چوب راش

چوب بیان دیدگاه

راش

درختی است پهن برگ که رویشگاه طبیعی آن در سرتاسر جنگلهای شمال ایران (حوزه خزر) و مناطقی از آن است که بالاتر از ارتفاع 700 متری از سطح دریا باشد.

راش، درختی بلند است که ارتفاع آن به 35 متر و قطر تنه‌ آن به 150 سانتیمتر می رسد و دارای وزن مخصوص حدود 0.67 می باشد. درجه سختی مناسبی دارد و بافت همگن آن باعث می شود تا از این چوب در مبلمان و دکوراسیون منزل بسیار استفاده شود.

رنگ درون و برون چوب راش تقریبا یکنواخت و به رنگ صورتی کمرنگ تا پررنگ است که دوایر سالیانه فشرده و مقاطع طولی با خطوط کم و بیش مشخص دارد. پره های چوبی در مقاطع طولی از بارزترین خصوصیات این چوب است . همچنین دوایر سالیانه چوب راش در مقاطع شعاعی به پر مگس و در مقاطع مماسی به دوک معروف است که این پره ها به صورت لکه های قرمز دیده می شوند. از دید نجاران این نقوش پر مگسی زیبا عیب محسوب می شود چرا که معتقدند این بخش های چوب پس از رنگ کاری سیاه می شوند.

چوب راش ، در برابر حشرات و قارچ ها مقاوم است ، نسبت به خشک شدن و یخ زدگی بسیار حساس است و در برشی شعاعی بسیار زیباست. این چوب وقتی بخار میبیند، به رنگ قرمز روشن در میاید و شبیه چوب گلابی می شود. در مجموع چوبی نیمه سخت ، همگن ، راست تار ، قابل تورق است که برای صنایع روکش سازی ، تهیه مبلمان چوبی ، بدنه کمد دیواری ، میز تلویزیون ، بوفه و کابینت آشپزخانه بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

همچنین به دلیل دوام زیاد و قابلیت تحمل فشار بالا از آن برای ساخت ابزار و ادوات کشاورزی نیز استفاده می شود.

 این چوب در صنایع دستی چوبی ایران نیز بسیار پرکاربرد است و برای کارهای خراطی ، ساخت پایه‌ آباژور ، قاشق آشپزخانه ، چوب لباسی و معرق و منبت معرق مورد استفاده قرار می گیرد.

 

نظر کاربران

avatarنظر خود را ارسال کنید