:: پیک اختصاصی :: اهل شهر تهرانی! محصول را درب منزل خود ببین و سپس پرداخت کن، اطلاعات بیشتر...

:: مزایده جدید شماره 50 :: اینجا ضربه بزنید

الیاف پنبه

الیاف گیاهی  1 نظر

پنبه

الیاف پنبه از الیاف دانه ای به شمار می رود. پنبه ، گیاهی است علفی که ارتفاع آن به 60 تا 200 سانتی متر می رسد. برگ های آن دارای بریدگی است و گل های سفید ، زرد و صورتی دارد. میوه آن کپسولی است به اندازه یک گردو که غوزه پنبه نامیده می شود. پنبه دانه ها که همان تخم پنبه هستند درون این غوزه ها قرار دارند. الیاف پنبه به صورت توده ای متراکم در سطح پنبه دانه ها رشد می کند.
این گیاه ، بومی مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری سراسر جهان شامل قاره آمریکا ، آفریقا و هند است. بیشترین تنوع پنبه های وحشی نخست در مکزیک و سپس در استرالیا و آفریقا یافت می شود و به دلیل مبادلات وسیع تجاری اش «طلای سفید» لقب گرفته است.
یکی از مهم ترین و پرکاربردترین موارد استفاده پنبه در صنعت نساجی است. از آن برای تهیه پارچه های پنبه ای ، جوراب ، لباس زیر، لباس کودک ، حوله ، پارچه های مخملی ، کالای خواب و … استفاده می کنند. نخ مورد استفاده در قلاب بافی و بافندگی نیز اغلب از جنس پنبه است.

این الیاف شامل 90 تا 94 درصد سلولز (C6H10O5) و 4 تا 6 درصد رطوبت (H2O) و سایر ناخالصی های طبیعی مانند چربی ، موم ، رنگ و مواد معدنی سدیم ، پتاسیم ، کلسیم و منیزیم و مواد دیگر می باشد. از مشخصات آن زرد شدن در اثر گرما در 302 درجه فارنهایت است و در برابر حلال های آلی مقاوم می باشد. 

پنبه معمولا در رنگ های کرم روشن ، کرم سیر ، سبز زیتونی یافت می شود که در مقال آفتاب ثباتی نخواهند داشت.

لینتر پنبه

الیاف کوتاهی از پنبه است که روی پنبه بعد از گرفتن الیاف توسط ماشین باقی می ماند.
این الیاف کوتاه را به وسیله ماشین های مخصوصی از تخم پنبه جدا می کنند. لینتر به علت کوتاهی الیافش ، ریسندگی نمی شود اما به علت سلولز کافی که در حدود 98% است در تهیه الیاف ریون مورد استفاده قرار می گیرد.

نظر کاربران

avatar
۰ لایک
سلام- چرا الیاف پنبه از خودش زردی پس میده؟ کاری میشه کرد این زردی رو پس نده؟
avatarنظر خود را ارسال کنید