:: لیست هفتگی ::  اینجا ضربه بزنید

چسب چوب

ابزار و وسایل هنرهای چوبی بیان دیدگاه

چسب چوب

یکی از مواد چسباننده و بسیار پرمصرف در صنایع و هنرهای چوبی «چسب چوب» است. اگر با این چسب دو قطعه چوب را به هم متصل نمایید چنانچه این عمل به درستی انجام پذیرد اتصال محکم و ناگسستنی ایجاد خواهد شد که فقط در صورت شکستن چوب می توان دو قطعه را از هم جدا کرد.
چسب چوب‌ بر پایه هموپلیمر پلی وینیل استات است ، همانند عسل غلیظ است ، بوی خاصی ندارد ، رنگ سفید است و قابلیت حل شدن در آب و رنگ‌های پلاستیکی را دارد. 

برای استفاده ابتدا باید سطح مورد نظر را تمیز کنید تا عاری از گرد و غبار گردد. سپس چسب چوب را با استفاده از یک تکه چوب یا قلم مو بر روی سطح مورد نظر کشیده ، دو قطعه را بر روی هم قرار دهید و حدود 20 تا 30 دقیقه آن را بدون هیچ حرکتی بر روی هم باقی گذارید تا به خوبی به هم بچسبند. (البته این زمان بستگی به درجه هوا و نوع کار دارد.) 
برای رسیدن به یک نتیجه مطلوب ، بهتر است دو قطعه را با استفاده از گیره و پیش دستی به ‌خوبی محکم کنید و اجازه دهید تقریبا حدود یک ساعت تحت فشار باقی بماند. در کار با چسب چوب دانستن این نکته ضروری است که چسب چوب رنگ پذیر نیست و معمولا در رنگ کاری مشکل ایجاد می کند.

انواع چسب چوب

  • چسب چوب پلی اورتان

چسب PUV یا UV مقاومت بالایی در شرایط آب و هوایی با رطوبت بالا دارد. زرد رنگ است و به علت مقاومت بالای آن‌ها نسبت به اشعه ماورای بنفش ( اشعه UV ) برای استفاده در فضای بیرون بسیار مناسب می باشد. این چسب‌ها حلال  به خصوصی ندارند و پس از استفاده دچار ترک و تغییر حالت نمی‌شوند. ضد آب و ضد رطوبت است اما برای استفاده طولانی مدت از آن در آب مناسب نیست.

  • چسب چوب اپوکسی یا چسب قایق

همان‌طور که از نام آن مشخص است معمولا از این چسب برای تعمیر و ساخت قایق استفاده می‌ شود. این چسب در مقابل اشعه uv مقاومت خوبی ندارد، برای همین فقط در قسمت داخلی قایق و برای تعمیر و اتصال قطعات استفاده می‌شود.

  • چسب مخصوص پرس گرم

از این چسب چوب برای ساخت تخته چندلایی و پرس کردن روکش بر روی چوب استفاده می‌شود. اغلب از نوع اوره فرمالدئید و به رنگ کرم است و معمولا به صورت مایع در بازار عرضه می‌ شود. این چسب برای سخت شدن نیاز به گرما و فشار دارند که توسط دستگاه‌های مخصوص پرس این کار انجام می‌شود.بیشتر درب‌های چوبی که امروزه در ساختمان‌ها استفاده می‌شود، معمولا از پرس شدن دو صفحه چوبی و … بر روی یک کلاف چوبی با استفاده از چسب مخصوص پرس گرم ساخت می‌ شود.

  • چسب صنعتی

یکی از قوی‌ترین چسب ها می باشد و در بازار آن را با نام «چسب آهن» نیزمی ‌شناسند. از موارد استفاده از چسب صنعتی در نجاری ، چسباندن روکش بر روی ورق‌های چوبی و همچنین چسباندن ورق سنباده به صفحه سنباده است.
در کار با این چسب عامل اصلی در میزان و قدرت چسبندگی ، میزان فشاری است که بر روی دو سطح وارد می ‌شود. هرچه فشار بر روی دو قطعه بیشتر باشد چسبندگی بیشتر است.

نظر کاربران

avatarنظر خود را ارسال کنید