گیره و پیچ دستی

ابزار و وسایل هنرهای چوبی
۴۶۵۹ بازدید بیان دیدگاه
گیره و پیچ دستی

گیره و پیچ دستی

برای کار کردن و ابزار زدن بر روی چوب اعم از بريدن ، رنده کردن ، چوب ساب کردن و ... بايد قطعات کوچک را با وسيله هایى ثابت نگاه داشت. براى اين منظور از گيره ميزکار استفاده می کنند. اما برای مونتاژ وسایل چوبی و یا بعضى از کارها به لحاظ بزرگى يا فرم دادن آن بايد از پيچ دستى استفاده کرد.
علاوه بر ثابت نگه داشتن ، برای محکم کردن تخته‌های درز شده سریشم زده ، از تنگ یا گیره استفاده می شود که دارای انواع مختلفی می باشد.

تنگ چوبی از یک پایه یا میله‌ چوبی و دو بازو که یکی از آنها ثابت و دیگری متحرک است ، تشکیل شده است. پشت میله یا پایه به منظور تغییر فاصله‌ دو بازو دندانه دندانه است و فاصله‌ بین دو بازو از 75 سانتیمتر تا دو متر قابل تغییر است که 25 به 25 سانتیمتر کم و زیاد می شود. برای محکم شدن تخته ‌ها بین دو بازو ، استفاده از دو گوه در طرفین ضروری است. 

نوع دیگر ، تنگی است که بازوی متحرک آن دارای پیچ چوبی بوده و برای تغییر اندازه ، پشت میله دندانه دار است. تنگ یا گیره‌ فلزی ، از ابزارهای کمکی است که میله و بازوهای فلزی دارد و به سر پیچ آن پولک نصب شده است. گیره فلزی در اندازه‌ های مختلف وجود دارد و دهانه‌ آن از 25 تا 200 سانتیمتر باز می شود. بازوی متحرک بنا به قاعده‌ اهرم ‌ها در هر نقطه ای از میله قرار گیرد، محکم می شود. پیچ آن دارای حدیده ای تخت است. 

یک نوع گیره‌ آهنی دیگر هم وجود دارد که بازوی متحرکش به وسیله‌ ساچمه ای که درون شکاف آن است ، در هر نقطه ای از میله ثابت می شود. برای چسباندن تخته‌های ماسیو از آپارات تخته چسبانی استفاده می شود. آپارات از یک پایه و تعداد زیادی میله که به هر میله یک فک متحرک نصب شده و دهانه‌ آن قابلیت تنظیم به اندازه‌های مختلف را دارد، تشکیل شده است. با این آپارات می توان تعداد زیادی تخته را در یک زمان به هم چسباند و چنانچه طول تخته ‌ها زیاد باشد، امکان قرار دادن چند آپارات در پهلوی هم وجود دارد.
آپارات از 6 میله ای تا 25 میله ای وجود دارد و دهانه‌ آن از 35 تا 140 سانتیمتر است. برای چسباندن انواع در از تنگ‌های محکم و قوی استفاده می شود که مخصوص درب سازی است و میله‌ آن از آهن درست نشده است. فک متحرک به وسیله‌ قرار دادن میخ در سوراخ های زیر آهن میله به اندازه‌ معین در جای خود ثابت می شود و فک فشار به وسیله‌ پیچی که به سر میله نصب شده است، عقب و جلو می رود. جنس فک ها نیز از آهن است و در آن ها شکافی تعبیه شده که به راحتی روی میله‌ آهن حرکت می کند. با نصب دسته ای به انتهای پیچ ، می توان فشار زیادتری به چوب وارد کرد. این گیره در زیر دارای دو پایه‌ کوچک است و یا آن که روی خرک های مخصوص قرار دارد. همچنین برای چسباندن چوب از قطر و پهنا ، گیره‌های چوبی یا فلزی که از دو بازوی ثابت و میله و پیچ تشکیل شده است، مورد استفاده قرار می گیرد.

در گیره‌ های چوبی ، بازوها و میله از چوب جنگلی قرمز و پیچ از چوب جنگلی سفید درست شده است. بازوها به وسیله‌ زبانه‌ مضاعف و دوبل به میله اتصال یافته و چون ممکن است بر اثر فشار زیادی که بین دو بازو وارد می شود و تأثیر اهرمی که دارد، از هم جدا شوند، آن را به وسیله‌ پیچ و مهره‌ فلزی نیز محکم می کنند. دهانه‌ این نوع گیره از 9 تا 36 سانتیمتر باز می شود. در این گیره یک بازو به میله پرچ شده و بازوی دیگر متحرک است. بدیهی است که انتهای پیچ کلیه‌ گیره‌های فلزی دارای دسته‌ چوبی است که بتوان آن را به راحتی پیچاند. دهانه‌ی این نوع گیره ‌ها از 10 تا 50 سانتیمتر باز می شود.

نوع دیگر گیره‌ فلزی نیز وجود دارد که فاقد پیچ بوده و به وسیله‌ وارد آوردن ضربه به بازوی متحرک ، محکم و در اثر زدن چکش به پشت بازو شل می شود. همچنین ممکن است بازوی متحرک را به وسیله‌ دسته ای اهرم مانند سفت و محکم کرد.

معمولا روى لبه گيره ها نمد يا پلاستيک فشرده می چسبانند تا بدين وسيله از زخمى شدن کار در موقع فشردن جلوگيرى به عمل آید.

نظر کاربران

avatar ارسال نظر