:: پیک اختصاصی :: اهل شهر تهرانی! محصول را درب منزل خود ببین و سپس پرداخت کن، اطلاعات بیشتر...

:: لیست جدید 8 فروردین ::  اینجا ضربه بزنید

کانی های دگرگونی

سنگ های قیمتی بیان دیدگاه

کانی های دگرگونی

بسیاری از کانی های موجود در سنگ های آذرین و رسوبی ، در اثر فشار لایه های فوقانی و دمای زیاد موجود در قشر زیرین پوسته یا در مجاورت توده های ماگمایی تغییر شکل داده و به صورت کانی های دگرگونی در می آیند. تعداد این کانی ها بسیار زیاد است ، در اینجا به ذکر دو نمونه بسنده می کنیم.

  • گارنت ها

از انواع سیلیکات ها هستند که از انواع شفاف آن پس از تراش به عنوان سنگ قیمتی در جواهر سازی مورد استفاده قرار می گیرد و انواع کدر آن به علت سختی نسبتا زیادی که دارد در تهیه کاغذ سمباده استفاده می شود. گارنت به رنگ های یاقوتی ، سبز ، سیاه و در اندازه های مختلف در سنگ های دگرگون شده یافت می شود.

  • گرافیت

این کانی ، غالبا منشا زیستی دارد. گرافیت از دگرگون شدن بعضی از انواع زغال سنگ پدید می آید و مانند الماس از کربن خالص تشکیل شده اند اما بر خلاف آن بسیار نرم هستند به طوری که دست را سیاه می کنند. گرافیت در صنایع مختلف شیمیایی و الکتریکی ، در ساختن مداد ، زغال دینام الکتروموتورها، در رآکتورهای اتمی به عنوان کم کننده سرعت نوترون ها و در ماشین هایی که حرارت بسیار زیادی تولید می کنند به جای روغن برای کم کردن نیروی اصطکاک مورد استفاده قرار می گیرد.

گرافیت
گرافیت

نظر کاربران

avatarنظر خود را ارسال کنید