:: اطلاع رسانی :: نحوه ارسال سفارشات در تعطیلات نوروزی، اطلاعات بیشتر...

اره

ابزار و وسایل هنرهای چوبی بیان دیدگاه

اره

اره ابزاری است که با حرکت رفت و برگشتی و اصطکاکی دندانه ، چوب را قطعه و یا دو نیم می کند. این وسیله در نجاری و بسیاری از پیشه‌ ها و رشته ‌های فنی و صنعتی کاربرد دارد. به طور کلی اره‌ ها به دو دسته تقسیم می ‌شوند :

 • اره‌ های قطع ‌کن برای برش عرضی
 • اره‌ های شکاف ‌زن برای برش‌های طولی

انواع اره

 • اره دستی

این اره دارای یک دسته معمولا چوبی با یک تیغه لبه ‌تیز فلزی دندانه‌ دار است که برای بریدن و دو نیمه کردن اجسام استفاده می‌شود. طول تیغه‌های این اره 30 تا 105 سانتیمتر و ضخامت آن معمولا 0.8 تا 1 میلیمتر است. اره دستی قطع‌ کن معمولا با دندانه‌های متوازی‌ الضلاع و اره شکاف‌زن با دندانه‌های نوک تیز ساخته می شوند.

اره‌ دستی ظریف بُر با دسته‌ راست : طول تیغه‌ آن به 25 سانتیمتر می رسد ، دارای کجی و چپ و راست کم است و معمولا برای برش‌ های ظریف استفاده می شود.
اره‌ دستی ظریف بُر با دسته‌ی خم :  از این نوع ارّه برای برش گوشه‌های کار استفاده می شود.
اره‌ دستی با تیغه‌ پهن و زهوار فلزی باریک : طول تیغه 30 سانتیمتر است. دندانه‌ های این نوع اره نسبت به یکدیگر دارای زاویه ای قائمه است. دارای تیغه ای کوچک و چپ و راست کم است و بیشتر برای انجام کارهایی که به وسیله‌ سایر انواع اره‌ دستی امکان پذیر نباشد، مورد استفاده قرار می گیرد.

 • اره مویی

در اره‌ های مویی به جای دسته از یک چوب یا فلز دراز استفاده می‌ شود که «کمان اره» نام دارد. تیغ نازک اره مویی در بین کمان اره قرار می ‌گیرد و به وسیله آن با حرکت دادن دست به ‌طور قائم اره را به جلو برده و شی مورد نظر را برش می‌دهند. از این نوع اره برای برش تخته سه لایی‌های چوبی ، پلکسی گلاس ، کامپوزیت‌های نازک و.. استفاده می‌شود.

اره مویی

 • اره‌ کلافی

دندانه ‌های این اره همیشه رو به جلوست ، تیغه‌ آن به وسیله‌ دو سوراخ به دو مشته‌ طرفین متصل می شود. مشته ‌ها به سر بازوهای اره که دارای مقطع بیضی شکل بوده و سر آن برای عبور زبانه‌ مشته قطورتر و سوراخ دار است ، وصل می باشد. یک تیرک که مقطع آن هم به شکل بیضی است، بین دو بازوی اره قرار گرفته و امکان دارد به وسیله‌ زبانه‌ فلزی یا فاق (در سر تیرک) نیز به بازوهای اره متصل شود.

اره‌های کلافی به طور کلی به چهار دسته تقسیم می شوند که عبارت است از :

 1. اره‌ دنده درشت : تیغه‌ی آن 85 سانتیمتر است و دارای دنده‌های درشت ، چپ و راست است و برای برش‌های طولی و عرضی به کار می رود.
 2. اره‌ زبانه بری : طول تیغه اش تا 85 سانتیمتر می رسد و برای برش ‌های ظریف مانند فاق و زبانه مورد استفاده قرار می گیرد و دندانه‌ های آن از دندانه‌ های ار‌ه های دستی ریزتر است و چپ و راست و زاویه‌ی برش کمتری دارد.
 3. اره‌ بر انداختن : دارای تیغه ای به طول 50 تا 70 سانتیمتر است. دندانه‌های آن ریز و کمی کج است و مخصوص برانداختن زبانه و برش‌های خیلی ظریف می باشد. 
 4.  اره‌ چکی : عرض تیغه‌ آن بین ۶ تا ۱۰ میلیمتر و طول آن 60 تا 80 سانتیمتر است. مخصوص بریدن قطعات قوس دار است و تیغه‌ آن طوری به دسته متصل شده که برای بریدن قوس ‌های داخلی و خارجی می توان به آسانی آن را باز کرد و پس از عبور دادن از سوراخ دوباره به دسته وصل کرد. 
 • اره نوکی

طول تیغه‌ این اره تقریبا 30 سانتیمتر می باشد. قسمت سر آن باریک تر است و قطر نسبتا زیادی دارد. دندانه هایش نسبت به همدیگر دارای زاویه‌ قائمه است و به علت دارا بودن قطر زیاد و کوتاه بودن دندانه ‌ها امکان چپ و راست کردن آن وجود ندارد و به همین جهت دندانه هایش به طرف چپ و راست به شکلی کج ساییده میشود. از این اره برای درآوردن قوس های داخلی و بریدن سوراخ ها استفاده می شود.

اره نوکی

 • اره‌ فرنگ (گرانت)

تیغه ای بسیار باریک دارد ، دارای دسته ای چوبی است و دندانه هایش به طرف عقب سوهان شده است و مخصوص درآوردن گودی می باشد.

 • اره‌ دُم روباه

بین 20 تا 60 سانتیمتر طول دارد ، بدون پشته و دارای تیغه‌ پهن و دم گاوی است. (یعی انتهایش پهن تر از سر آن است) از این اره بیشتر برای بریدن شکاف ‌های کف چوبی اتاق  ، تخته و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.

 • اره‌ قطع کن

طول این اره بین 100 تا 160 سانتیمتر است، به آن اره دو سره نیز گفته می شود، به وسیله‌ دو نفر کشیده می شود و دندانه هایش از دو طرف اثر می کند و بیشتر برای قطع کردن گُرده یا چهار سوک به کار می آید. 

 • اره‌ روکش بُری

این نوع اره تیغه ای قابل تعویض دارد، به فرم بیضی دندانه شده و برای برش روکش مورد استفاده قرار می گیرد.

نظر کاربران

avatarنظر خود را ارسال کنید