:: لیست جدید ۱۳ اسفند :: اینجا ضربه بزنید

:: مزایده شماره ۸۴ :: اینجا ضربه بزنید

ماشین

درباره ماشین


ماشین های اسباب بازی یا ماکت ماشین ، نمایش مینیاتوری از ماشین ها می باشند. از آنجایی که بسیاری از وسایل نقلیه مینیاتوری ( ماکت ها ) در ابتدا برای بازی کودکان طراحی و مورد استفاده قرار گرفتند تفاوت خاصی بین ماشین مدل و ماشین اسباب بازی وجود ندارد در حالی که مدل یا ماکت ، به معنی مونتاژ یا ارائه دقیق یک وسیله نقلیه واقعی در مقیاس کوچک تر است. این مدل ها در طول دهه 1950 میلادی محبوب شد. در حالی که در حدود دهه 1970 م. بزرگسالان شروع به جمع آوری ماشین مینیاتوری کردند. از اواسط دهه 1980 م. ماکت های بسیار دقیقی مخصوص بزرگسالان ساخته شد و بخش مهمی از بازار را به خود اختصاص داد.

ماشین های اسباب بازی ، ماکت ماشین

تصویر ماشین های مدل قدیمی ، آنتیک

مدل های مینیاتوری خودروها در اروپا همزمان با اتومبیل های واقعی به بازار آمدند. کمی بعد در ایالات متحده نیز ظاهر شدند. آن ها اسباب بازی ها و کپی هایی بودند که اغلب از سرب و برنج ساخته شده بودند. مدل های بعدی که در اوایل قرن بیستم ساخته می شدند گچ یا آهن بود.

واگن های برقی و کامیون های سنگین و خودروهای فشرده مانند مدل بینگ از آلمان در دهه 40-1920 م. معرفی شد اما این مدل ها را به دلیل کمبود روش های ریخته گری به ندرت می توانستند همانند وسایل نقلیه واقعی کپی کنند. وسایل نقلیه ریخته گری با آلیاژهای مختلف (معمولا روی ) در اواخر دهه 1930 م. محبوب شد و بعد از جنگ جهانی دوم نیز همچنان محبوب ماند.

بعد از جنگ ، قلع و حلب پرس شده و روی ریخته گری شده محبوب ترین مواد مورد استفاده در اروپا و ژاپن بودند. اسباب بازی های فلزی ریخته گری در تولیدات گسترده آمریکا نیز ظاهر شدند اما بر خلاف آنچه که در اروپا بود ، آن ها اغلب زمخت و با جزئیات کم بودند. استفاده از پلاستیک ها تا اواسط دهه 1950م. افزایش یافت. در طول دهه های 1950 و 1960 م. قلع و فولاد فشرده به طور گسترده در ژاپن دیده می شد. تا سال 2000 چین و دیگر کشورهای آسیای جنوب شرقی ، به تولید کنندگان اصلی شرکت های فلزی ریخته گری که در اروپا ، ایالت متحده و ژاپن قرار داشتند ، تبدیل شدند. به طور کلی تا سال 2015 ، تنها مدل های ویژه برای جمع کننده ها هنوز در اروپا یا ایالات متحده ساخته می شوند. بسیاری از ماکت ها برای اسباب بازی یا کلکسیون ساخته نمی شدند به عنوان مثال در اوایل سال 1923 م. سیتروئن فرانسه ، مدل های خود را برای مقاصد تبلیغاتی ساخت.

بسیاری از مدل ها توسط مدل سازان حرفه ای  در مقیاس های بزرگی مانند 1:4 , 1:5 , 3:8 , 1:10 ساخته شده اند تا ویژگی و ابعاد را به خوبی نشان دهند. اسباب بازی ها و بسیاری از ماشین های پیش ساخته اروپایی و کامیون ها معمولا در مقیاس 1:87 یا 1:43 ساخته میشدند.
در ایالات متحده اندازه اصلی برای مدل های تبلیغای  پلاستیکی 1:25  ( حدود 6 تا 7 اینچ ) بود در حالی که تولیدکنندگان اروپایی ماکت های خود را در اندازه های 1:24 یا 1:18 (حدود 9 اینچ ) می ساختند. ( اعداد مقیاس برای یافتن ابعاد واقعی خودرو آورده شده اند ؛ یعنی اگر مقیاس 1:18 باشد با ضرب کردن ابعاد ماکت در عدد 18 ابعاد واقعی خودرو به دست می آید.)

