:: پیک اختصاصی :: اهل شهر تهرانی! محصول را درب منزل خود ببین و سپس پرداخت کن، اطلاعات بیشتر...

:: لیست جدید 8 فروردین ::  اینجا ضربه بزنید

میز کار

ابزار و وسایل هنرهای چوبی بیان دیدگاه

میز کار

یکی از اساسی ترین ابزارهای مورد مصرف در کارگاه‌ های مرتبط با هنرهای چوبی میز کار است. این میزکار از یک صفحه با دو گیره تشکیل شده است. طول آن بین 170 تا 230 سانتیمتر و عرض آن بین 60 تا 80 سانتیمتر متغیر بوده بلندی آن بين 180 تا 190 سانتیمتر می باشد. البته این ارتفاع می تواند نسبت به قد فرد کوتاه یا بلندتر در نظر گرفته شود ، به شکلی که وقتی شخص در کنار آن می ایستد ، رویه‌ی میز ، همسطح با مچ دستانش باشد.

صفحه‌ی میزکار معمولا از چوب جنگلی قرمز که خوب خشک شده و شیره‌ آن به وسیله‌ بخار خارج شده ساخته می شود. ضخامت رویه‌ تقریبا هشت سانتیمتر است و بر روی آن سوراخ های متعدد برای مصارف مورد نیاز ایجاد می شود.

در قسمتی از رویه‌ یک گودی وجود دارد که مخصوص گذاشتن ابزار در موقع کار است.

پایه‌ این میز نیز که از چوب جنگلی ساخته شده ، چار چوبی عمودی است که دو به دو به وسيله دو چوب افقی در پهلو به هم وصل شده اند و چهار قید پهن و بلند ، دو پهلوی میز را از بالا و پایین به هم وصل می کند. در واقع صفحه‌ی اصلی به پایه نمی چسبد و طوری قرار می گیرد که به آسانی قابل برداشته شدن از روی پایه باشد. 

هر میزکار به طور معمول دارای دو گیره است که یکی از آنها مخصوص بستن تخته به طور افقی و دیگری مخصوص بستن تخته به طور عمودی است و هر یک از آنها پیچ آهنی دارد که با گرداندن به وسیله‌ یک اهرم عقب و جلو می رود و قطعه را در میان گیره محکم میکند. 

در جلوی بعضی از میزهای کار (همانند میزهای تحریر) کشو یا جعبه‌هایی برای نگهداری ابزار تعبیه می شود.

نظر کاربران

avatarنظر خود را ارسال کنید