راهنمای سکه های ضربی (چکشی) ایران

Iranian hammered coinage

مشخصات محصول

  • نویسنده: هوشنگ فرح بخش
  • سال چاپ: 1354

000830
مجموعه داری
مشاهده قیمت اشتراک VIP
اتمام (فعلا موجود نیست)

راهنمای سکه های ضربی (چکشی) ایران

آنچه بیش از همه در جریان این تحقیق مرا به خود مشغول میداشت این واقعیت بود که بر روی این سکه ها که با چکش و دست ساخته میشده اند، نشانی از ارزش فلزی نقره یا طلا وجود ندارد، پس ارزش این سکه های کوچک و بزرگ که در ادوار مختلف به ضرب رسیده اند و مردم روزانه با آن سروکار داشته اند و حقوق و دستمزد خود را بوسیله آن دریافت میداشته اند چگونه تعیین میشده و در هر زمان چه ارزشی داشته است؟

برای پاسخ به این سوال هزاران سکه را جمع آوری کردم و هرکدام را جداگانه وزن نموده تحت بررسی دقیق قرار دادم و به کتب مختلف مراجعه نمودم تا بدین نتیجه رسیدم که:

هرچند ارزش سکه ها بر روی آنها نوشته نشده است، ولی مردم آنها را به قیمت میشناختند و معاملات خود را براسا س آن قرار میدادند.

حال نتیجه این بررسی و اینکه هر سکه چه ارزشی در ادوار مختلف داشتهف در متن کتاب آمده است.

دیگر اینکه چون از زمان های دور وزن نخود و مثقال در کسب و تجارت معمول بوده، سکه ها نیز به موجب این مقیاس به ضرب می رسیده اند. در این راهنما هم همین اوزان پایه و اساس قرارداد شده است، منتهی بر اینکه بتوان با اوزان متداول امروز آنها را تطبیق نمود، وزن ها به حبه و گرم نیز داده شده است.

 

راهنمای سکه های ضربی (چکشی) ایران
هوشنگ فرح بخش
نوین فرح بخش
1354
رحلی (A4)
118
گلاسه
تک رنگ (سیاه و سفید)

هر سوال ، نکته و ابهامی در مورد این کالا را می توانید از طریق فرم زیر مطرح فرمائید ، پرسنل ایران آنتیک در اسرع وقت جواب می دهند. ما همیشه پاسخگوی شما هستیم...

avatarنظر خود را ارسال کنید