:: اطلاع رسانی :: نحوه ارسال سفارشات در تعطیلات نوروزی، اطلاعات بیشتر...

دوبلت و تریپلت

سنگ های قیمتی  1 نظر

دوبلت و تریپلت

سنگ های جواهر در انواع گرانبها و نیمه گرانبها می توانند در جایگاه خود به درجه های کیفیتی مختلف تقسیم شود. به عنوان مثال « زمرد » در زمره سنگ های بسیار گرانبها می باشد اما زمرد هایی نیز هستند که از ارزش کیفیتی پایینی برخوردار هستند ؛ این سنگ ها را می توان طی فرایند های مختلفی بازیابی کیفی کرد.
راه های بسیاری برای ترمیم سنگ ها وجود دارد تا آن ها ظاهر و رنگ بهتری پیدا کنند. دوبلت (Doublet) و تریپلت (Triplet) از روش هایی است که متخصصین با استفاده از آن ها ، ظاهر زیبا تری برای سنگ ها ایجاد می کنند.

دوبلت به معنی دو لایه  و تریپلت به معنی سه لایه است.

روش های مختلفی برای ساختن دوبلت ها وجود دارد و معمولا بدین گونه تهیه می شوند که لایه های نازکی از کانی طبیعی مورد نظر را در قسمت کلفتی از شیشه با رنگ مشابه قرار داده و با چسب مخصوص و همرنگ به هم می چسبانند. بیشتر اوقات تاج کار یا لایه بالای سنگ از انواع ارزشمند و لایه پایین آن بی ارزش یا کم ارزش است.
به عنوان مثال یک سنگ 2 قیراطی سافایر ممکن است سنگی کمتر از یک قیراط سافایر باشد و باقی وزن را سنگ یا شیشه تشکیل دهد.

گاهی برای محافظت از دوبلت در مقابل حوادث و خراش خوردن ، قسمت فوقانی آن را از لایه ای از کانی سخت می سازند. به این نگین بدلی که از سه قسمت تشکیل شده است تریپلت گفته می شود. 

به عبارتی دوبلت ها و تریپلت ها ، نگین های ترکیب شده از کانی های اصل و شیشه هستند و توسط متخصصین و افراد با تجربه قابل تشخیص می باشند.

سنگ های اوپال بیشتر به صورت دوبلت کار می شوند. اوپال سنگ گرانبهایی است و گاهی با فرایند دوبلت کردن از قیمت آن کم نمی شود. معمولا لایه های تشکیل دهنده دوبلت اوپال شامل یک برش از اوپال گرانبها و مرغوب است که با سیمان سیاه به لایه دوم که می تواند از شیشه باشد می چسبد. (سیمان سیاه سبب می شود تا اوپال رنگ مرغوب تر و تیره تری بدست آورد.)

اپال دوبلت و تریپلت
 

نظر کاربران

avatar
۰ لایک
آیا زمرد تریپلت خواصی دارد خواص زمرد را دارا میباشد یا فقط برای زیباییست؟
avatarنظر خود را ارسال کنید