کبریت شرکت صدقیانی طرح قیچی - کد 006224

Sadeghiani Company - scissor costume design matches
6676 بازدید
 4.0  2 نظر
دسته بندیپهلوی دوم پهلوی دوم
کد کالا 006224
قیمت:مشاهده قیمت اشتراک ویژه
 
مشاهده همه
 

توضیحات

کبریت شرکت صدقیانی طرح قیچی - کد 006224

این کبریت توسط شرکت کبریت سازی صدقیانی (تبریز) در دوره محمدرضا شاه پهلوی تولید شده و به طرح قیچی می باشد. ابعاد این محصول 3.8 در 5 با ضخامت 1.3 سانتیمتر و قوطی آن از جنس چوب ساخته شده است.

 

صدقیانی (شرکت سهامی کبریت تبریز):

کبریت سازی صدقیانی از جمله معدود کارخانه هایی است که محصولات متنوع اش، صنعت کبریت سازی و طراحی کبریت در ایران را متحول کرد. کبریت های چوبی، مقوایی معمولی و آشپزخانه، پلاستیکی و مجموعه طرحهای مختلف این کارخانه سبب رونق کبریت سازی شد.

این کارخانه که زمانی سومین کارخانه بزرگ تولید کبریت ایران بود، اکنون با نام «کبریت تبریز» فعالیت می کند. در برخی منابع سال تاسیس این کارخانه 1341 عنوان شده است.

مشخصات فنی

کبریت شرکت صدقیانی طرح قیچی - کد 006224
کشور: ایران
دوره: محمدرضا شاه پهلوی
جنس قوطی: چوبی
ابعاد: 13*38*50 میلیمتر
وزن: 7.1 گرم
سازنده: صدقیانی (کبریت تبریز)

نظر کاربران (2)

۳ لایک
درود
اکثر طرح‌های قدیمی روی جعبه کبریت های ایرانی همچون قیچی یا کلید و یا ۳ ستاره، کپی برداری از برندهای معروف کبریت در اروپا مثل چکسلواکی و سوئد می‌باشد.
اما در خصوص طرح قیچی، به نظرم اقتباسی از کارکرد مشارکتی دو لبه قیچی با هم دارد به نحوی که از یک لبه آن نمی‌توان به تنهایی و یا بهینه استفاده کرد. و کبریت را هم بدون جعبه آن نمی‌توان روشن کرد با این فرض که آتشی وجود ندارد. البته همین طرح، نشان از بی خطر بودن کبریت را هم تبلیغ می‌کند. چرا که در اوایل اختراع کبریت، در اثر برخورد آن با هر سطحی‌ آتش می‌گرفت که خود این امر خطر آفرین بود اما بعدها با تغییراتی که در کبریت ایجاد شد و حذف فسفر قرمز از سر کبریت و اضافه کردن این ماده به دو طرف جعبه کبریت، کبریت بی خطر ابداع شد.
avatar
۲ لایک
علامت قیچی روی کبریت به چه معناست

هر سوال ، نکته و ابهامی در مورد این کالا را می توانید از طریق فرم زیر مطرح فرمائید ، پرسنل ایران آنتیک در اسرع وقت جواب می دهند. ما همیشه پاسخگوی شما هستیم...

avatar ارسال نظر