الیاف سیسال

الیاف گیاهی بیان دیدگاه

الیاف برگی (سیسال)

همان طور که از نام آن پیداست ، الیافی هستند که در داخل برگ گیاهان وجود دارند. این الیاف به صورت رشته هایی در جهت طول برگ قرار گرفته و سبب استحکام برگ در جهت طولی آن می شوند. از مهم ترین الیاف برگی «سیسال» است. سیسال الیاف محکمی است که از برگ های نوک تیز ، طویل و باریک گیاهی به نام آگاوا به دست می آید.

در اصل از گیاهان بومی مکزیک و آمریکای مرکزی است. ساکنین قدیم مکزیک و ازبک ها از الیاف سیسال البسه تهیه می کردند. امروزه در بسیاری از مناطق گرمسیری جهان به خصوص در شرق آفریقا ، برزیل ، الجزایر ، مراکش و سایر نواحی آمریکای جنوبی کشت می شود. برگهای این گیاه پهن و مسطح و کلفت است و روی تنه گیاه به طریقی قرار می گیرند که به شکل گل در می آیند. وقتی عمر گیاه به 6 تا 7 سال رسید شروع به گل دادن می کند. در این موقع جوانه های کوچکی از گیاه خارج می شود که به تدریج بزرگ شده و تشکیل نهال کوچکی را می دهند. این نهال از گیاه اصلی جدا شده ، به زمین می ریزد و در زمین اطراف ریشه دوانده ، استحکام می یابد و پس از گذست این ایام گیاه مادر می میرد.
وقتی عمر گیاه به 4 سال رسید عمل برداشت آغاز شده و از این هنگام تا زمانی که گیاه می میرد از برگ آن می توان استفاده کرد.
یک گیاه خوب در طول عمر خود در حدود 205 برگ می دهد که هر یک در حدود 1000 لیف دارد. برگ های چیده شده را  توسط ماشین برش داده و به صورت الیاف بلند در آورده و پس از شست و شو در معرض تابش آفتاب قرار می دهند. الیاف ضمن خشک شدن سفید می شوند. اگر تولید تجارتی آن با دقت انجام گیرد رنگ الیاف آن کرم متمایل به سفید خواهد بود. 
این الیاف سخت هستند و قابلیت انعطاف کمی دارند. سیسال نیز مانند سایر الیاف سلولزی همچون کتان و پنبه رطوبت را به خود جذب می کند. این لیف در صنایع حمل و نقل و مصارف دریایی بسیار کاربرد دارد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و نساجی از این لیف در برخی از پارچه های تزئینی و قالی ها ، موکت ها و به ویژه کلاه و کیف خانم ها استفاده می شود.

گیاه سیسال
گیاه سیسال

نظر کاربران

avatarنظر خود را ارسال کنید