:: پیک اختصاصی :: اهل شهر تهرانی! محصول را درب منزل خود ببین و سپس پرداخت کن، اطلاعات بیشتر...

:: لیست جدید 8 فروردین ::  اینجا ضربه بزنید

تغییر رنگ کانی ها

سنگ های قیمتی بیان دیدگاه

تغییر رنگ کانی ها

معمولا هنگامی که کانی های جواهر در معرض عواملی چون سرما و گرما ، باران و تابش آفتاب قرار بگیرند با گذشت زمان در رنگ و خواص فیزیکی و شیمیایی آنها تغییراتی بوجود می آید. اما برخی از کانی ها هستند که در مقابل عوامل طبیعی بسیار مقاوم هستند ؛ از جمله آمتیست و کوارتز صورتی (Rose Quartz).این کانی ها با گذشت زمان و در مقابل تابش مستقیم نور خورشید تغییر رنگ مختصری یافته و قدری کم رنگ تر می شوند.

به کانی هایی که در محیط های مختلف پدیده تغییر رنگ از خود نشان می دهند «Phenomenal Gems» می گویند. پدیده های شاتویانسی/ Chatoyancy (پدیده چشم گربه ای) ، آستریزم / Asterism (پدیده ستاره) ، آدولارسنس / Adularescence (هاله دو رنگی همانند قرص ماه) و ایریدسنس / Iridescence (رنگ طیف نوری مانند رنگین کمان) همگی در اثر تغییر رنگ بوجود می آیند.

در این اواخر پدیده جدید تری به نام «پدیده تغییر رنگ / Color change»  به بازار جواهرات عرضه شده که بسیار جالب توجه است. به این ترتیب که کانی جواهر در محیط های مختلف نوری رنگ های متفاوتی از خود نشان می دهند. مشهورترین کانی جواهر از این نوع پدیده «الکساندریت» می باشد که جواهری کمیاب و بسیار گران قیمت می باشد. 

نظر کاربران

avatarنظر خود را ارسال کنید