح دار و یا چاپ شده و گاهی موجی که با تغییر زاویه نور ، رنگ آن قابل تغییر است تولید می گردد. تافته در گذشته از ابریشم طبیعی بافته می شد اما امروزه آن را از پنبه ، پشم و الیاف مصنوعی با ضخامت های مختلف تهیه می کنند.

از تافته برای لباس ، آستر ، پرده ، روتختی ، نوارهای تزئینی و آباژور استفاده می شود و امروزه به عنوان زمینه برای بسیاری از پارچه های ژاکارد کاربرد دارد.

  • تافته پولت

پارچه ای ابریشمی ، سنگین ، بافت ریب افقی یا تافته با تار دولا و پود ضخیم ( شب نما با استفاده از دو رنگ نخ در بافت ) با رنگ ساده و سایه دار ساده و یا سایه دار موجی است که امروزه بافته نمی شود. 
تافته پولت بافتی است ساده با نخ های ابریشمی تابیده ، ولی تافته های فعلی از الیاف نیمه مصنوعی (رژنره) یا مصنوعی است و در لباس زنانه و لباس خواب ، نوارهای تزئینی ، چتر ، لباس شب و کمربند دامن استفاده می شود.
 

نظر کاربران

avatarنظر خود را ارسال کنید