:: پیک اختصاصی :: اهل شهر تهرانی! محصول را درب منزل خود ببین و سپس پرداخت کن، اطلاعات بیشتر...

:: لیست جدید 8 فروردین ::  اینجا ضربه بزنید

ژئود (بلوردان)

سنگ های قیمتی بیان دیدگاه

ژئود (بلوردان)

ژئود از ساختارهای زمین شناختی است که در سنگ های رسوبی و آتشفشانی خاص رخ می دهد. ژئودها توده های مستقل و مجزایی از کانی ها با شکل های متفاوت اما کروی یا بیضی شکل هستند و بر اثر رشد بلورهای کانی ، در حفره های موجود در سنگ ها به وجود می آیند. ایجاد حفره در داخل این سنگ ها می تواند دلایل مختلفی داشته باشد ؛ از جمله تشکیل حباب در هنگام سرد شدن سنگ آذرین ، لانه حیوانات و پوسیده شدن ریشه درختان در داخل سنگ های رسوبی. هنگامی که آب به داخل این حفره نفوذ می کند ، مواد محلول در آب مانند سیلیسیم و کلسیت ، در سنگ رسوب کرده و به دیواره آن می چسبد و سبب ایجاد کریستال های کوچک در سنگ می شود. 
ژئود ها اغلب توخالی اند و به صورت توده ای از مواد معدنی (که ممکن است شامل کریستال ها باشد) تشکیل شده است. این مواد شامل کانی هایی چون عقیق ، کلسدونی ، یشم یا کریستال هایی مانند کلسیت ، دولومیت، سلستیت ، کوارتز و غیره می باشند. یکی از فراوان ترین کانی های موجود در ژئود ها کوارتز است که عموما به رنگ سفید شیری می باشد.
چنانچه رشد بلورها در ژئود ها ادامه پیدا کنند ، ممکن است موجب پر شدن ژئود شود.
مهم ترین نکته در سنگ های ژئود این است که لبه دار و تیز نیستند و اگر بارها با چکش به آنها ضربه وارد شود و سنگ چند قطعه گردد باز هم لبه تیز ایجاد نمی گردد.
سطح بیرونی ژئودها ناصاف است و برجستگی های ریزی همانند سطح گل کلم بر روی آن وجود دارد. به طور کلی مشابه سایر سنگ ها می باشد و تا زمانی سنگ شکسته نشود نمی توان فهمید که درون آن ژئود تشکیل شده است یا خیر.
این سنگ ها دارای پوسته آهکی یا سیلیسی بوده و از سختی و مقاومت بالایی در برابر هوازدگی برخودارند.

ژئود کریستال عمدتا در ایالت یوتا ، مکزیک ، ایندیانا ، کنتاکی ، میسوری ، نوادا ، نیوجرسی ، آریزونا ، نیومکزیکو ، اوهایو ، اورگان ، ایلینوی ، تگزاس و استیت پارک در آیووا یافت می شود. اما می توان آن ها را در نقاط دیگری نیز یافت.

ژئود (بلوردان)

نظر کاربران

avatarنظر خود را ارسال کنید