:: مزایده ماهانه :: مزایده آنلاین ایران آنتیک (شماره 33) در حال برگزاری است «اینجا کلیک کنید»

:: اطلاع رسانی :: در ادامه بروزرسانی قیمت‌های کارشناسی، قیمت سکه‌های فرانسه ، ایتالیا ، سوئد و انگلستان بروزرسانی شد. جهت مشاهده اینجا ضربه بزنید

مینای نقاشی

درباره مینای نقاشی


یکی از شیوه های زیبای میناکاری ، مینای نقاشی می باشد.
در مینای نقاشی ، زمینه ورق مس را از مینای سفید و غلیظ می پوشانند ، در کوره پخته و روی آن را با رنگ های مینایی نقاشی می کنند.

مینای نقاشی

مینای نقاشی

شیوه کار:

ابتدا فلز مس توسط استادکاران به فرم های خاص سفارش داده می شود سپس سطح آن را پرداخت می کنند تا مینا به خوبی روی آن قرار گیرد. آنگاه ظرف را در کوره می گذارند تا پخته شود. هنگامی که ظرف سرد شد آماده نقاشی است. طرح روی کاغذ، طراحی و سوزن کاری می شود سپس با گرد زغال آن را روی فلز لعاب خورده پیاده می کنند، در ادامه طرح را قلم گیری کرده و با رنگ های مینایی رنگ آمیزی می کنند.

نقاشی کردن با رنگ های مینایی به دو روش انجام می گیرد:

روش اول: رنگ ها را که به صورت گرد بسیار نرمی است با آب و کمی گلیسیرین مخلوط کرده ، روی صفحه شیشه ای یا عقیق به وسیله کاردک های مخصوص حل می کنند. آنگاه مانند نقاشی معمولی آبرنگ ، نقش دلخواه را با این رنگ تصویر می کنند.

روش دوم: به جای آمیختن رنگ های مینایی با آب و گلیسیرین ، آن را با عصاره جوهر کاج یا جوهر اسطوخودوس می آمیزند و به شیوه نقاشی رنگ روغن عمل می کنند.

در هر دو طریقه لازم است که وسایل مینایی را پیش از قرار دادن در کوره به ملایمت روی چراغ الکلی حرارت دهند تا جوهر های آن سوخته و زایل شود.
پس از طی این مراحل معمولا شی میناکاری شده را به وسیله مینای بسیار شفاف و ظریفی لعاب می دهند و آن را مجدادا در کوره می پزند.
امروزه برای زیر ساخت مینا ، از مس استفاده می شود. مس مورد نظر باید خاص ، ناب و از انواع مرغوب باشد.

مینای نقاشی

بطور کلی مراحل تولید یک محصول مینای نقاشی را به شرح زیر می توان خلاصه کرد:

  1. تهیه زیرساخت که معمولا از جنس مس است.
  2. لعاب کاری اول با رنگ های مینایی در درجه حرارتی حدود 750 سانتیگراد به مدت 3 تا 5 دقیقه
  3. لعاب کاری دوم با رنگ کاری مینایی در درجه حرارتی حدود 750 سانتیگراد و به مدت 3 تا 5 دقیقه
  4. لعاب کاری سوم با رنگ های مینایی در درجه حرارتی حدود 750 درجه سانتیگراد و به مدت 3 تا 5 دقیقه
  5. زیر رنگ و پیاده کردن طرح
  6. رنگ آمیزی
  7.  قلم گیری و پرداخت و پخت در کوره در درجه حرارتی حدود 500 درجه سانتیگراد و به مدت 3 تا 5 دقیقه
  8. طلاکاری یا تذهیب کاری (در صورت لزوم) در درجه حرارتی حدود 200 درجه سانتیگراد و به مدت 3 تا 5 دقیقه

نقوش مینایی عبارتند از : نقوش اسلیمی ، ختائی ، گل و مرغ و انواع نقوش پرندگان و حیوانات.

موارد مصرف مینای نقاشی : شامل لاله ، شمعدان ، گلاب پاش ، گلدان ، قدح ، زیورآلات و ... می باشد ، ضمن این که بر روی درها و چهل چراغ ها و ضریح اماکن متبرکه نیز میناکاری استفاده می شود.

در حال حاضر اصفهان مهمترین مرکز تولید میناکاری در ایران می باشد.

نقاشی روی ظروف میناکاری شده

ظرف میناکاری شده به روش مینای نقاشی


تحقیق و گردآوری:

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منبع

  • ايران آنتيک / www.iranantiq.com
نظر کاربران

avatarنظر خود را ارسال کنید

کالاهای فروشگاه


لوگو ایران آنتیک کوتاه درباره ما
ایران آنتیک ، حامی فرهنگ و هنر
ایران آنتیک فروشگاه اینترنتی سکه ، اسکناس ، مدال ، صنایع دستی ، کتاب و غیره ... می باشد. تلاش ما در ایران آنتیک تهیه مستقیم صنایع دستی مرغوب و دارای اصالت ایرانی از هنرمندان تولیدکننده و معرفی و فروش آنها در وبسایت است. و همچنین تهیه تخصصی گلچینی از بهترین لوازم آنتیک و اشیاء قدیمی (برندهای قدیمی کارخانه ای) بر مبنای تعریف درست آنتیک است. گلچینی که باعث برانگیختگی حس نوستالژیک در بین علاقمندان خواهد شد. یکی از بخش های مهمی که در ایران آنتیک بطور جدی و مرجع گونه به آن پرداخته می شود، بخش کلکسیون یا مجموعه داری می باشد. بخش هایی نظیر سکه ، مدال یادبود ، اسکناس ، تمبر و غیره که بسیار جامع و متنوع اند. در ایران آنتیک جهت شناساندن فرهنگ و هنر به علاقمندان صنایع دستی ، تلاش کرده ایم با جذب افراد کارشناس اقدام به تولید مقالات اختصاصی و ارزنده نماییم تا دست ساخته های اصیل ایرانی مانند قلم زنی ، فیروزه کوبی ، میناکاری ، خاتم کاری ، رودوزی ها و بسیاری دیگر را به علاقمندان بشناسانیم. ایران آنتیک در آینده نزدیک بهترین مکان برای شناخت و خرید آنلاین صنایع دستی ، اشیاء قدیمی ، کلکسیون ، کتاب ، زیورآلات و... می باشد.