تعدادی از شرکت های مهم و بنام صنعت ماکت سازی :

Norev : شرکتی فرانسوی است که از دهه 40 فعال خود را آغاز کرد و انحصار برخی مدل های بنز و خودروهای فرانسوی را در اختیار خود گرفت.

ماکت رنو فلوراید ( RENAULT Floride , 1959 ) در مقیاس 1:18 ، شرکت Norev

 

ماکت رنو فلوراید ( RENAULT Floride , 1959 ) در مقیاس 1:18 ، شرکت Norev

Hotwheels : شرکتی آمریکایی است که از دهه 60 در ساخت اسباب بازی شهرت دارد. امروزه این شرکت فعالیت خود را در چین و مالزی در زمینه ساخت ماکت در مقیاس های گوناگون ادامه داده و انحصار تولید ماکت فراری در اختیار دارد.

Yatming : این شرکت در اواخر دهه 70 در هنگ کنگ تاسیس شد و امروزه در چین به ساخت ماکت های نیمه حرفه ای با کیفیت و قیمت مناسب می‌پردازد.

Ertl : این شرکت در دهه 80 وارد عرصه حرفه ای شد و بیشتر به تولید ماکت خودروهای کلاسیک آمریکایی می پردازد.

ماکت شورلت بل ایر ( 1955 , Chevrolet Bel Air ) با مقیاس 1:18 ، شرکت Ertl

ماکت شورلت بل ایر ( 1955 , Chevrolet Bel Air ) با مقیاس 1:18 ، شرکت Ertl

Autoart : این شرکت در اواخر دهه 90 توسط گروه Gateway Global Limited در هنگ کنگ تاسیس گردید. امروزه ماکت های شرکت در مقیاس و رده های گوناگون Signature , Millennium , Racing Division , Performance و Sealed تولید می‌شود.

Minichamps : این شرکت از دهه 90 در آلمان فعالیت خود را آغاز کرد و رقیب Autoart شد. با این که ماکت هایش خاص تر از Autoart هستند, اما اغلب ضعیف تر از آن ظاهر شده اند.

Maisto : این برند آمریکایی تاسیس شده در اوایل دهه 90 ، در گذشته در تایلند تولید شده و امروزه در چین تولید میگردد و محصولاتش کیفیت و دقتی معمولی و تقریبا پایینی دارند.

Welly : این شرکت از ابتدا در چین فعالیت می‌کرد رقیب اصلی شرکت Maisto بوده است.

Bburago : می توان گفت این شرکت جد ماکت سازان 1:18 بوده که در دهه 70 پایه گذاری شده, در دهه 80 تقریباً لیسانس تولید ماکت اکثر خودروهای مهم را داشت. اما در دهه 90 به دلیل رقابت در بازار و همچنین بالا بودن قیمت تولید در ایتالیا , به تدریج دچار ورشکستگی شد. 

CMC : این شرکت آلمانی در دهه 90 تاسیس شد. تمامی ماکت های این شرکت از سطح بالای دقت و کیفیت برخوردارند و می توان به قطعیت گفت که ‌رقیب ندارند. تمامی ماکت های تولیدی شرکت  CMC اکثراً کلاسیک و با تولید محدود هستند.

Kyosho : این شرکت در دهه 90 شروع به تولید ماکت کرد. ماکت های تولیدی آن بسیار شباهت به تولیدات شرکت Autoart دارند ، ماکت خودروهای فراری را نیز تولید کرد و در دو رده معمولی و Highend به ساخت ماکت پرداخت.

BBR : شرکتی ایتالیایی با ماکت هایی گران قیمت و کم نظیر با تولید محدود می باشد.

