:: لیست هفتگی ::  اینجا ضربه بزنید

چوب توت سفید

چوب  17 نظر

درخت توت از پهن برگان است. ارتفاع آن به 15 تا 20 متر و قطرش به 1 تا 1.5 می رسد. پوست آن در جوانی خاکستری روشن و سپس خاکستری قهوه ای می گردد. سطح این پوست دارای شیارهای به نسبت عمیق است. برگ های آن در شکل های مختلف صاف و لوب دار یا دندانه دار ، با قاعده نیم قلبی و انتهای تیز است و به رنگ سبز روشن و براق می باشد.

تمام اجزای این درخت مفید است و مورد استفاده قرار می گیرد : میوه آن چه به صورت تازه و یا خشک شده بدلیل خواص زیادی که دارد بسیار مورد توجه است.از برگ آن در بهار برای تربیت کرم ابریشم استفاده می کنند و در پاییز نیز به عنوان علوفه به مصرف دام می رسد. از پوست شاخه های جوان آن نیز برای بسته بندی و بستن پیوند استفاده می کنند. و از چوب آن برای ساخت مال بند برای گاجمه ( گاوآهن محلی) برنج کاری و مصارف مختلف نجاری و خراطی استفاده می شود.

درخت توت سفید در برابر خشکی مقاوم است ؛ چنانچه در مناطق گرمسیری همیشه سبز بوده و در مناطق سرد خزان کننده است. رشد این درختان کند بوده و عمر آن ها به 120 تا 150 سال می رسد.

خاستگاه این درخت چین است اما امروزه در بسیاری از کشورهای جهان مانند تایلند ، هند ، ترکیه ، ارمنستان ، سوریه ، ایران و تمام کشورهای دورتا دور دریای مدیترانه وجود دارد ؛ در نقاط استپی و شمال ایران کشت شده و حتی بطور خودرو در جنگل های شمال ایران روییده است. در ایران مهمترین مراکز کشت توت درختی ، خراسان ، یزد و اطراف تهران و سواحل دریای مازندران می باشد. 

چوب توت سفید از نظر ساختار و خصوصیات بسیار نزدیک به چوب اقاقیا می باشد. خیلی محکم است و نسبت به تناوب خشکی و رطوبت بسیار مقاوم می باشد.
چوبی سخت و سنگین بوده ، دارای الیاف موازی است و به سختی شکاف برمی دارد. چوب برون آن ، به رنگ زرد روشن و چوب درون آن درخشان متمایل به قهوه ای است و به تدریج به رنگ قهوه ای متمایل به سرخ تغییر می یابد. 

از این چوب برای تهیه‌ ابزار چوبی منزل ، معرق کاری و خاتم سازی استفاده می شود. ضمن آنکه چوب توت سفید کاربرد وسیعی در ساخت آلات موسیقی به خصوص تار و سه تار دارد. بر طبق آزمایش های صورت گرفته این چوب دارای ویژگی های اکوستیکی است و دارای کمترین مقادیر مدول الاستیسیته[1] و بیشترین مقادیر میرایی ارتعاش در میان سایر چوب ها می باشد از این رو برای ساز تار قابلیت چندان مناسبی ندارد و در مقابل چوب کاج جنگلی ، آزاد و صنوبر از شرایط مطلوبی برای ساخت ساز برخوردارند. اما گویا استفاده از این چوب در ساخت تار به یک فرهنگ بدل شده و افراد با طنین حاصل از این چوب خو گرفته اند و جایگزین حتی مناسب تری برای این ساز را نمی پذیرند.


پانویس

1. مدول الاستیسیته : به نسبت تنش به کرنش مواد گفته می‌شود. برای کشف ویژگی های رفتاری یک ماده در برابر تنش های وارد شده آن را به روش تجربی تحت آزمون قرار می دهند.


    
    


    

    

نظر کاربران

avatar
۰ لایک
درخت توت قطر ۳۰طول ۳متر برای فروش دارم .شهر الیگودرز استان لرستان
avatar
۰ لایک
درخت توت دارم قطر۳۰سانت طول ۳متر برای فروش
avatar
۱ لایک
درخت توت دارم به قطر۶۰سانت به طول ۲ یا۳متر جهت فروش
avatar
۱ لایک
بنده چوب توت میخوام از اون خوباش میخوام اگه کسی داره درخدمتم این هم موبایل ****
avatar
۰ لایک
من چندتا درخت توت ازقطر ۲۰ تا۶۰ سانت باارتفاع بیشتر از ۸متر دارم فروشنده هستم
avatar
۱ لایک
درخت توت بسیار بزرگ با قطر 50سانت قدشم فک کنم 10باشه برا فروش گذاشتم

avatar
۲ لایک
یک درخت بزرگ توت دارم که باید بریده بشه که برای فروش در خدمتیم
avatar
۸ لایک
سلام چوب توت هر تن چقدر هست لطفا پیام بدین
avatar
۲ لایک
عالی بود
avatar
۴ لایک
درخت توت دارم با قطر بیست تا چهل سانت ، ارتفاع شیش متر مشتری خوب باشه می‌فروشم
avatarنظر خود را ارسال کنید