ماکت فراری 250 جی تی او ( Ferrari 250 GTO ) با مقیاس 1:43 ، شرکت BBR

ماکت فراری 250 جی تی او ( Ferrari 250 GTO ) با مقیاس 1:43 ، شرکت BBR


تحقیق و گردآوری :

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منبع

ايران آنتيک / www.iranantiq.com

نظر کاربران

avatarنظر خود را ارسال کنید

محصولات دسته: ماشین


ماشین اسباب بازی آنتیک - کد 023574 023574
اتمام (فعلا موجود نیست)
ماشین اسباب بازی آنتیک - کد 023649 023649
اتمام (فعلا موجود نیست)
ماشین اسباب بازی آنتیک طرح austin taxi - کد 023534 023534
اتمام (فعلا موجود نیست)
ماشین اسباب بازی آنتیک طرح bentley - کد 023551 023551
اتمام (فعلا موجود نیست)
ماشین اسباب بازی آنتیک طرح coca cola 012183
اتمام (فعلا موجود نیست)
ماشین اسباب بازی آنتیک طرح coca cola 012184
اتمام (فعلا موجود نیست)
ماشین اسباب بازی آنتیک طرح crossley 008873
اتمام (فعلا موجود نیست)
ماشین اسباب بازی آنتیک طرح dairy farm 012189
اتمام (فعلا موجود نیست)
ماشین اسباب بازی آنتیک طرح duesenberg model J 012190
اتمام (فعلا موجود نیست)
ماشین اسباب بازی آنتیک طرح Ford 008894
اتمام (فعلا موجود نیست)
ماشین اسباب بازی آنتیک طرح ford (A) 008876
اتمام (فعلا موجود نیست)
ماشین اسباب بازی آنتیک طرح ford model A - GR 012178
اتمام (فعلا موجود نیست)
ماشین اسباب بازی آنتیک طرح ford model T - BP 008879
اتمام (فعلا موجود نیست)
ماشین اسباب بازی آنتیک طرح ford model T - cerebos 008877
اتمام (فعلا موجود نیست)

لوگو ایران آنتیک کوتاه درباره ما
ایران آنتیک ، حامی فرهنگ و هنر
ایران آنتیک فروشگاه اینترنتی تخصصی و مرجع خرید سکه ، اسکناس ، مدال ، صنایع دستی ، کتاب و غیره ... می باشد. تلاش ما در ایران آنتیک عرضه مستقیم و بدون واسطه کالای کلکسیونی دارای اصالت ایرانی و خارجی از مجموعه داران کشور و معرفی و فروش آنها در این وبسایت است. و همچنین تهیه تخصصی گلچینی از بهترین لوازم آنتیک و اشیاء قدیمی (برندهای قدیمی کارخانه ای) بر مبنای تعریف درست آنتیک و همچنین صنایع دستی نفیس هنرمندان ایرانی است. گلچینی که باعث برانگیختگی حس نوستالژی در بین علاقمندان خواهد شد. یکی از بخش های مهمی که در ایران آنتیک بطور جدی و مرجع گونه به آن پرداخته می شود، بخش کلکسیونی یا مجموعه داری می باشد. بخش هایی نظیر سکه ایرانی ، مدال قدیمی ، اسکناس قدیمی ، تمبر قدیمی و غیره که بسیار جامع و متنوع اند. در ایران آنتیک جهت شناساندن فرهنگ و هنر به علاقمندان صنایع دستی ، تلاش شده با جذب افراد کارشناس اقدام به تولید مقالات اختصاصی و ارزنده نماییم تا دست ساخته های اصیل ایرانی مانند قلم زنی ، فیروزه کوبی ، میناکاری ، خاتم کاری ، رودوزی ها و بسیاری دیگر را به علاقمندان بشناسانیم. ایران آنتیک بهترین مکان برای شناخت و خرید آنلاین صنایع دستی نقره ، اشیاء گران قیمت کلکسیونی ، سکه قدیمی ، کتاب تاریخی و تخصصی ، زیورآلات و... می باشد.